13 obserwujących
86 notek
380k odsłon
453 odsłony

Czy przodek Jezusa Chrystusa mieszkał na Warmii 3 tysiące lata temu?

Wykop Skomentuj3

Pewnie wiele osób słyszało o stygmatach otrzymywanych współcześnie przez włoskiego zakonnika Elia Cataldo (ur.1962r.) oraz o wykonanym przez niego zdjęciu Jezusa Chrystusa.
Przedstawiona na fotografii twarz Jezusa Chrystusa podobna jest do wizerunku z Całunu Turyńskiego oraz z chusty z Manopello. /link/

image
Jezus Chrystus, fotografia brata Elia.

Zastanawiające jest, że oblicze Jezusa Chrystusa na tej fotografii ma rysy zdecydowanie słowiańskie, a nie semickie.

Z orędzia z dnia 1 V 2017 roku otrzymanego przez Cypriana Polaka dowiadujemy się, że przodek Matki Boskiej o imieniu IZ żył na terenie Warmii trzy tysiące lat temu, w wieku 40 lat opuścił rodzinne tereny /link/. W przekazie z 17 VII 2017 roku  przeczytałam, że przodek Iz mieszkał na terenie dzisiejszego miasta Gietrzwałd /link/. Być może te informacje mogą wyjaśnić słowiańskie rysy twarzy Jezusa.

Wcześniej słyszałam o śladach kultury łużyckiej z okresu 700-400 lat p.n.e. na terenie Warmii oraz o śladach życia naszych praprzodków sprzed 5,5 tysiąca lat na terenie pobliskich Kujaw i Pomorza Zachodniego. Po przeczytaniu wspomnianych orędzi pojawiło się pytanie, czy informacja o gęstym zaludnieniu Warmii 3 tysiące lat temu oraz o  emigracjach jej mieszkańców w celach zarobkowych może być prawdopodobna.


Odkrycia archeologiczne pod Dobrym Miastem

Od wielu lat na terenie Polski prowadzone są liczne prace archeologiczne. Większość najciekawszych artefaktów z dawnych lat ze względu na swoje położenie głęboko pod ziemią do niedawna była trudno dostępna dla badaczy.

Dzisiaj do poszukiwań wykorzystywane są drony oraz wykrywacze metalu. Z tego powodu w ostatnich latach często dowiadujemy się o nowych odkryciach archeologicznych.

Archeolodzy przebadali w okolicy Dobrego Miasta 2 cmentarzyska w II tysiąclecia p.n.e. Na pierwszym cmentarzysku znaleziono groby ciałopalne, na drugim odkryto tzw. pochówki szkieletowe. Znaleziono tutaj kilkadziesiąt unikalnych zabytków.

image       image
Przykładowe znaleziska pod Dobrym Miastem

Znaleziska z okolic Dobrego Miasta świadczą o wysokim poziomie rozwoju ludności zamieszkującej Warmię przed 3,5 tysiącami lat oraz o kontaktach miejscowej ludności z głównymi europejskimi ośrodkami. 

W muzeum w Olsztynie udostępniona jest wirtualna mapa odkryć archeologicznych, na której wyszczególniono około 400 stanowisk badawczych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. W linii prostej Gietrzwałd oddalone jest od Dobrego Miasta o około 28 km, a od Olsztyna o 15 km.

Smutne jest, że większość naszych rodaków niewiele wie o bogatej historii naszych praprzodków. Warmia była szczególnie dewastowana w średniowieczu przez mieszkańców Prus Wschodnich i Krzyżaków. Wiele okolicznych miast i wsi zostało spalone w XVII wieku przez Szwedów. W okresie zaborów zniszczono liczne polskie księgozbiory. Przez wieki historia starożytnej Warmii była wymazywana ze świadomości ludzi.

Dzisiaj archeolodzy odnajdują wiele artefaktów z dawnych epok, wykaz ich zebrany jest w raportach opracowywanych dla potrzeb ośrodków badawczych. Raporty te często dostępne są w internecie, ale ze względu na ich szczegółowość są niezbyt czytelne. Do nas docierają głównie krótkie komunikaty medialne o odnalezionych zabytkach.


Wszystkim tym, których interesuje życie naszych przodków na terenie dzisiejszego województwa warmińsko-mazurskiego w dawnych epokach na początek polecam artykuły spisane poniżej:

  1. Archeologiczne odkrycie sprzed 3,5 tys. lat wywróci do góry nogami całą historię Warmii i Mazur?
  2. Warmińsko-mazurskie: archeolodzy przebadali cmentarzyska z II tysiąclecia p.n.e.
  3. Na Warmii i Mazurach odkryto cmentarzysko z epoki brązu. 
  4. Grodzisko w Węgielsztynie koło Węgorzewa rajem dla archeologów.
  5. Olsztyn i okolice w epoce brązu i wczesnej epoce żelaza
  6. Biskupiec - Epoka brązu
Wykop Skomentuj3
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale