132 obserwujących
741 notek
1735k odsłon
  1249   4

Apolityczna wiceprezes TS UE

To dlatego Wasi rodzice i dziadkowie, słusznie się przeciw temu buntując, okazali się tymi, którzy uwolnili Hiszpanię od terroru, sowietyzacji, dezintegracji i dewastacji kultury chrześcijańskiej. Gdyby byli tacy, jak ich dzieci i wnukowie, to z pewnością dziś Hiszpania zostałaby podzielona na małe państwa kontrolowane przez obce mocarstwa lub znalazłaby się w takiej samej sytuacji jak Kuba lub Wenezuela. Aby pokonać te zagrożenia, ci ludzie podjęli olbrzymie ryzyko i musieli zastosować surowe środki. Konieczne było ukaranie wielu morderców i czekistów z Frontu Ludowego, porzuconych przez ich szefów, którzy zabrali ze sobą na wygnanie ogromne skradzione skarby. Swobody tych, którzy sprowadzili na kraj chaos i wojnę, musiały zostać ograniczone. Jednak pokonując te ciężkie próby, Wasi rodzice i ich rodzeństwo nie tylko wygrali trudną wojnę: uchronili także Hiszpanię przed wojną światową, która pomnożyłaby ofiary i zniszczenia, pokonali komunistyczną partyzantkę oraz przetrwali zbrodniczą izolację zagraniczną, promowaną przez ZSRS i różne dziwne rządy będące mieszaniną tyranii i demokracji. Ta izolacja miała wywołać wielki głód w Hiszpanii, by obalić tych, którzy pokonali sowietyzatorów i separatystów. Zwycięstwa Waszych rodziców i dziadków są nie mającą precedensu od czasów wojny o niepodległość historyczną zasługą dla Hiszpanii; szkoda tylko, że ich dzieci i wnuki są tego tak mało warte.

To pokolenie z poświęceniem i wysiłkiem stworzyło społeczeństwo nie tylko dostatnie, lecz w dużej mierze wolne od nienawiści politycznej, która zniszczyła republikę. Społeczeństwo, które w grudniu 1976 roku zdecydowało się zdemokratyzować na drodze prawnej, nie zaprzeczając przeszłości oraz nie ulegając nostalgii za Frontem Ludowym, przebranym w szaty demokratów, po czterdziestu owocnych latach nie cofnęło się o wstecz i nie powróciło do sytuacji, która doprowadziła do wojny domowej. W tamtych czasach nie można było oszukać ludzi sztuczkami „pamięci”: to wymagało dziesięcioleci fałszu. Reżim Franco znakomicie spełnił swą fundamentalną rolę historyczną, a demokracja została wprowadzona w Hiszpanii w wyniku ewolucji z uniknięciem traumatycznych doświadczeń. To bardzo pozytywnie odróżnia ją od niektórych narodów Europy Zachodniej, które nie zawdzięczają swojej demokracji sobie, lecz armii amerykańskiej i pośrednio Związkowi Sowieckiemu.

Krótko mówiąc, jeśli reżim Franco był reżimem przestępczym, jak argumentujecie razem z PSOE, separatystami, Podemos i innymi, to znaczy, że komuniści i ETA, którzy z nim walczyli, mieli rację. Natomiast Wy oraz socjaliści i separatyści, którym powodziło się pod rządami Franco, jak prawie wszystkim, nawet w aparacie „przestępczego” państwa, jesteście wspólnikami domniemanej zbrodni. Wpadacie we własną pułapkę. Wy i całe Wasze towarzystwo jesteście antyfrankistami i tamburynowymi demokratami. Udajecie, że atakujecie to, co nie istniało od czterech dekad, atakujecie demokrację, którą ludzie naprawdę wybrali w 1976 roku, a którą wy podkopujecie i oszpecacie od wielu lat.

Ze swojej strony walczyłem z frankizmem, kiedy on istniał, i dużo ryzykowałem. Potem długie lata badań historiograficznych, refleksji i analiz politycznych, zawartych w seriach studiów i esejów, sprawiły, że dostrzegłem te historyczne i obecne realia, na które Wy przymykacie oczy. Polecam je przeczytać, ponieważ nigdy nie zostały one zakwestionowane. A ponieważ nie można ich obalić w wolnej i demokratycznej debacie, tamburynowi antyfrankiści, ujawniając swe całkowite intelektualne bankructwo, muszą uciekać się do prawa o pamięci w stylu sowieckim, atakując nie frankizm, lecz wolność. Jeżeli jednak dziś Hiszpanii coś jest potrzebne, to taka właśnie wolna debata, rozjaśniająca polityczną panoramę, którą wszyscy zaciemniacie każdego dnia.

Filozof Jorge Santayana napisał, że naród, który ignoruje swoją historię, skazuje się na jej powtórzenie. Powtórzenie tego, co najgorsze. Swoją polityką, sprzymierzeni z ETA-Bildu, separatystami, socjalistami i Podemosem, podążacie dokładnie w tym właśnie kierunku. Nie wiem, czy będziecie w stanie to naprawić, obawiam się, że nie. W każdym razie musicie być świadomi swojej odpowiedzialności, która jest znacznie poważniejsza niż korupcja, za którą zostaliście odsunięci od władzy przez innych, jeszcze bardziej skorumpowanych niż Wy, co jest kolejnym przykładem „demokracji”, której tak wszyscy bronicie.

Pio Moa


Należy wyjaśnić, ze poglądy Pio Moa (rocznik 1948) na wojnę domową w Hiszpanii w latach 1936 – 1939 uległy ewolucji. Urodzony w 1948 r. Pio Moa w młodości był przeciwnikiem reżimu generała Franco; fascynował się marksizmem, a zwłaszcza jego chińską odmianą – maoizmem. Został członkiem reaktywowanej Komunistycznej Partii Hiszpanii oraz jednym z założycieli i przywódców lewackiego ugrupowania terrorystycznego GRAPO (Grupy Antyfaszystowskiego Oporu Pierwszego Października). Zmienił swoje poglądy na wojnę domową w Hiszpanii, gdy zaczął studiować historię i docierać do źródeł pisanych z tamtej epoki. W swych licznych i bogato udokumentowanych pracach udowadniał, że generał Franco uratował swój kraj przed dyktaturą komunistyczną. Pokazywał też inne zasługi Caudillo i jego ministrów dla kraju. Jest autorem jednej z najważniejszych książek poświęconych wojnie domowej w Hiszpanii: „Mity wojny domowej. Hiszpania 1936 – 1939”.  W Hiszpanii książka miała 36 wydań. Polskie wydanie ukazało się w 2017 r., wydawnictwo FRONDA)

***

Przy pisaniu notki autorka korzystała z publikacji:

• https://dorzeczy.pl/opinie/185943/wolczyk-kim-jest-hiszpanska-wiceprezes-tsue.html

• Grzegorz Górny, Wybitny historyk hiszpański Pio Moa pisze list otwarty do przywódców prawicowej Partii Ludowej, https://wpolityce.pl/swiat/518964-historyk-pisze-list-otwarty-do-przywodcow-partii-ludowej


Lubię to! Skomentuj17 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo