0 obserwujących
31 notek
11k odsłon
493 odsłony

Windows w wersji VISTA (2)

Wykop Skomentuj4

Jak już wspomniałem w pierwszej części tego tematu [1] - pierwsze komputery w zasadzie były przeznaczone do komunikacji w trybie znakowym. Opracowano specjalną stronę kodową, w której zakodowano alfabet łaciński oraz cyfry arabskie w systemie dwójkowym. Wystarczyło bitów nie tylko na rozróżnienie małych i dużych liter, ale również na zestaw znaków pozwalających na utworzenie ramek tabeli. Tak opracowaną stronę kodową oznaczono jako "amerykańską z uwagi na znaczące zaangażowanie specjalistów amerykańskich w utworzeniu nowej generacji maszyn cyfrowych. W odróżnieniu od tej strony kodowej sukcesywnie opracowano także i "narodowe" tablice - gdzie w zamian za niektóre znaki rzadziej wykorzystywane, wprowadzono znaki charakterystyczne dla języków poszczególnych narodów. Polską stronę kodową ukryto pod kryptonimem "LATIN".


image

Rok 1971, pierwszy polski komputer,  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/historia/1780726,1,xyz--pierwszy-polski-komputer.read


Nie oznaczało to jednak braku problemów przy wyświetlaniu tekstów. Czasami niektóre programy nie uwzględniały tablic znaków narodowych bądź program użytkownika błędnie interpretował kodowanie znaków alfabetu narodowego innego, niż język angielski.

Pierwsze komputery na rynku polskim pojawiły się w pierwszych latach 80. XX w. i często były to egzemplarze nabyte poza granicami Polski. Dopiero w połowie lat 80. XX w. można było kupić komputery w polskich placówkach handlu detalicznego.

image

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/ba/ZX_Spectrum.jpg


Były to bardzo różne modele. Obudowa często była wyposażona w klawiaturę z niewielką ilością klawiszy. Dlatego większość z nich miała kilka znaczeń w zależności od kombinacji klawisza klawiatury w połączeniu z odpowiednim klawiszem funkcyjnym. Było to rozwiązanie podobne do zastosowanego przy oprogramowaniu kalkulatorów programowalnych. Użytkownik musiał znać język programowania, którym zazwyczaj był Basic. Nie było jednego modelu języka zrozumiałego dla komputera. Oprogramowanie w dużej części zależało już od producenta komputera a sam Basic posiadał wiele różnych wersji.

Praca takim komputerem polegała na ułożeniu algorytmu działania w zależności od celu, jaki taki komputer miał wykonać. Jednostka centralna wraz z klawiaturą była podłączana do odbiornika telewizyjnego. W Polsce w tamtych latach doskonale spisywał się telewizor przenośny JUNOST produkcji radzieckiej. Polskim odpowiednikiem był niewielki NEPTUN przeznaczony do zasilania 12 V jako telewizor przenośny dla turystów, zasilany akumulatorem samochodowym na polach campingowych w okresie wakacyjnym. Chodziło o możliwość sterowania obrazem generowanym przez komputer. Telewizory stacjonarne, z zasilaniem sieciowym 220V nie miały tej możliwości.

Tu trzeba dodać, że w tamtym czasie informatycy korzystali z dwóch systemów komputerowego programowania - komputer polski ODRA bazował na języku ALGOL, komputery Politechniki Wrocławskiej były produkcji amerykańskiej i tam stosowano język FORTRAN. O ile komputery produkowane we wrocławskim ELWRO korzystały z taśmy perforowanej stosowanej jak w dalekopisach, komputery amerykańskie korzystały z dziurkowanych kart  jako nośnika informacji. Dopiero w późniejszym okresie zaczęto korzystać z taśmy magnetycznej.

Komputery, które służą nam dzisiaj, są zupełnie innej konstrukcji i już nie trzeba do nich ani języka Algol, ani też Fortran. Tu zastosowano język Basic, w tamtym czasie znany jako bardzo peryferyjny język programowania.

W trakcie rozwoju rynku komputerowego używano także i innych języków programowania, ale dzisiaj jest to już tylko ciekawostka.

Jak wspomniałem, pierwsze komputery korzystały z telewizora, jako wyjścia z komputera. Rozwiązanie to pozwalało na znaczne ograniczenie ceny takiego komputera, bowiem w odróżnieniu od APPLE - nabywca komputera nie musiał równocześnie nabywać monitora. To rozwiązanie było też wygodne w sytuacji, gdy ktoś dysponował kamerą z taśmą magnetyczną (dotychczas stosowano tradycyjny materiał filmowy szerokości 16 mm lub 8 mmm, był też film o okienku 8 mm, ale przy wykorzystaniu taśmy 16 mm i rozcinanej po wywołaniu filmu z obrazem, ale kamery te były produkcji głównie radzieckiej i wymagały projektora optycznego.

Kamery z taśmą magnetyczną były dostępne, ale nie wszyscy dysponowali przeglądarką do takich filmów. Lukę tę wypełniły pierwsze komputery dzięki możliwości podłączenia kamery jako źródła wejściowego oraz telewizora - jako ekranu - czyli wyjścia z komputera.

Z chwilą, gdy na rynku pojawił się procesor INTEL 8086, nastąpiła znacząca zmiana rynku komputerowego. Jednak do produkcji polskich komputerów zastosowano procesor INTEL 8080, który już był przestarzały technologicznie. Dlatego polski rynek produkcji komputerów umarł śmiercią naturalną. Sądzę, że było to świadome wprowadzenie w maliny polskiej informatyki, która za bardzo duże pieniądze nabyła procesor bez dalszej perspektywy rozwoju.

Wykop Skomentuj4
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie