26 obserwujących
234 notki
380k odsłon
  1087   0

e-Bibliografia adnotowana (1) relacji "świadków smoleńskich"

 

                 POLSCY ŚWIADKOWIE (grupy)
 
 
 
 
A.  DELEGACJE OFICJALNE:
 
 
1. pracownicy Urzędów Wojewódzkich
Adam S. Kaczmarek zajmuje się sprawami cmentarzy wojennych. Z okazji 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej otrzymał, podobnie jak 30 innych osób z całej Polski, zaproszenie od Andrzeja Przewoźnika, sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, na uroczyste obchody rocznicy na Polskim Cmentarzu Wojskowym w Katyniu.
- Idea wyjazdu była taka, żeby do Katynia pojechali ludzie, którzy bezpośrednio zajmują się sprawami wojennych grobów – wyjaśnia Kaczmarek. – Z każdego urzędu wojewódzkiego zaproszenie otrzymały 1-2 osoby.
W autokarze, którym do Smoleńska jechała Kwatek-Hoffmann, były 32 osoby. Dotarli na miejsce w piątek, w sobotę rano pojechali do Katynia.
 
2.NBP - promocja monety okolicznościowej
W uroczystościach Prezesowi NBP miała towarzyszyć m.in.
Katarzyna Basiak-Gała – dyrektor Departamentu Komunikacji i Promocji NBP, Tadeusz Deszkiewicz – z-ca dyrektora Departamentu Komunikacji i Promocji NBP, Magdalena Węgierska-Wieczorek – pracownik departamentu, oraz operator Marek Kliś. Dojechali na miejsce samochodami.
http://www.obserwatorfinansowy.pl/forma/prezydent-rp-i-szef-nbp-zgineli-w-katastrofie-lotniczej/#hide
 
3.. delegacja województwa Kujawsko- Pomorskiego

8 kwietnia 2010 r. w godzinach południowych wyjechała z Torunia oficjalna delegacja Województwa Kujawsko – Pomorskiego do Mohylewa na Białorusi oraz Smoleńska i Katynia w Rosji. W skład delegacji weszli: Krzysztof Sikora – Przewodniczący Sejmiku Województwa, Dorota Sucharska, Weronika Nawrocka, Anna Ledzianowska i Aleksandra Paczkowska – harcerki reprezentujące Chorągiew Kujawsko- Pomorską Związku Harcerstwa Polskiego i Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Olesia Teterska – nasza tłumaczka oraz Włodzimierz Pawlak - kierowca. Naszym najważniejszym celem był udział w uroczystościach 70. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej na Cmentarzu Katyńskim koło Smoleńska.http://www.mojregion.eu/regionalny-program-operacyjny-wojewodztwa-kujawsko-pomorskiego/aktualnosci/czytaj/items/zlamana-brzoza.482.html

4. delegacja tarnowska
W delegacji, która wyruszyła 8 kwietnia do Rosji i na Białoruś było 13 samorządowców z gminy Tarnów, Strzyżów, Tuchów. Samorządowcy chcieli wspólnie złożyć wieńce, pomodlić się, złożyć hołd pomordowanym w Katyniu. Do Rosji zajechaliśmy na godzinę ósmą rano. Piękna pogoda była, słońce.http://samorzad.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_samorzad.pap.pl&_PageID=2&s=depesza&dz=wiadomosci_centralne&dep=68928&data=&_CheckSum=-1039687852
Obok Wójta Skrzyszowa w składzie tarnowskiej delegacji, która wyruszyła 8 kwietnia do Rosji i na Białoruś znalazło się 10 samorządowców z gminy Tarnów, Strzyżów, Tuchów. Przewodniczył jej Adam Szpak, radny powiatu tarnowskiego
-Po zakończeniu uroczystości mszalnych pojechaliśmy do Smoleńska na miejsce katastrofy. Zrobiliśmy zdjęcia wraku samolotu i części.
 
 „miałem taki przypadek, że podszedł milicjant, który widział jak samolot obniżył lot i ścinał drzewa, sam chciał nam to opowiedzieć…”
 
5. grupa leśników z dyrekcji Lasów Państwowych
dyrektor generalny Lasów Państwowych zdecydował, że da samochód i pojechaliśmy jako delegacja autem – opowiada TS Jacek Frankowski.
 
6. pociąg specjalny
 
patrz:
 
 
B. WYJAZDY ZBIOROWE:
 
1..Wyprawa Akademicka do Katynia
W wyprawie wzięło udział 49 osób, w tym 16 studentów, 11 uczniów (wśród nich było 4 harcerzy), kilku nauczycieli oraz pracowników naukowych uczelni krakowskich. W gronie uczestników znalazł się także żołnierz AK, kapelan i opiekun harcerzy  http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/2/12418/
 
2. Wyprawa wileńska ks. Dariusza Stańczyka   
Z ośmioosobową grupą harcerzy pokonali w 4 dni 567 km, jadąc przez Połock, Witebsk. Pobudka i szybki dojazd do cmentarza w mundurach harcerskich i z flagami.
 
3. Polonia białoruska
(,,,)miał kłopoty z dotarciem z Mińska, bo Rosjanie zatrzymali na granicy autobusy z Polakami z Białorusi. Dostał się tu pociągiem.
"białoruskie KGB nie chce dopuścić do spotkania Polaków z Iwieńca z Prezydentem Rzeczypospolitej. Już na samym początku zatrzymano kierowców. Pięć godzin milicja i służby transportowe sprawdzały ich dokumenty. Pobrano nawet odciski palców, gdyż nasi kierowcy mieli rzekomo brać udział w... zamachu terrorystycznym! I dopiero kiedy KGB uznało, że i tak nie zdążymy już na katyńskie uroczystości, kierowcy zostali zwolnieni, a my –mimopotwornegospóźnienia–ruszyliśmydrogę”                             
 
 
 
Serdecznie proszę Szan. Koleżanki i Kolegów Blogerów i Komentatorów o przesyłanie niezbędnych uzupełnień  Pocztą wewnętrzną. Komentarze nie są przewidziane i będą sukcesywnie usuwane dla zachowania stricte informacyjnego charakteru tekstu.

 

 

 

 
Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura