137 obserwujących
781 notek
1814k odsłon
  4062   11

Wywrotowy podręcznik czyli kto stoi po stronie prawdy

Nie trzeba kłaniać się okolicznościom, 

A prawdom kazać, by za drzwiami stały,

(Cyprian Kamil Norwid. Nie trzeba robić …)


Podręcznik prof. Wojciecha Roszkowskiego „Historia i teraźniejszość” wywołał w mediach histerię, która uderza rykoszetem w szefa Ministerstwa Edukacji i Nauki, ministra Przemysława Czarnka. Największe portale internetowe, programy informacyjne telewizji przekazującej „całą prawdę przez całą dobę, a także media papierowe („Polityka”, „Newsweek”, „Rzeczpospolita” , „Gazeta Wyborcza”) zamieściły setki tekstów i komentarzy poświęconych książce prof. Roszkowskiego. Takiej erupcji nienawiści wywołanej przez książkę, dawno już w Polsce nie było.

Nienawiść wirtualna przekształciła się w realną - publicznie niszczono podręcznik, m.in. przy pomocy niszczarki, namawiano też do jego palenia, a pewien jegomość nagrał nawet wideo ze strzelnicy, gdzie „HiT” służył mu za tarczę.

Warto zauważyć, że większość zabierających głos w tej „debacie” w ogóle książki nie czytała, o czym świadczą formułowane zarzuty. Wyróżniający się w tej kampanii nienawiści portal Onet napisał:

„na stronie 36 kontrowersyjnego podręcznika prof.Wojciecha Roszkowskiego zamieszczono mapę, na której Ustrzyki Dolne są poza granicami RP.”   Tę informację Onet opatrzył dramatycznym tytułem: „USTRZYKI DOLNE POZA GRANICAMI RP! – OGROMNY BŁĄD W PODRĘCZNIKU HiT”.

A wystarczy obejrzeć dokładnie 36 stronę podręcznika, aby zobaczyć mapę z datą: 22.08.1944. To jest czas końca WW II , który omawia autor podręcznika. Wtedy granica wschodnia narzucona Polsce przez Stalina miała własnie taki przebieg – Ustrzyki Dolne pozostawały poza nią. Zmiana granicy nastąpiła 15 lutego 1951 roku (ogłoszona w Dzienniku Ustaw nr 11, pozycja 63)

Na mocy umowy Rzeczpospolita Polska (jeszcze nie PRL) odstąpiła ZSRR część Sokalszczyzny z czterema gminami oraz fragmentami trzech innych z miastami Bełz (Белз), Uhnów (Угнів), Krystynopol (Червоноград), Waręż (Варяж), Chorobrów (Хоробрів) i lewobrzeżną cześć Sokala – Żwirkę (Жвирка), do tego 49 wsi. W zamian otrzymaliśmy wycinek przedwojennego powiatu leskiego z częścią dorzecza dolnego Sanu i kawałek Pogórza Bieszczadzkiego – fragmenty ówczesnego obwodu drohobyckiego – z miastami Ustrzyki Dolne (Устрики Долішні) oraz 40 wsiami, w tym Czarną (Чорна), Bandrowem Narodowym (Бандров), Krościenkiem (Коростенко), Bystrem (Быстре). Powierzchnia 480 km² zgadzała się tylko na papierze.

Tę informację o „ogromnym błędzie w podręczniku HiT” powtórzyły za Onetem inne portale, a prezydent Ustrzyk Dolnych wydał nauczycielom zakaz posługiwania się podręcznikiem prof. Roszkowskiego na zarządzanym przez siebie terytorium (które Stalin przekazał Polsce w 1951 r.).

Innym przykładem braku rzetelności, a jednocześnie chęci zdyskredytowania podręcznika prof. Roszkowskiego, jest wypowiedź dr hab. Karola Sanojcy z Uniwersytetu Wrocławskiego, cytowana oczywiście przez Onet:

„Nowa książka daje obraz polski jako kraju skrzywdzonego zawsze i wszędzie przez wszystkich (zdrada aliantów zachodnich, zdrada jałtańska itp.)”. Zdaniem dr Sanojcy „to pokrzywdzenie przez historię może spowodować, że będziemy wychowywać frustratów lub osoby żądne dokonania rewizji stanu rzeczy”. Dr Sanojca uważa, że na zimne trzeba dmuchać – samo przypomnienie historycznego faktu jakim była konferencja jałtańska decydująca o losie Polski i narodów bałtyckich może wywołać frustrację.

Ponad 30 lat temu Jacek Kaczmarski udzielał nam lekcji historii w piosence „Jałta” :


„Jak nowa - rezydencja carów

Służba swe obowiązki zna

Precz wysiedlono stąd Tatarów

Gdzie na świat wyrok zapaść ma


Okna już widzą, słyszą ściany

Jak kaszle nad cygarem Lew

Jak skrzypi wózek popychany

Z kalekim demokratą w tle


Lecz nikt nie widzi i nie słyszy

Co robi Góral w krymską noc

Gdy gestem w wiernych towarzyszy

Wpaja swą legendarną moc


Nie miejcie żalu do Stalina

Nie on się za tym wszystkim krył

To w końcu nie jest jego wina

Że Roosevelt w Jałcie nie miał sił

Gdy się Triumwirat wspólnie brał

Za świata historyczne kształty

Wiadomo, kto Cezara grał

I tak rozumieć trzeba Jałtę


W resztce cygara mdłym ogniku

Pływała Lwa Albionu twarz

Nie rozmawiajmy o Bałtyku!

Po co w Europie tyle państw?


Polacy? Chodzi tylko o to

Żeby gdzieś w końcu mogli żyć!

Z tą Polską zawsze są kłopoty

Kaleka troszczy się i drży


Lecz uspokaja ich gospodarz

Pożółkły dłonią głaszcząc wąs

Mój kraj pomocną dłoń im poda

Potem, niech rządzą się, jak chcą


Nie miejcie żalu do Churchilla ,

Nie on wszak za tym wszystkim stał

Wszak po to tylko był Triumwirat

By Stalin dostał to, co chciał .

Komu zależy na pokoju

Ten zawsze cofnie się przed gwałtem.

Wygra, kto się nie boi wojen,

I tak rozumieć trzeba Jałtę


Ściana pałacu słuch napina

Gdy mówi do Kaleki Lew :

Ja wierzę w szczerość słów Stalina

Dba chyba o radziecką krew.


I potakuje mu Kaleka

Niezłomny demokracji stróż:

Stalin to ktoś na miarę wieku!

Lubię to! Skomentuj108 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo