Na oko spoko
Bez komunikacji społeczeństwo nie przetrwa
2 obserwujących
28 notek
9857 odsłon
668 odsłon

Reforma sądownictwa: przede wszystkim kryteria jakościowe

Wykop Skomentuj19

Można powiedzieć, że na wojnie każdy cios ma swoje konsekwencje.

A my jesteśmy już w sytuacji gry wojennej wokół reformy polskiego sądownictwa (oszukujemy się ze jest inaczej).

Sam sens reformy odszedł na dalszy plan. Jednocześnie temat uzyskał światową popularność i został nadmiernie upolityczniony w złym tego słowa znaczeniu. Negatywne emocje eskalują a konsensusu prawnego jak nie było tak niema.

Tymczasem polskie społeczeństwo jest zmęczone i rozdrażnione grami wojennymi wokół polskich sądów. Polacy chcą lepszych sądów. Koniec kropka.

Jak w każdym konflikcie - aby go skutecznie rozwiązać trzeba roszerzyć nienaturalnie zawężoną perspektywę światopoglądową adwersarzy tj. każdej ze stron konfliktu. Strony konfliktu naogół nie posiadają już wystarczających kompetencji do jego rozwiązania i potrzebują pomocy.

Zapytajmy się jaki jest wspólny cel.

Otóż jest nim POPRAWA JAKOŚCI PRACY POLSKIEGO SĄDOWNICTWA. Trzeba znależć rozwiązania nie tyle personalne co organizacyjno-techniczne. Trzba najpierw ustalić odpowiednie warunki brzegowe jakości pracy sądownictwa, a dopiero potem sprawdzać na ile poszczególni sędziowie je spełniają. Wtedy selekcja kadr będzie naturalna, rozciągnięta w czasie a przez to bardziej precyzyjna.

Tak sformułowany cel jest atrakcyjny i możliwy do realizacji dla całej społeczności sędziowskiej. A więc reforma powinna być dokonywana przede wszystkim siłami środowiska sędziowskiego, bez nadmiernego angażowania do tego całego społeczeństwa i światowej polityki.

Wiedza zarządzania jakością pracy przedsiębiorstw, instytucji i organizacji jest dostępna i dość jednoznacznie określa niezbędne warunki techniczno-organizacyjne dla poprawy jakości pracy. Skoncentrujmy sie bardziej na tym kierunku działań. Inaczej bedziemy tylko z rosnącym niesmakiem i rozpaczą ogladać tragifarsę personalnych rozgrywek prowadzących do zniszczenia organów i całego polskiego państwa.

Propozycję pakietu warunków techniczno-organizacyjnych dla skutecznej reformy sądownictwa do dalszej dyskusji zawiera artykuł:

https://www.salon24.pl/u/naokospoko/898238,poprawa-jakosci-pracy-sadownictwa-spojrzenie-inzyniera

Wykop Skomentuj19
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo