117 obserwujących
670 notek
1505k odsłon
277 odsłon

Prośba o pomoc dla norbertanek z Ibramowic

Wykop Skomentuj9

W odległości 32 km od Krakowa, w powiecie olkuskim, znajduje się wieś Imbramowice, a w niej klasztor norbertanek. Klasztor bardzo stary, ufundowany w 1223 r. przez krakowskiego biskupa Iwo Odrowąża. W zabytkowym kościele znajduje się siedemnastowieczny obraz Pana Jezusa cierpiącego, będący przedmiotem kultu wiernych.  

Szczegółowy opis historii klasztoru i znajdujących się w nim zabytków jest przedstawiony na stronie:

http://www.imbramowice.norbertanki.org/pl/zdanowski

Obecnie wspólnota zakonna jest nieliczna – 11 sióstr, większość starszych i schorowanych. Ze względu na epidemię Covid-19 siostry znalazły się w dramatycznym położeniu. Pandemia koronawirusa zatrzymała ruch pielgrzymkowy, turystyczny i rekolekcyjny – nikt nie nawiedza zabytkowego klasztoru sióstr norbertanek i sanktuarium Męki Pańskiej w Ibramowicach. Siostry pozbawione dochodów marzną w grubych klasztornych murach, bo nie stać ich na ogrzewanie kompleksu i zaspokojenie podstawowych egzystencjalnych potrzeb, a na dodatek ciążą na nich długi związane z koniecznym remontem obiektu stanowiącego dziedzictwo narodowe.

Na portalu Katolickiej Agencji Informacyjnej zostal zamieszczony dramatyczny apel przeoryszy klasztoru opisujący sytuację klauzurowych mniszek, z gorącą prośbą o pomoc:  

https://ekai.pl/siostry-norbertanki-z-ibramowic-apeluja-o-pomoc/

„[…]Sytuacja naszej wspólnoty staje się obecnie wyjątkowo dramatyczna także dlatego, że obecnie absolutną podstawą naszego utrzymania jest ruch turystyczny i pielgrzymkowy do nowo ustanowionego Sanktuarium Męki Pańskiej. W ostatnich latach nie prowadziłyśmy żadnej produkcji własnej jak wyroby spożywcze, czy artystyczne, gdyż całą siłą skupiłyśmy się na prowadzeniu prac interwencyjnych i remontowych nad naszym zabytkowym zespołem klasztornym, który odzyskałyśmy po trudnym okresie PRL`u w stanie katastrofalnego zdewastowania. Kolejno wyremontowane części kompleksu klasztornego wynajmujemy do celów gościnnych, rekolekcyjnych, kulturalnych, konferencyjnych i tym podobnych. Ponadto bardzo zaangażowałyśmy się w nowy wymiar naszej duchowej misji, jaką jest kustoszowanie w klasztornym Sanktuarium. Prowadzimy liczne wydarzenia o charakterze duchowym i modlitewnym z udziałem dużej liczby wiernych, którzy przybywając tutaj znacznie wspierają nas hojnymi ofiarami.

Obecnie wraz z powszechnie wprowadzoną kwarantanną zostały odwołane wszystkie rezerwacje wynajmu budowli przyklasztornych oraz liczne wydarzenia modlitewne z dużym udziałem czcicieli Pana Jezusa Cierpiącego (w tutejszym łaskami słynącym Obrazie), które w okresie Wielkiego Postu zawsze osiągały swój doroczny szczyt, zwłaszcza podczas Odpustu Niedzieli Palmowej i nie tylko… Obecnie ze względu na nagły brak wiernych taca i puszka świątynna są prawie puste… Tym samym ustały najważniejsze źródła bieżących dochodów, bez których brakuje nam środków do opłacenia podstawowych potrzeb egzystencjalnych, w tym lekarstw, opłat za energię elektryczną, czy też kosztownego ogrzewania zespołu klasztornego. Jednocześnie – jak już wspomniałam wyżej – nie mamy żadnych rezerw finansowych, a jedynie niespłacone długi z racji kryzysu remontowego. Wszelkie dotychczasowe źródła wsparcia zostały wyczerpane, a kolejne, o które się ubiegamy w różnych instytucjach, są możliwe dopiero w późniejszych terminach wg panujących procedur.

SOS !

Szanowni Państwo, tym zwrotem o ratunek finansowy, zwracamy się do tych osób, które są przekonane do naszej prośby i mają możliwości materialne, aby nas wesprzeć. Ze względu na zbiórkowy charakter naszej akcji każda złotówka ma dla nas znaczenie.

Przelewu środków można dokonać na następujące konto bankowe:

Klasztor Sióstr Norbertanek, Imbramowice 105, 32-353 Trzyciąż,

Bank Pekao SA 96 1240 1431 1111 0010 0609 0925

Tych zaś spośród naszych Sióstr i Braci, którzy są w kryzysie, prosimy chociaż o jeden akt strzelisty w tej intencji!

Jak już wyżej wspomniałam – nasz klasztor to zarazem Sanktuarium i miejsce rozwijającego się kultu Pana Jezusa Cierpiącego w Jego łaskami słynącym Obrazie, gdzie często wraz z rzeszą pątników płynie modlitwa błagalna we wszystkich intencjach naszych Dobroczyńców, którzy wspierają duchowo i materialnie przeoryszę w chorobie oraz klasztorne dzieła remontowe. Ponadto w każdy I i III piątek miesiąca podczas czuwania modlitewnego o godz. 21.00 sprawowana jest Msza Święta przed łaskami słynącym Obrazem Pana Jezusa Cierpiącego w intencji naszych Dobroczyńców. Ufamy i mamy świadectwa, że Chrystus z wielką łaskawością spogląda na tych, którzy wspierają zakony i przyczyniają się do materialnej odnowy Jego świątyń… Niech zatem On sam ze swoją przemożną łaską będzie doczesną i wieczną nagrodą dla wszystkich naszych umiłowanych Przyjaciół i Darczyńców. Szczęść Boże!

s. Faustyna, Maria Przybysz OPraem

Przeorysza Imbramowicka

Imbramowice, dn. 26 marca 2020 r.

www.imbramowice.norbertanki.org

 Wykop Skomentuj9
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo