Jarosław Latalski Jarosław Latalski
96
BLOG

Egzekwowanie kontaktu z dzieckiem - sprawy o rozwód

Jarosław Latalski Jarosław Latalski Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 1


Spory odsetek spraw z gałęzi prawa rodzinnego dotyczy kontaktów z dziećmi. Nierzadko ma miejsce sytuacja, że rodzice ostro wojują ze sobą i potrafią ograniczać sobie nawzajem kontakty z dzieckiem, bądź w skrajnych przypadkach - całkowicie je uniemożliwiać. Takie sytuacje bardzo źle wpływają na dziecko, a konflikt między rodzicami się umacnia. Trzeba zdawać sobie sprawę, że rodzic pozbawiany możliwości kontaktu z dzieckiem może dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Ostatnimi czasy pojawiło się sporo instrumentów prawnych, pomagające wywalczyć możliwość kontaktu z małoletnimi.


Pomimo prawomocnego wyroku, który przyznał mi prawo do widzeń z dzieckiem dwa razy w miesiącu matka dziecka nie dopuszcza mnie do kontaktów z synem. Jak mogę się przed tym bronić i jak wyegzekwować prawo do kontaktów z dzieckiem?


Sytuacja, w której jeden z rodziców mimo prawomocnego wyroku blokuje lub szczególnie komplikuje drugiemu kontakt z dzieckiem bywa niestety częsta. Najczęściej rodzic, który mimo przysługujących mu praw nie może zobaczyć dziecka dzwoni w takich sytuacjach na policję, która za wyjątkiem sporządzeniem notatki służbowej w praktyce niewiele jest w stanie pomóc.

Krokiem, który należy rozważyć jest tutaj złożenie wniosku o zagrożenie nakazaniem zapłaty za nierealizowane kontakty. Organ ustawodawczy chroni w ten sposób znajdującego się pod ścianą rodzica, instytucją zagrożenia nakazaniem zapłaty którą reguluje art. 598 (15) Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z paragrafem 1 powołanego przepisu „Jeżeli osoba, pod której pieczą dziecko pozostaje, nie wykonuje albo niewłaściwie wykonuje obowiązki wynikające z orzeczenia albo z ugody zawartej przed sądem lub przed mediatorem w przedmiocie kontaktów z dzieckiem, sąd opiekuńczy, uwzględniając sytuację majątkową tej osoby, zagrozi jej nakazaniem zapłaty na rzecz osoby uprawnionej do kontaktu z dzieckiem oznaczonej sumy pieniężnej za każde naruszenie obowiązku.”

Miejmy świadomość, że powodzenie naszych działań może zależeć od poprawnie złożonego wniosku. Musi on zawierać dowody, które wskażą, iż nie wykonywanie lub brak należytego wykonywania kontaktów ma charakter zawiniony przez rodzica, pod pieczą którego dziecko pozostaje. Dowody mogą być różnorakie, ale szczególnie przydatne mogą być notatki policyjne, zeznania świadków oraz raporty kuratora, jeśli kontakty miały się odbywać z jego udziałem.

Zagrożenie nakazaniem zapłaty zazwyczaj oznacza pierwszy krok, do przymuszenia jednego z rodziców do przestrzegania zasądzonych lub wynikających z ugody kontaktów. Gdy nie przyniesie efektów zagrożenie nakazaniem opłaty i drugi rodzic nadal zignoruje swój obowiązek, wówczas powinniśmy złożyć do sądu następny wniosek, tym razem z żądaniem zapłaty za wszystkie, niezrealizowane kontakty z dzieckiem. Jeżeli sąd go rozpatrzy pozytywnie, wtedy otrzymamy zapłatę. Wniosek należy wysłać do Sądu Rejonowego Wydziału Rodzinnego i Opiekuńczego, właściwego dla miejsca zamieszkania lub pobytu dziecka. Opłata sądowa za taki wniosek wynosi 40 zł. Dowód uiszczenia tej kwoty należy dołączyć do wniosku.


Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka