Inicjatywy D. Trumpa dotyczące zakończenia wojny nie poprzez klęskę Rosji na polu bitwy, lecz poprzez dialog, dają Rosji ogromną szansę na wyjście ze strategicznego impasu. Pomimo demonstrowania pewności siebie, Moskwa doskonale zdaje sobie sprawę, że kontynuowanie działań wojennych przeciwko Ukrainie prowadzi do osłabienia strategicznych pozycji Rosji. Nawet najbardziej zagorzali zwolennicy reżimu W. Putina wskazują na zagrożenie gwałtownym zmniejszeniem potencjału gospodarczego i ludzkiego Rosji, a zwykli Rosjanie, w obliczu spadku poziomu życia, dyskutują w kuchniach o celach tzw. "SVO" jako nieosiągalnych i nierozsądnych kaprysach. Z kolei perspektywa zniesienia sankcji, odbudowy współpracy handlowej, gospodarczej i inwestycyjnej spotyka się z pozytywnym odbiorem wśród rosyjskich elit, przede wszystkim w otoczeniu W. Putina.
Do przestrzeni publicznej przenikają szczegóły spotkania rosyjskiej i amerykańskiej delegacji w Arabii Saudyjskiej 18 lutego bieżącego roku. Wśród tematów, które prawdopodobnie były omawiane, znalazły się wspólne projekty energetyczne w Arktyce oraz rozwój złóż metali ziem rzadkich na terytorium Rosji. Już 2 marca wydawnictwo Financial Times poinformowało o negocjacjach między Rosją a Stanami Zjednoczonymi w sprawie wykorzystania gazociągu Nord Stream 2 do dostaw gazu do Europy. Według dziennikarzy w rozmowy, które odbyły się w Szwajcarii, zaangażowani są specjalny wysłannik prezydenta USA Richard Grenell oraz były szef Nord Stream 2 AG Matthias Warning. Ten ostatni zaprzecza, jakoby brał udział w negocjacjach, ale czy należy wierzyć byłemu funkcjonariuszowi niemieckiej tajnej policji Stasi, gdy chodzi o tak delikatne kwestie – niech każdy oceni sam.
Pomysł wznowienia dostaw rosyjskiego gazu do Europy może znaleźć zwolenników nie tylko w USA i Rosji, ale również w UE. Unia Europejska wciąż nie ma planu praktycznej realizacji deklarowanego celu, jakim jest rezygnacja z rosyjskiego gazu do 2027 roku – jego udział w europejskim rynku wciąż utrzymuje się na poziomie 15-20%. Jeśli amerykański biznes uzyska kontrolę nad gazociągiem i prawdopodobnie udziały w wydobyciu gazu w Rosji, jak zauważa Financial Times, Waszyngton może twierdzić, że amerykańska mediacja zapewni wiarygodność Rosji jako partnera.
Niepewność tworzona przez D. Trumpa w kwestii zakresu amerykańskiego wsparcia finansowego i militarnego dla europejskiego bezpieczeństwa daje prezydentowi USA dobrą okazję do zachęcenia krajów europejskich, przede wszystkim Niemiec, do powrotu do koncepcji zakupu gazu z morskiego gazociągu Nord Stream 2. Jednak po uszkodzeniach spowodowanych eksplozjami 26 września 2022 roku sprawna pozostała tylko jedna nitka gazociągu o przepustowości 27,5 miliarda m³ rocznie. Mimo to taka ilość jest wystarczająca, by zaspokoić popyt na rosyjski gaz w Europie i faktycznie zamknąć perspektywy wznowienia tranzytu gazu przez Ukrainę – nie tylko rosyjskiego, ale także kaspijskiego.
Uspokajanie W. Putina poprzez współpracę gospodarczą przypomina sytuację, w której droga do piekła jest wybrukowana dobrymi chęciami. W zamian za zwrot Rosji z kierunku Pekinu, w warunkach, gdy napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Chińską Republiką Ludową grożą militarnym starciem wokół Tajwanu, Kreml może zażądać kapitulacji Ukrainy. Spełnienie tych żądań pozwoliłoby Rosji uzyskać zarówno polityczne, jak i ekonomiczne korzyści w Europie. Jednocześnie Moskwa pozbyłaby się upokarzającej konieczności ekonomicznego wsparcia ze strony Chin na zasadach „biednego krewnego”.
Takie konsekwencje rosyjsko-amerykańskiego zbliżenia powinny niepokoić Chiny. Mimo deklaracji rzecznika chińskiego MSZ Guo Jiakuna, który pozytywnie ocenia wszelkie wysiłki na rzecz pokoju, w Pekinie jest oczywiste, że powrót Rosji do współpracy z USA jest odbierany co najmniej jako niewdzięczność, a w najgorszym przypadku jako zdrada. Biorąc pod uwagę obecność w rosyjskich elitach zwolenników antyzachodniego kursu, którzy od dawna lokują swoje fundusze w Chinach, dojrzewanie i realizacja pałacowego przewrotu – z uwzględnieniem błędów szefa Grupy Wagnera, E. Prigożyna – nie wydaje się już fantastycznym scenariuszem.
https://cyprus-daily.news/russia-and-the-usa-partnership-for-money/
Inne tematy w dziale Polityka