Blog
Nie rozumiem, dlaczego ....
Anka K
Anka K Niezależnie myśląca
7 obserwujących 74 notki 216149 odsłon
Anka K, 13 kwietnia 2017 r.

Fenomen wspólnoty Cenacolo

3204 3 0 A A A

Wspólnotę CENACOLO i siostrę Elwirę poznałam w Medjugorie 18 lat temu. Pamiętam opowiadania dwóch Włochów, byłych narkomanów, którzy wspominali swoją kryminalną przeszłość oraz uśmiech na twarzy siostry Elwiry. Spotkani tam ludzie, ich dom, atmosfera tam panująca zrobiły na mnie niezapomniane wrażenie. CENACOLO w języku polskim oznacza WIECZERNIK.

Jak to często bywa wielkie dzieła realizowane są przez skromne, czasem bez wykształcenia osoby.  Rita Agnese urodziła się 21 stycznia 1937 roku w miejscowości Sora na południu Włoch, była czwartym  z siedmiorga dzieci w ubogiej włoskiej rodzinie. Ojciec jej był alkoholikiem. Sama ukończyła tylko 3 klasy szkoły podstawowej.

Siostra Elwira Petrozzi

Siostra Elwira  Petrozzi 

Mając 19 lat wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr, gdzie przyjęła imię zakonne Elwira. W zakonie pracowała w kuchni, ale pragnęła otworzyć dom pomocy dla narkomanów. Wiele razy prosiła swoje przełożone o pozwolenie na realizację swoich planów, ale one konsekwentnie odmawiały. W 1982 roku po 10 latach modlitwy "... Znowu prosiłam i w końcu zgodziły się. Posłano mnie do jednego domu [w Saluzzo], w którym właściwie nie było niczego. Potem dołączyła do mnie jedna siostra i jedna dziewczyna, moja przyjaciółka. Zaczęłyśmy we trzy od modlitwy, bo nic innego nie mogłyśmy zrobić. W pewnym momencie do furtki zaczęła przychodzić młodzież, wpuściliśmy ją i tak się zaczęło. W większości była to młodzież mająca problemy z narkotykami. My nawet nie wiedziałyśmy, jak nimi pokierować. Ale w krótkim czasie zrozumiałyśmy, że to, czego najbardziej potrzebują, to ciepło, uśmiech, zaufanie. Ta młodzież chciała czuć się jak żywe istoty, które mają ręce, swoją wolę, inteligencję. Taki był początek. Zrozumiałyśmy, że z miłością w sercu można zrobić wszystko. ..." /link/.

16 VII 1983 roku w domu udostępnionym przez włoską gminę Saluzzo siostra Elwira zainicjowała działalność Wspólnoty.

" ... zakonnica wybrała się do centrum Saluzzo. Stanęła przed witryną sklepu z narzędziami i pomyślała: Jaka szkoda, że nie mogę ich kupić. I wtedy podszedł do niej nieznajomy mężczyzna i zapytał: - Na co siostra tak patrzy? - Na narzędzia. Bardzo by się nam przydały - westchnęła. A on wszedł do sklepu i wyszedł z dwiema łopatami. - W tym momencie odkryłam, że chcę otworzyć dom na zasadzie totalnego zaufania do Opatrzności - opowiada dzisiaj siostra. Członkowie Wspólnoty nie mogą kupować jedzenia. Czekają, aż dostaną je "z góry". Rozmawiałem z chłopakami, którzy żyją we Wspólnocie od kilku lat. Nigdy nie byli głodni… " /link/

35 lata temu początki były trudne, niemniej ilość domów Wspólnoty szybko rosła. Najbardziej znany jest ośrodek Wspólnoty w Medjugorie.

Podobny obraz
Ośrodek Wspólnoty CENACOLO w Medjugorie

Aktualnie jest 61 domów w 18 krajach świata, a w nich mieszka ponad 2 tysiące młodych osób:  (Włochy 21 domów; Austria 1; Bośnia i Hercegowina 2; Chorwacja 8; Francja 4; Anglia 1; Irlandia 1; Polska 3; Portugalia 1; Słowenia 1; Słowacja 1; Hiszpania 2; Argentyna 2; Brazylia 5; Meksyk 1; Peru 2; Stany Zjednoczone 4; Afryka-Liberia 1).

W Polsce działają 3 ośrodki Wspólnoty CENACOLO (tł. WIECZERNIK) dla chłopców powyżej 17 roku życia:

 • Giezkowo k/Koszalina,
 • Jastrzębie Zdrój,
 • Poręba Radlna k/Tarnów.

image
Wspólnota CENACOLO (Wieczernik) w Porębie Radlnej 

Zasady działanie ośrodków CENACOLO są następujące:

 • Narkoman i jego rodzice uczestniczą w serii "kolokwiów"  z rodzinami innych uzależnionych osób. Młody człowiek sam musi podjąć decyzję, że chce poddać się terapii.
 • Narkoman zgłaszając się nie wie, do którego ośrodka  zostanie skierowany. Często jest to dom w innym państwie, aby odciąć osobę uzależnioną od jego środowiska.
 • Rodzice muszą zadeklarować, że w trakcie terapii nie przyjmą narkomana do domu.
 • Przez pierwsze miesiące, około pół roku każdy narkoman ma swojego "anioła stróża" - byłego narkomana, który jest przy nim przez 24 godzin na dobę. Przykładowo "anioł stróż" musi pierwszego dnia dokładnie sprawdzić bagaż narkomana, czy w nim nie jest ukryty narkotyk na "czarną godzinę".
 • W trakcie terapii młodzi ludzie nie dostają żadnych środków farmakologicznych oraz nie kontaktują się z psychologami.
 • W ośrodku jest zakaz palenia papierosów i picia alkoholu.
 • Oddzielne są ośrodki dla kobiet i mężczyzn.
 • W ciągu dnia narkomani wiele pracują dla potrzeb ośrodka oraz mają wiele modlitw.
 • Równolegle z pobytem narkomana w ośroku prowadzona jest terapia całej rodziny.

Program dni jest następujący:

 • godz. 6 - pobudka, różaniec, śniadanie,
 • od godz. 8 do godz.19 praca z 1,5 przerwą na obiad,
 • godz. 20 - modlitwa, kolacja.

Siostra Elwira nie zgodziła się na przyjmowanie żadnych dotacji od organizacji rządowych, aby nie być od nikogo uzależniona. Terapia jest bezpłatna, ośrodek utrzymuje się z dobrowolnych darowizn. Zarobione przez siebie pieniądze Wspólnota przeznacza na rozbudowę, nie mogą one być wykorzystane na jedzenie.

Opublikowano: 13.04.2017 09:40.
Autor: Anka K
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Interesuję się współczesną historią, psychologią społeczną i turystyką.

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

 • Dziękuję.
 • Każdy z nas ma COŚ, co dla niego przedstawia szczególną wartość. Przychodzi złodziej i to...
 • Ksiądz Stanisław jest dzisiaj autorytetem dla wielu Polaków. Gdyby poprosił jednego z braci o...

Tematy w dziale Społeczeństwo