Wszyscy jesteśmy obywatelami
“Człowiek nie jest w stanie pracować, gdy nie widzi sensu pracy, gdy sens ten przestaje być dla niego przejrzysty, gdy zostaje mu niejako przesłonięty. Praca ludzka stoi w pośrodku całego życia społecznego. " Jan Paweł II
47 obserwujących
947 notek
1018k odsłon
  183   0

Niemcy odmawiają broni Ukrainie. Skandal przykryty kongresikiem Tuska.

Rosja bez pomocników jest słaba i z nikim nie wygra. W historii zawsze, kiedy była bez sojuszników, sama, to przegrywała wszystkie wojny. Dzisiaj też by przegrywała, gdyby nie ci pomocnicy.

Po pierwsze, Niemcy. Okazuje się, że: niemiecka minister obrony Christine Lambrecht nie widzi dalszych możliwości przekazywania broni Ukrainie przez Bundeswehrę. "Możliwości działania za pośrednictwem Bundeswehry zostały wyczerpane"... Dopiero co, bezpośrednio po słynnej berlińskiej przemowie premiera Mateusza Morawieckiego, że pięć tysięcy hełmów to chyba jakiś żart, kanclerz Olaf Scholz obiecywał wsparcie dla walczącej Ukrainy. Tydzień temu, dokładnie, w sobotę, 26 lutego, zapadła niemiecka zgoda na dostawy Ukrainie broni defensywnej...  Z 2700 obiecanych przeciwlotniczych pocisków rakietowych, które Niemcy mieli dostarczyć Ukrainie, dotarło ponoć 500. Pochodzą one z okresu Niemieckiej Republiki Demokratycznej i okazało się, że ze starości wykazują uszkodzenia, są wadliwe, nie nadają się do użytku, mogą być wręcz niebezpieczne. Cóż, teraz już magazyny Bundeswehry zostały oczyszczone ze starych rupieci? 

Gest Austrii to również jakiś żart: Na wsparcie dla Ukrainy ma się złożyć m.in. 10 tys. hełmów oraz kamizelki ochronne. Decyzję przekazała minister obrony Klaudia Tanner.

Z kolei belgijski gabinet premiera Aleksandra De Croo w ogóle odmówił Ukrainie wysłania sprzętu wojskowego, bo nie chciał dolewać oliwy do ognia i oficjalna prośba Kijowa została zignorowana. Dlaczego?  Belgowie chcą wierzyć, że konflikt uda się rozwiązać drogą dyplomatyczną.

Francja wydaje się, że wyznaje podobną wiarę w rozmowy z Putinem, ale - żeby zmazać problem wizerunkowy po ujawnieniu skandalu dotyczącego sprzedawania Rosji sprzętu wojskowego, mimo embarga, w latach 2014-2020 -  ostatnio postanowiono dostarczyć władzom ukraińskim dodatkowy sprzęt obronny, a także wsparcie paliwowe. Żadnych szczegółów. Pałac Elizejski powiadomił też o zaostrzeniu sankcji. Jednak musi się liczyć z siłą swojego lobby rolniczego. Francuskie koncerny, takie jak Danone, zmusiły wręcz do reakcji Izbę Gospodarczo Handlową Rynku Spożywczego, która 15 marca zaapelowała bezpośrednio do nich o zaprzestanie handlu na terenie Rosji.

Również rząd Włoch w końcu zdecydował się pomagać Ukrainie tylko humanitarnie. Właściwie pomagać bardziej sobie... poradzić z problemem z 50 tysiącami nowych uchodźców.

Dzisiaj, w sobotę 19 marca, bułgarski premier Kirił Petkov oświadczył, że: Będąc położoną tak blisko strefy konfliktu, Bułgaria nie może sobie pozwolić na świadczenie pomocy wojskowej temu państwu [Ukrainie]. 

Tak więc po pierwszych szumnych zapowiedziach przesyłania Ukrainie broni i amunicji niektórzy chyłkiem się wycofują, jednolitość i zwartość Zachodu się jakby kruszy. Mam wrażenie, że kruszy się jakby szczególnie w grupie Europejskiej Partii Ludowej (EPL), której przewodniczy Donald Tusk. I który spowodował tak zdumiewające nagle zorganizowanie kongresu programowego partii, mimo że Platforma Obywatelska przez lata obywała się bez programu. Zdumiewające szczególnie w czasie wojny w sąsiedniej Ukrainie, kryzysu uchodźczego i, cóż, konieczności oszczędzania każdego grosza na pomoc dla Ukraińców. Zdumiewające, bo nie ma żadnych wyborów w najbliższej przyszłości i to nie jest czas na kampanie polityczne, kongresy i akademie ku czci króla Europy. Zdumiewające ze względu na treść programową: Tusk zaatakował podłymi kłamstwami polski rząd i jego instytucje, USA i NATO, straszyl uchodźcami.

Krótko: podczas gdy Tusk, kiedy był nieszczęsnym premierem, zwijał armię, to obecny polski rząd ją rozwija, rozbudowywuje i to za tego rządu bezpieczeństwo Polski wzmacnia obecność tysięcy amerykańskich żołnierzy. Podobnie także wyżej wymienione kraje korzystają z osłony USA i NATO, a Niemcy ostatnio dostali dodatkowe wsparcie chyba 7 tysięcy amerykańskich żołnierzy, nie wiem, za co. Podkreślam: Tusk nie atakował Rosji, ani Putina, tylko polski rząd, USA i NATO. 

Dalej, Tusk krytykował dzielenie Polaków i dzielnie do tego dzielenia się od razu przyczynił przeciwstawiając naród i władzę, ofiarność pomagających pojedyńczych ludzi rzekomej bezczynności rządu, państwa. Nikt inny by tego nie wymyślił. Zwłaszcza że każdy z osobna i wszyscy razem, wspólnie, mamy pełne ręce roboty i głowy zajęte tym, jak pomóc, co zrobić itd. Szokująca, nieprawdziwa i krzywdząca teza, która pada akurat w momencie największego uznania dla Polski, dla naszego państwa, ze strony innych państw. Podkreślam: Tusk nie buduje dobrego wizerunku Polski i Polaków, tylko tę dobrą o nas opinię podważa i próbuje niszczyć. To najgorsze, co w tej chwili można zrobić: takie jątrzenie może osłabić ten wspaniały zryw ku pomocy Ukrainie. To zaś służy tylko i wyłącznie Putinowi. 

Na koniec, Tusk zapowiedział, zapowiadane już od tygodni, odblokowanie przez Komisję Europejską należnych Polsce środków z funduszu odbudowy, jakby to on o to zabiegał, o ironio! W rzeczywistości to jego frakcja w Brukseli i jego partia stawała na głowie i wykonywała inne cyrkowe figury, żeby tylko Polska tych środków nie otrzymała. Teraz, kiedy stało się jasne, że Komisja nie będzie ich już dłużej blokować, Tusk próbuje insynuuować jakąś w tym swoją rolę, zasługę, przypisać sobie sukces?

Konkludując, odmowa pomocy militarnej Ukrainie przez dominujące w EPL i UE Niemcy to niezły skandal, a Tusk swoim kongresikiem i kłamstwami odciągnął o niego uwagę opinii publicznej. I może o to właśnie chodziło?


https://www.rmf24.pl/raporty/raport-wojna-z-rosja/news-mozliwosci-dostarczania-broni-na-ukraine-przez-bundeswehre-w,nId,5903666#crp_state=1 

https://www.dw.com/pl/kanclerz-scholz-w-bundestagu-zapowied%C5%BA-znacznych-inwestycji-w-uzbrojenie/a-60932936

https://www.tvp.info/58740231/5-tys-helmow-to-jakis-zart-morawiecki-do-putina-przestan-atakowac-ukraine-przestan-zabijac-ludzi

https://polskatimes.pl/duza-czesc-nie-nadaje-sie-do-uzytku-niemcy-chca-przekazac-ukrainie-uzbrojenie-z-czasow-nrd/ar/c1-16081667

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Premier-Petkow-Bulgaria-nie-udostepni-Ukrainie-broni-8301728.html

https://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/8363412,belgia-ukraina-sprzet-wojskowy.html

https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/swiat/artykuly/8379565,francja-sprzedawala-rosji-sprzet-wojskowy-wykorzystywany-na-wojnie-w-ukrainie.html

https://forsal.pl/swiat/bezpieczenstwo/artykuly/8367210,francja-dostarczy-wiecej-sprzetu-wojskowego-na-ukraine-i-zaostrzy-sankcje-wobec-rosji.html

https://www.tvp.info/59136784/tusk-atakuje-polski-rzad-i-oskarza-o-bezczynnosc-klamie

https://www.tvp.info/56948152/epp-donalda-tuska-apeluje-do-komisji-europejskiej-o-blokowanie-polsce-kpo-srodkow-z-funduszu-odbudowy

Lubię to! Skomentuj9 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale