56 obserwujących
1337 notek
1340k odsłon
363 odsłony

Anatole

Wykop Skomentuj

"Miejsce urodzenia: Kijów, Rosja
Data urodzenia: Maj 1902
Poza tymi niewiele jest zgodnych informacji na jego temat".

image

"Nie wiadomo dlaczego pod koniec 1924 roku Tola wyjechał ze Związku Sowieckiego do Niemiec via Paryż".

W 1933 roku doszło do rozmów między Paul-Boncourem, reprezentującym Francję a Walerianem Dowgalewskim, przedstawicielem Związku Sowieckiego. Szykowano się do zawarcia układu francusko-sowieckiego. Kolejne spotkania miały miejsce w 1934 r., a podjął je nowy minister spraw zagranicznych 3 Republiki, doprowadziły one do podpisania układu o wzajemnej pomocy pomiędzy Francją a ZSRS, co stało się dzień po 1 maja 1935. Został on ratyfikowany przez Francję 27 lutego 1936 r. Z kolei w 1934 r. Związek Sowiecki został członkiem Ligi Narodów.

Najistotniejszym chyba elementem stojącym na przeszkodzie, z którymi trzeba było się uporać w przypadku Francji (choć podejrzewam, że nie tylko Francji) był fakt, że chodzi o ZSRS, z tym z kolei wiązał się problem licznej antysowieckiej emigracji rosyjskiej po rewolucji bolszewickiej...

1933. Jaques Deval (właśc. Boularan).
Ojciec Gerarda de Villiers (nazwisko po matce, ojca miał poznać kiedy miał 17 lat, po śmierci Iana Flemminga w 1964 r., poproszony o pisanie powieści o "SAS" (pseud.), w 2013 r. jeden z tygodników napisał, że ten poczytny autor (200 odc., 150 mln. sprzedanych książek) pracował dla francuskich służb specjalnych;
Deval to także ojciec Bernarda Eschasseriaux (nazwisko prawdopodobnie również po matce, innej; komik,pisarz, wykładowca dramatu)
W 1933 r. Jaques Deval (Boularan), żyjący w latach 1890-1972 - dramaturg we Francji , scenarzysta i reżyser pochodzenia żydowskiego, opublikował jedną z najbardziej znanych swoich prac - komedię pt. Tovaritch (Towarzysz). Sztuka ta zostanie wkrótce przetłumaczona na szereg języków i będzie wystawiana w szeregu krajów Europy i nie tylko, premiera w Paryżu (10.1933), w 1935 r. jej angielska adaptacja będzie wystawiana w Londynie (04.1935), na Broadwayu (10.1936, później także po wojnie), w 1935 roku doczeka się też ekranizacji we Francji (autor ten sam co książki), później ekranizacji w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej (1937), musical - Broadway (1963). W 1933/4 r. trafiła także na deski teatrów w Polsce. Tytuł odnosi się do jednej z postaci występujących w książce - sowieta, pewnie czekisty, ale nie jest on główną postacią występującą w książce. Jak można sądzić sam tytuł pełnił głównie funkcję propagandową - w tym miał ocieplać znane określenie "tawariszcz" (fr. tovaritch, ang. tovarich i in.), w tym samego Stalina - znanego jako Tawariszcz Stalin. I tak np. pierwszy sowiecki statek wyprodukowany w ZSRS (1925)został nazwany Tawariszcz Stalin (ТОВАРИЩ СТАЛИН).

image

Jak czytamy - w tym samym 1933 r. Tovarish Stalin, wraz z parowcami Pravda i Volodarski uczestniczył w pierwszym sowieckim konwoju u ujścia rzeki Leny (Arktyka). Konwój ten prowadził lodołamacz Krasin.

Tytuł komedii miał się zapewne osłuchać i budzić pożądane uczucia na dużą skalę. Sztuka to początek rozmów francusko-sowieckich (1933), tłumaczona, wystawiana w tym czasie rozmowy francusko-sowieckie i ZSRS w Lidze Narodów (1934), pierwsza ekranizacja (Francja) to czas podpisania umowy francusko-sowieckiej (1935).
W przypadku USA-ZSRS - 1933 nawiązanie stosunków dyplomatycznych. Negocjowanie umowy handlowej. 1935 - amerykańska wersja sztuki Tovarisch (druk i adaptacje sceniczne), 1937 - amerykańska wersja filmu Tovarisch. [us.gov:"Umowa handlowa między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Sowieckim obowiązująca do 13 lipca 1937 r., Umowa z dnia 13 lipca 1935 r., zawarta w drodze wymiany not podpisana 11 lipca 1936 r."].
Pod koniec 1936 roku nominację na amb. USA w ZSRS otrzymuje Joseph Edward Davies, zastępuje Bullita, który przyjechał prosowiecki a wyjechał antysowiecki. Davies przyjechał pro i wyjechał prosowiecki. Davies, prawnik, za Wilsona był komisarzem ds. Korporacji (1912), pierwszym przewodniczącym Federalnej Komisji Handlu (1915); doradca ekonomiczny delegacji USA na konferencji pokojowej w Paryżu, 1933 wynajęty lobbysta Dominikany; wynajęty przez Ford Motor Company, pozwaną przez departament skarbu ostatecznie to ministerstwo musiało zapłacić FMC, jako "prawnik" reprezentował też szereg innych korporacji. W listopadzie 1936 r. mianowany ambasadorem, w 1937 obejmuje placówkę - nic nie widzi, wszystko dobrze (w 1938 zostaje ambasadorem w Belgii). Obok spraw gospodarczych czy też równocześnie z nimi - "Davies został poproszony przez FDR o ocenę siły armii sowieckiej, jej rządu i przemysłu oraz o sprawdzenie, czy to możliwe, po której stronie Rosjanie będą przy „nadchodzącej wojnie” (trudno ocenić na ile to wiarygodne, a o tym, że ambasador przyjechał w interesach gospodarczych w tym biogramie nie ma ani słowa). Davies, który z ZSRS przywiezie sobie kolekcję ikon i pewnie nie tylko ikon, to autor prosowieckiej, prokomunistycznej, prostalinowskiej książki - "Praca Daviesa w Związku Sowieckim zaowocowała jego popularną książką „Mission to Moscow”. Książka - opublikowana przez Simona i Schustera w 1941 r., sprzedała się w wielu językach na całym świecie w blisko 700 000 egzemplarzy". W 1943 r. powstał film na jej podstawie. Później kolejna misja do Moskwy, 1945 Poczdam. Odznaczony orderem Lenina. Żoną amb. Daviesa była Marjorie Merriweather Post, spadkobierczyni potentatów zbożowych (General Foods Inc.), znana z wybudowania rezydencji Mar-a-Lago w Palm Beach na Florydzie. Pałac ten został kupiony w 1985 r. przez Donalda Trumpa, któremu spodobał się także "herb" obrzydliwego oszusta ambasadora Daviesa, wymyślony i zarejestrowany w 1939 r., na tyle się "herb" spodobał, że Trump po paru przeróbkach zaczął używać podobnego, tu i tam - w swoich posiadłościach. Z tego powodu w 2017 r. wybuchł skandalik. "Podobieństwo dostrzegł wnuk Daviesa, były senator USA Joseph Tydings, podczas wizyty w kurorcie. Powiedział Timesowi, że nie zezwolił Organizacji Trumpa na użycie herbu". "Herb" przynależał pewnie do zakupionej przez Trumpa posiadłości.

Wracając do pracy Tawariszcz wydanej we Francji w 1933 r. (Plakaty i zdjęcia z filmu francuskiego 1935)

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura