11 obserwujących
135 notek
62k odsłony
  180   0

Gorzów: Prywatyzacja nie wychodzi na zdrowie

Ponad 200 osób uczestniczyło w proteście pracownic i pracowników szpitala w Kostrzynie, którzy od sześciu lat walczą o wypłatę zaległych wynagrodzeń. Tym razem domagali się rozwiązania tej sprawy u władz województwa, w Gorzowie. Demonstrację zorganizowała Inicjatywa Pracownicza, a udział wzięli także związkowcy z Solidarności, Sierpnia 80 oraz działacze organizacji lewicowych, wśród nich przedstawiciele Młodych Socjalistów oraz wrocławskiej Koalicji 1 Maja.

Sprawa zaległych wynagrodzeń jest związana z prywatyzacją kostrzyńskiego szpitala, a głównym hasłem demonstrujących był sprzeciw wobec prywatyzacji wszelkich usług publicznych. Na stronie Inicjatywy Pracowniczej można przeczytać o tym co przyniosła prywatyzacja szpitala w Kostrzynie: "W 2007 r. radni powiatowi zagłosowali za postawieniem szpitala w stan likwidacji, a następnie oddali go pod zarządzanie prywatnej spółce Know How, która przejęła kontrakt na usługi medyczne. Chociaż kontrakt z NFZ nie uległ żadnym zmianom, to spółka zatrudniła tylko część załogi szpitala, obniżyła pensje wszystkim pracownikom i pracownicom oraz zaczęła zatrudniać personel na podstawie kontraktów zamiast umów o pracę. Z dnia na dzień 120 osób straciło pracę – bez odpraw oraz ze skróconym okres wypowiedzenia. Jeszcze przed prywatyzacją przez 4 miesiące wszyscy pracownice i pracownicy nie dostawali wypłat, a jedynie zaliczkę (500zł co miesiąc), na przetrwanie i „zachętę” do pracy w szpitalu-bankrucie."

Demonstranci przeszli spod filharmonii do Urzędu Wojewódzkiego, zatrzymując się również pod biurem poselskim PO. W urzędzie przedstawiciel nieobecnego tego dnia wojewody zapewniał o chęci rozwiązania tej sprawy, ale nie spotkało się to ze zrozumieniem byłych pracownic szpitala, które skandowały: "Sześć lat czekania, ani chwili dłużej!"

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale