119 obserwujących
705 notek
1623k odsłony
  6400   0

Polsko, co zrobiłaś ze swoim chrztem?

W przedstawionym dokumencie znalazły się m.in. słowa:

Cały Naród Polski przyjął z najgłębszym żalem i smutkiem wieść o śmierci Jego Świątobliwości Ojca Świętego Jana Pawła II.

W Jego osobie, Syna Polskiej Ziemi i Papieża Słowianina, głosiciela Ewangelii Jezusa Chrystusa, świat stracił wielki moralny autorytet.

Opuścił nas człowiek niezwykły, Ojciec i Nauczyciel. Został dany światu wtedy właśnie, kiedy był temu światu tak bardzo potrzebny.

[…]

Dla Jana Pawła II nikt nie był wrogiem, choć byli i tacy, którzy tak Go traktowali. W miarę jednak trwania pontyfikatu uznanie dla Jego działań rosło, a liczba przeciwników malała.

Szczególne miejsce zajmuje Jan Paweł II w historii Polski i Europy. Jego nauczanie o prawie naszej Ojczyzny do wolności wśród narodów Europy, o jej prawie do miłości i solidarności, Jego praktyczna obrona praw naszego Narodu – uczyniły Jana Pawła II najważniejszym z Ojców niepodległości Polski. W czasie Pierwszej Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w roku 1979 rozpoczął się proces, który zaowocował powstaniem „Solidarności”, wyzwoleniem narodów spod panowania komunizmu i odbudową jedności Europy.

Dla nas, Polaków, pontyfikat Papieża Polaka ma więc szczególne znaczenie.

Dumni jesteśmy, że tego wielkiego humanistę, człowieka o niezwykłej wyobraźni i głębokiej wiedzy, człowieka wielkiej kultury ukształtowała polska tradycja. W nauczaniu Jana Pawła II znajdujemy to, co w naszych dziejach najszczytniejsze. Jego postawa, Jego nauczanie są głęboko wrośnięte w dzieje naszego Narodu. Nie można nie wspomnieć odwołań do Pawła Włodkowica, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida, Stanisława Wyspiańskiego, Kardynałów Adama Sapiehy i Stefana Wyszyńskiego.

Jan Paweł II pomógł nam odbudowywać naszą tożsamość narodową. Od początku był z polskim narodem w jego dobrych i złych chwilach. Wsparł ruch „Solidarności” i uczył nas, na czym polega prawdziwa solidarność: „Solidarność – to znaczy: jeden i drugi, a skoro brzemię, to brzemię niesione razem, we wspólnocie. A więc nigdy: jeden przeciw drugiemu. Jedni przeciw drugim. I nigdy »brzemię« dźwigane przez człowieka samotnie. Bez pomocy drugich. Nie może być walka silniejsza od solidarności”. Przypominał nam Ojciec Święty o wspólnych korzeniach z Europą, ale i podkreślał, że nasza kultura tę Europę współtworzyła.

Pamiętamy Jego wystąpienie wygłoszone w 1999 r. w gmachu Parlamentu na wspólnym posiedzeniu Sejmu i Senatu. Wskazywał nam Papież Polak, jakim zobowiązaniem jest wolność i niepodległość Ojczyzny, na czym polega moralna i odpowiedzialna polityka, tłumaczył, że celem jest dobro człowieka i dobro wspólne, a nie grupowe czy indywidualne korzyści, przestrzegał, że demokracja bez wartości łatwo przemienia się w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm.

Nie ma Go już wśród żywych. Odszedł do lepszego świata, w który tak bardzo wierzył. Dzieło Jego jednak trwa. Dalsza realizacja przesłania Jana Pawła II, Wielkiego Papieża, ciągle przed nami.

My, przedstawiciele Narodu Polskiego, posłowie i senatorowie Rzeczypospolitej, składamy hołd największemu Autorytetowi naszych czasów, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa, uczył nas odwagi i pokory, stanowczości i wyrozumiałości, pryncypialności i otwartości, mądrości i pogody ducha.

Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej składają hołd pamięci Papieża Jana Pawła II.

Po chwili milczenia posłowie i senatorowie odmówili modlitwy „Ojcze nasz” i „Wieczny odpoczynek”.

Po modlitwie zabrał ponownie głos marszałek Sejmu

„Dziękuję.

Stwierdzam, że Sejm i Senat podjęły akt oddania hołdu pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II.

Pragnę podziękować panu prezydentowi, panu premierowi, wszystkim gościom parlamentu, paniom i panom posłom i senatorom za wzięcie udziału w tym uroczystym posiedzeniu Sejmu i Senatu.

Informuję, że o godz. 13.30 zostanie odprawiona w kościele św. Aleksandra msza św. w intencji Ojca Świętego Jana Pawła II celebrowana przez Jego Ekscelencję ks. biskupa Piotra Jareckiego.

Zamykam uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów poświęcone uczczeniu pamięci Jego Świątobliwości Papieża Jana Pawła II.

Dla przypomnienia – marszałkiem Sejmu był Włodzimierz Cimoszewicz, poseł SLD, a marszałkiem Senatu – Longin Pastusiak (SLD).

***

Pogrzeb Jana Pawła II miał miejsce w Bazylice św. Piotra 8 kwietnia 2005 r. Przed bazyliką, uczestniczący w pogrzebie wyrażali żądanie kanonizacji Jana Pawła II (okrzyki i napisy na transparentach „santo subito”). Proces beatyfikacyjny rozpoczął się miesiąc po jego pogrzebie, z pominięciem tradycyjnego pięcioletniego okresu oczekiwania. Został beatyfikowany 1 maja 2011, po czym 27 kwietnia 2014 został kanonizowany.

24 kwietnia 2014 r., na kilka dni przed kanonizacją Jana Pawła II, w Sejmie RP odbyła się gorsząca momentami dyskusja na temat uchwały w sprawie uczczenia Papieża Polaka z okazji kanonizacji. Przedstawiając projekt uchwały poseł - sprawozdawca Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO) podkreślała, że Jan Paweł II był z Polakami podczas rodzenia się pierwszej Solidarności, w mrocznych czasach stanu wojennego, gdy ważyły się losy naszego przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, a podczas pierwszej pielgrzymki od Polski obudził Polaków - dodał nam siły i nadziei.

Lubię to! Skomentuj76 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo