60 obserwujących
1442 notki
1459k odsłon
  565   2

Gruźlica Indian w Kanadzie


T.B. czyli TB, czyli tuberculosis, czyli gruźlica.

W nawiązaniu do hucpy.

Kanada, 1954 r.:
"Wraz z otwarciem szpitala Charles Camsell Indian Hospital w Edmonton śmiertelność z powodu gruźlicy, która prawie całkowicie wyniszczyła tak wiele grup indiańskich, została zredukowana ze 100 w 1946 do 18 w 1953. "Dar białego człowieka” jak gruźlica jest czasem nazywana przez Indian, nie jest już takim zagrożeniem. Coroczne badania rentgenowskie w rezerwatach, poprawa warunków życia i silne poczucie współpracy spowodowały spadek liczby zgonów. Public Health Nurses prowadzą obecnie kliniki w wielu rezerwatach, ich głównym celem jest zmniejszenie straszliwej niegdyś śmiertelności niemowląt". (Kanada, 1954 r.)
image


Kanada, 1930 r.:
"Odra nigdy nie wymiera całkowicie. Zawsze jest kilka przypadków i zwykle co dwa lata dochodzi do prawdziwej epidemii. Odra jest przyczyną większej ilości zgonów niż szkarlatyna, a w latach epidemicznych, śmiertelność, którą powoduje, jest często większa niż śmiertelność w wyniku błonicy. Przyczyną, która wpływa na przekonanie, że odra nie jest specjalnie groźna, jest to, że przypadki śmierci dużej liczby dzieci po ataku odry wskazywane są jako bezpośrednio spowodowane przez odoskrzelowe zapalenie płuc. Rodzice myślą, że ich dzieci były ofiarą zapalenia płuc. To oczywiście prawda, ale zapalenie płuc mogłoby się nie pojawić, gdyby nie odra. Prawdziwą przyczyną śmierci dziecka jest odra i to powinno być jasno zrozumiane. W latach występowania epidemii odry, odnotowuje się także znaczący wzrost śmierci dzieci poniżej pięciu lat z powodu zapalenia płuc". (Kanada, 1930 r.)
image

Kanada, 1950:
"Armia przeprowadza "manewry na odrę” w Manitobie. Wojskowe władze medyczne utworzyły ratunkowy szpital izolacyjny w Fort Churchill w Manitobie, aby zająć się epidemią odry, która niedawno wybuchła wśród Indian z dystryktu, do miasta na północy wysłano także dodatkowy personel medyczny do opieki nad chorymi dziećmi. Powyżej widoczna jest porucznik (pielęgniarka) I.D. Matheson z Newcastle, członek stałego personelu medycznego fortu Churchill, z dwojgiem chorych indiańskich dzieci, które pod jej opieką wydają się szybko wracać do zdrowia". (Kanada, 1950)
imageLubię to! Skomentuj6 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale