nerwica eklezjogenna nerwica eklezjogenna
343
BLOG

82 rocznica lekcji religii w Jedwabnem

nerwica eklezjogenna nerwica eklezjogenna Społeczeństwo Obserwuj notkę 18

Część rodziców - jak i tej bardziej samodzielnej intelektualnie młodzieży - podkreśla, że nie protestowaliby przeciw religii w szkole, gdyby była to faktycznie nauka o religiach świata. Gdyby prowadził ją dajmy na to filozof lub religioznawca, a nie katecheta czy katolicki ksiądz. Inna z kolei część bardziej z kolei samodzielnych światopoglądowo rodziców w tego rodzaju dyplomację nawet się nie bawi. Kościół i przykościelna salka katechetyczną są dla nich jedynymi miejscami, w których szerzenie religijnego kultu ma jakąkolwiek rację bytu. 

Tadeusz Rydzyk z tą wciąż rosnącą grupą społeczną kompletnie nie dyskutuje, choć to wyłącznie ona jest powodem jego troski.  Zwraca się wyłącznie do malejącej grupy katolików, by ci w temacie religii stosowali presję wobec laicyzującej się grupy. By na ile się tylko da, utrudnili bliźnim rozstanie z religią. Pan Rydzyk dryfuje więc mocno w stronę religii totalistycznej. Odgórnie narzuconej i opresyjnej wobec niechętnych. To o tyle dziwne, że pan Rydzyk z wyznania i światopoglądu jest praktykującym kapitalistą, czyli niejako wolnorynkowcem. Kapitaliści zaś tym się m.in. charakteryzują, że swój towar przynajmniej ładnie opakowują. Nęcą i kuszą, a nie gonią za klientem z kijem.

Co z tym z pozoru błahym i mało istotnym wystąpieniem pana Rydzyka ma tytuł notki? Oprócz tego panarydzykowego kijaszka, który w historii był już przecież najprawdziwszym i ogniem i mieczem?

Ano chodzi o ten tzw. krużganek oświaty, czy jak to ci obrońcy ojcowizny i wiary ojców tam se zwą. O swojego rodzaju lekcję udzieloną jednej grupie przez drugą. Wszystko wskazuje bowiem na to, że w Jedwabnem nauczycielom też chodziło o dobrze zapamiętaną dla uczonych lekcję religii. 

I tak to już niestety jest, że gdy religia wychodzi z kościoła i ze swoją nauką trafia do szkół, stodół, innych kontynentów czy do komercyjnych rozgłośni medialnych, to na ogół bardzo słabo się to kończy.

Bóg to za mało

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (18)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo