Blog
wiesława
79 obserwujących 541 notek 1001896 odsłon
wiesława, 22 lipca 2017 r.

„L’Osservatore Romano” w roli "useful idiot"

423 7 0 A A A

Kilka dni temu Radosław Sikorski ironizował na Twitterze:

Ciekawe, czy matka Kościół zachowa równie dostojne milczenie w sprawie Sądu Najwyższego, co podczas przejmowania Trybunału Konstytucyjnego”.

Dzisiaj Sikorski już może odetchnąć z ulgą - KAI (Katolicka Agencja Informacyjna) podała:

Watykański dziennik „L’Osservatore Romano” poinformował o tym, że „pomimo protestów publicznych i apeli Brukseli” i polski parlament przyjął „kontrowersyjną reformę wymiaru sprawiedliwości, która de facto likwiduje autonomię sądownictwa”.

Gazeta podkreśla, że ustawa, która „daje władzy wykonawczej możliwość wywierania silnego wpływu na nominacje sędziów Sądu Najwyższego”, została przyjęta 20 lipca przez parlament „zdominowany przez posłów mającej większość partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS, prawicowej, nacjonalistycznej i eurosceptycznej) Jarosława Kaczyńskiego”.

Ponadto parlament przyznał sobie prawo „wyboru 25 sędziów Krajowej Rady Sądownictwa, organu kontrolnego, którego zadaniem jest czuwanie nad niezawisłością sądów w kraju i udział w wyborze nowych sędziów”, tłumaczy watykański dziennik.

Cytuje wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa, który powiedział, że reforma ta „poważnie osłabi niezawisłość sędziów, likwidując jakąkolwiek jeszcze istniejącą niezależność sądownictwa”. 

Watykański dziennik zwraca też uwagę na zaniepokojenie przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, który po głosowaniu poprosił polskiego prezydenta Andrzeja Dudę o spotkanie, jednak jego prośba została odrzucona. Przywołuje również „twardy komentarz polskiej opozycji, która w dosadnych słowach mówiła o «zamachu stanu»”.

Warto przypomnieć, że od 2007 roku naczelnym redaktorem watykańskiej gazety „Osservatore Romano” jest Giovanni Maria Vian ( profesor filologii patrystycznej, dziennikarz). Za jego rządów Osservatore Romano wypowiadało się wiele razy sposób kontrowersyjny o rożnych sprawach - drukowało pochwały Barracka Obamy zwolennika aborcji, entuzjastyczne oceny Michaela Jacksona a także filmów o Harrym Poterze.

Obecnie redakcja "L' Osservatore Romano" weszła w rolę „pożytecznego idioty” wypowiadając się o polskich trybunałach i sądach, w sytuacji gdy te sprawy nie mają jasnego związku z trybunałem Bożym i sądem ostatecznym.

Wyrażając swoje poparcie dla poprzedniej ekipy rządowej w Polsce, watykański dziennik nie bierze pod uwagę, ze była ona  sprawnym narzędziem niszczenia chrześcijaństwa w Polsce. Widocznie tym katolickim dziennikarzom nie przeszkadza, że tamta ekipa chciała legalizacji związków partnerskich, że ludzie rządu PO-PSL wspierali "czarny protest" tj. demonstracje przeciw zakazowi aborcji w Polsce, że wprowadzali gender.

Ale przecież RP ma swojego ambasadora w Watykanie. Sugeruję, aby minister Waszczykowski polecił mu przeprowadzenie rozmowy z redaktorem Vianem, w której wyjaśni stanowisko polskiego rządu.  

 

 ***

http://www.rp.pl/Sadownictwo/170729744-LOsservatore-Romano-pisze-o-ustawie-o-Sadzie-Najwyzszym.html#ap-1

Opublikowano: 22.07.2017 22:14.
Autor: wiesława
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @okryw  E tam, żoliborskie koty są cwane. Nie z nimi takie numery,
  • @okryw  A pod Sejmem jak w piosenc: "Ogromna sala, lśniący parkiet, rąbie orkiestra znany...
  • @kurnik  Oczywiście - jestem glupia, bo wdaję się w rozmowę z kims takim jak Szanowny Pan...

Tematy w dziale Kultura