128 obserwujących
732 notki
1704k odsłony
  3218   6

Wiedza historyczna poseł Klaudii Jachiry

„Nawet Hitler nie niszczył cmentarzy” – taką wiedzą historyczną popisała się Klaudia Jachira, poseł na Sejm RP (Platforma Obywatelska). Można domyślać się, że jest to komentarz do aktu wandalizmu na cmentarzu żydowskim w Bielsku-Białej, gdzie wczoraj stwierdzono dewastację około 70 nagrobków. Policja wszczęła postępowanie zmierzające do ustalenia sprawców dewastacji. Dochodzenie prowadzone jest pod kątem naruszenia art. 262 kodeksu karnego, czyli zbezczeszczenia miejsca spoczynku zmarłych. 

Pani Jachira ma na swoim koncie wiele wypowiedzi świadczące o lukach w edukacji. Biorąc pod uwagę jej wiek można zaryzykować tezę, że odebrała wykształcenie w jednym z gimnazjów, oraz w jakimś uczyliszczu typu „wyższa szkoła gotowania na gazie”. Ale dziesięć lat temu była już całkiem dużą dziewczynką. A własnie w październiku 2010 r. w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej została otwarta wystawa „Macewy codziennego użytku”, prezentująca fotografie żydowskich nagrobków, wykorzystanych przez niemieckiego okupanta do utwardzania dróg, budowy piaskownic, obór, etc. Na wystawie znalazły się m.in. fotografie wykonane w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą (tarcza szlifierska z macewy, mur z macew).

Życie nauczyło mnie, że trzeba mieć wyrozumiałość dla ludzkiego kalectwa i dlatego postanowiłam uzupełnić luki w wykształceniu pani poseł Jachiry. Otóż informuję panią poseł, że w czasie WW II, na terytoriach Polski okupowanych przez III Rzeszę, Niemcy mieli zwyczaj wykonywania masowych egzekucji Żydów na cmentarzach żydowskich (kirkutach). Aby się o tym przekonać wystarczy zajrzeć na portal https://sztetl.org.pl 

A oto kilka przykładów („mądrym dla memoriału, idiotom dla nauki”).


1. Baranów Sandomierski

Podczas drugiej wojny światowej na terenie cmentarza żydowskiego w Skopaniu k. Baranowa San-domierskiego Niemcy dokonywali egzekucji osób pochodzenia żydowskiego. Wiadomo, że podczas likwidacji baranowskiego getta na cmentarzu zgładzono grupę około 100 osób. Po wyzwoleniu na ich masowym grobie ustawiono pomnik.

https://sztetl.org.pl/pl/miejscowosci/b/163-baranow-sandomierski/116-miejsca-martyrologii/44333-cmentarz-zydowski-w-baranowie-sandomierskim-miejsce-egzekucji

2. Brzesko

W latach okupacji niemieckiej podczas drugiej wojny światowej cmentarz żydowski w Brzesku przy ul. Czarnowiejskiej stał się miejscem egzekucji, dokonywanych przez Niemców na osobach pochodzenia żydowskiego. Grzebano na nim także ciała osób zmarłych albo zabitych na terenie miasta. Pochowano tu m. in. około 200 osób zamordowanych w dniu 18 czerwca 1942 r. oraz piętnaście osób przywiezionych z Zakliczyna i rozstrzelanych na cmentarzu w grudniu 1942 roku. W 1947 r. na grobie zgładzonych w czerwcu 1942 r., odsłonięto pomnik ufundowany przez S. Brandsdorfera i A. Grunberga. Ofiary Zagłady upamiętniają też liczne symboliczne, indywidualne nagrobki.

https://sztetl.org.pl/pl/miejscowosci/b/463-brzesko/116-miejsca-martyrologii/44954-cmentarz-zydowski-w-brzesku-miejsce-egzekucji-i-pochowku-ofiar-zaglady-ul-czarnowiejska


3.Bukowsko

W latach drugiej wojny światowej funkcjonariusze Gestapo z Sanoka pod dowództwem Lwa Hume-niuka zamordowali na terenie cmentarza żydowskiego w Bukowsku około stu miejscowych Żydów. Wśród zabitych byli m.in. członkowie rodzin: Glodkland, Szmerglowski, Jarmark, Menaszko, Pinter, rodzina Piuberów, bracia Sigt, rodzina Sternów.

29 kwietnia 2007 r. modły nad ich mogiłą odprawił rabin Piotr Weinberg.

https://sztetl.org.pl/pl/miejscowosci/b/196-bukowsko/116-miejsca-martyrologii/45092-cmentarz-zydowski-miejsce-egzekucji

4. Częstochowa

Podczas II wojny światowej na cmentarzu żydowskim Niemcy dokonywali licznych egzekucji osób pochodzenia żydowskiego. Tu również chowano zwłoki Żydów zamordowanych na terenie miasta.

• W lutym 1943 r. na Rynku Warszawskim niemieccy żandarmi rozstrzelali za uchylanie się od pracy 9 Żydów z małego getta. Zwłoki pochowano na cmentarzu żydowskim.

• 6 marca 1943 r. na ul. Jaskrowskiej 1/6 niemieccy żandarmi rozstrzelali z powodu niestawie-nia się na apelu 10 Żydów z małego getta. Ustalono nazwiska ofiar: Amsterdamer, Cymermanowa, Cymermanówna, Gliksmanówna. Zwłoki zakopano na cmentarzu żydowskim.

• 20 marca 1943 r. niemieccy żandarmi rozstrzelali na cmentarzu żydowskim około 180 Żydów z małego getta. Zwłoki zakopano w miejscu egzekucji.

• W maju lub czerwcu 1943 r. żandarmi rozstrzelali w fabryce Horowiec i S-ka 8 Żydów. Ustalo-no nazwiska 3 ofiar: Engel Estera (lat około 28), Horowiec Lajb (lat około 38, inżynier), Horo-wiec Szmul (lat około 34, inżynier). Zwłoki zakopano na cmentarzu żydowskim.

• 27 czerwca 1943 r. żandarmi i członkowie straży fabrycznej rozstrzelali na ul. Nadrzecznej 54 grupę 50 Żydów ukrywających się w schronie. Ustalono nazwiska 12 ofiar: Bukowska (brak imienia), Bukowski (brak imienia), Gotfryd (brak imienia, lat 40), Gotfryd (brak imienia, lat 10), Jesionowicz Moniek, Krauze Aron Josek (lat 60), Krauze Ruchla (lat 55), Moszek (brak imienia, lat 22), Orbach Jakub, Szynkarska Estera (lat 35), Szynkarska (brak imienia, lat 10), Szynkarski Fajwel (lat 40). Zwłoki zakopano na cmentarzu żydowskim.

Lubię to! Skomentuj72 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka