szpak80 szpak80
276
BLOG

Socjaldemokraci - kolaboranci nazistów i wybory w Danii w 1943 r.

szpak80 szpak80 Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 2


W marcu 1943 r. odbyły się zgodnie z kalendarzem wybory parlamentarne w Danii. Partie, po tym jak niedługo po inwazji władze państwa wydały zakaz walki z najeźdźcą, jak jeden mąż, Razem, kolaborowały pod przewodnictwem socjaldemokratów z niemieckim okupantem od 1940 r., utrzymały swój stan posiadania z wyborów w kwietniu 1939 r. Czy podobnie było z ponoć rekordową w tym kraju produkcją trzody chlewnej (świń) - nie wiem.
Frekwencja wyborcza tej kolaboracji była rekordowa i wyniosła 89,5%. Oczywiście odrzucono twierdzenie, że wyniki wyborów były "demokratycznym głosem poparcia społeczeństwa dla polityki współpracy z okupantem niemieckim (samarbejdspolitikken)" i według późniejszej i obowiązującej narracji był to "dowód przywiązania obywateli do duńskiej konstytucji, demokracji oraz odrzucenia elementów totalitarnych w społeczeństwie". Ten ostatni "argument" odnosił się zapewne do wyniku Duńskiej Partii Narodowo-Socjalistycznej (DNSAP) tymczasem według opisów była to partia skupiająca mniejszość niemiecką (3 mandaty w 1939 r. i 3 mandaty w 1943); oraz delegalizacji na prośbę Niemców partii komunistycznej (wywodzącej się z partii socjaldemokratycznej) po 14 miesiącach okupacji, w 1941 r. czyli po zerwaniu przez Niemcy paktu Niemiec i Związku Sowieckiego, do tego czasu w duńskim parlamencie kolaborowali z Niemcami wszyscy trzej posłowie Partii Komunistycznej w Danii. Po wojnie, dobrze orientujący się w stosunkach panujących w owym czasie w Danii, przywódca DNSAP stanął przed sądem i...zmarł był na zawał serca w więzieniu w 1947 r. co zapewne wielu nie tylko socjaldemokratów przyjęło z ulgą. Z kolei komuniści weszli do rządu i w pierwszych powojennych wyborach cieszyli się z poparcia 12,4% przywiązanych do demokracji i konstytucji Duńczyków. Z wyborów w 1943 r. zachowała się chyba tylko ulotka wyborcza DNSAP, a "nie zachowały się" ulotki wyborcze '43 socjaldemokratów, lewicy liberalnej i konserwatystów, prezentują tylko te z 1945 r.

Czwórka zwycięzców kolaborujących Razem już od 3 lat z nazistami. W wyborach do duńskiego sejmu w 1943 r. zwycięstwo odniosła marksistowska Partia Socjaldemokratyczna (Socialdemokraterne) uzyskując blisko 895 tys. głosów (44.5%) co przełożyło się na 66 mandatów o dwa więcej niż w 1939 r. w liczącym 149 miejsc Folketingu. Drugie miejsce zajęła Konserwatywna Partia Ludowa (Det Konservative Folkepart) - 421 tys. głosów (21.0%), mandatów 31 (wzrost o 5). Trzecie miejsce zajęła lewica liberalna - Venstre, Danmarks Liberale Parti - 377 tys. głosów (18.7%), 28 mandatów (spadek o 2 w porównaniu z 1939 r.), a na czwartym uplasowali się bratni radykałowie "socjaldemokratyczni liberałowie" - Radikale Venstre /Radykalna lewica/ - 175 tys. głosów (8.7%), 13 mandatów.

Socjaldemokraci kolaborujący z nazistami w Parlamencie Europejskim należą do grupy Partii Europejskich Socjalistów wespół z SLD
Det Konservative Folkepart kolaborująca z nazistami w Parlamencie Europejskim należy do Europejskiej Partii Ludowej wespół z PO i PSL.
Liberałowie - Venstre (Lewica), Danmarks Liberale Parti, kolaborująca z nazistami należy do grupy Sojusz Liberałów i Demokratów na rzecz Europy wespół z Nowoczesną.
Radykalni lewicowi liberałowie - Radikale Venstre, kolaborujący z nazistami należą do grupy Sojusz Liberałów i Demokratów na rzecz Europy wespół z Nowoczesną.


#eksporterzy trzody chlewnej, dania, razem, marksiści, zandberg, naziści

szpak80
O mnie szpak80

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura