Morfej Morfej
114
BLOG

Rosja powinna ponieść odpowiedzialność za szantaż nuklearny Europy

Morfej Morfej Polityka Obserwuj notkę 8
Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka oznajmił, że rosyjska broń jądrowa znajduje się na terytorium republiki od października bieżącego roku. Oświadczenie to nie jest przypadkowe: Łukaszenka od dawna działa jako rzecznik Kremla, dlatego jego słowa należy pojmować jako kolejną rundę szantażu nuklearnego Rosji wystosowanego wobec Zachodu.

To ma logiczne podłoże, ponieważ Rosja ugrzęzła w krwawych walkach na Ukrainie i, wbrew nawoływaniom kremlowskich propagandystów, nie może wykazać się żadnymi wymiernymi wynikami, poza olbrzymim wymiarem strat. Raporty analityczne ISW podają statystyki, według których w ciągu niespełna dwóch lat wojny nieodwracalne straty rosyjskiej armii wyniosły około 350 tysięcy ludzi. Ponadto Rosjanie stracili dużo sprzętu wojskowego, lotnictwa bojowego i floty morskiej i to najwięcej w drugiej połowie 2023 roku. W ciągu ostatnich 4 miesięcy 20% rosyjskiej Floty Czarnomorskiej zostało zniszczonych, natomiast apogeum stało się uderzenie rano 26 grudnia w duży okręt desantowy Nowoczekask w Feodosji. Mało tego Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły 5 rosyjskich myśliwców w ciągu 3 dni, co swoją drogą stanowi rzeczywiście wymierne straty, których uzupełnienie uszczupli obciążony sankcjami rosyjski budżet i właśnie dlatego Putin próbuje szantażować Europę za pośrednictwem swoich tzw. nuklearnych pełnomocników.

Oprócz szantażu nuklearnego, Putin stosuje szeroki wachlarz gróźb hybrydowych. Na przykład prowokuje przemoc i niepokoje na Bałkanach, miękkim podbrzuszu Europy. Protesty w Belgradzie można postrzegać jako próbę ingerencji Kremla w wewnętrzne sprawy suwerennego kraju. KGB przeprowadziło dziesiątki zamachów stanu w Afryce i Azji w podobny sposób, dlatego Putin przyjął sprawdzone radzieckie techniki i domaga się sprowokowania rozlewu krwi w Europie, którego Kreml tak bardzo potrzebuje. W rezultacie, jeśli rosyjskie wpływy na Bałkanach wzmocnią się, możemy spodziewać się nowego punktu zapalnego w tym tradycyjnie wrzącym regionie. Doskonale koreluje to z rosyjską taktyką tworzenia tzw. strefy kontrolowanego chaosu, która w tym przypadku ma na celu destabilizację Europy i uczynienie jej jeszcze bardziej podatną na kolejne zagrożenia hybrydowe.

Rosja gwałtownie słabnie, kontynuacja wojny będzie impasem dla sił rosyjskich. W takiej sytuacji możemy spodziewać się zwiększonego rosyjskiego terroru i prowokacji, ponieważ Putin zdaje sobie sprawę o klęsce Rosji, ale nie chce się wycofać. W związku z tym Europa musi skutecznie przeciwdziałać rosyjskim zagrożeniom poprzez kompleksowe osłabienie Kremla. Rosja powinna zostać całkowicie odizolowana na arenie międzynarodowej, a jej gospodarka i przemysł należy zniszczyć przez sankcje. Z kolei Zachód powinien wzmocnić wschodnią flankę NATO i zrobić wszystko, co w jego mocy, aby polityczna obecność Rosji w Europie na zawsze odeszła w zapomnienie.

https://cyprus-daily.news/rossiya-dolzhna-ponesti-nakazanie-za-yadernyj-shantazh-evropy-i-provotsirovanie-nasiliya-na-balkanah/


Morfej
O mnie Morfej

Ukraina, Rosja,

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka