8 obserwujących
312 notek
329k odsłon
  1586   0

Cyberpunk 2077 - najgorętsza premiera roku. Polska gra bije wszelkie rekordy

Cyberpunk 2077.
Cyberpunk 2077.

Cyberpunk 2077 - gra autorstwa polskiego studia CD projekt RED to najgorętsza produkcja roku. Na jej premierę gracze czekali aż 8 lat.

Cyberpunk 2077 - przygodówka akcji z otwartym światem od polskiego studia CD Projekt Red, to najgorętsza premiera tego roku. Jej pierwszy zwiastun pojawił się około ośmiu lat temu. Cyberpunk 2077 pierwotnie miał zostać wydany w kwietniu. Ponieważ gra nie była jeszcze ukończona, przesunięto datę na wrzesień, potem na listopad i na koniec na 10 grudnia. Została wydana na PC, Xbox i PlayStation.

Kilka godzin po premierze w grę Cyberpunk 2077 na platformie Steam grało jednocześnie ponad milion użytkowników, bijąc rekord gier jednoosobowych. Jak wskazują analitycy, nawet mimo wielkiego oczekiwania związanego z tworzoną od 8 lat grą, pierwsze wyniki sprzedaży przewyższają prognozy, jeszcze przed premierą grę zamówiło ponad 8 mln osób, zaś niektórzy eksperci przewidują, że CD Projekt w przyszłym roku może osiągnąć liczbę 40 mln sprzedanych kopii, bijąc dotychczasowe rekordy.

O czym jest Cyberpunk 2077?

Gra Cyberpunk 2077 nawiązuje do fabularnej gry karcianej z 1988 r. oraz gatunków powieści science-fiction Williama Gibsona, które przedstawiają hiperkapitalistyczną i anarchiczną wizję przyszłości. Cyberpunk 2077 to adaptacja papierowej gry fabularnej Cyberpunk 2020. Gra osadzona jest 57 lat później w otwartym świecie dystopijnego Night City. Gracze wcielają się w najemnika imieniem V i obserwują wydarzenia z perspektywy pierwszej osoby, korzystając z różnych umiejętności hakowania i obsługi maszyn, jak również z broni palnych i do walki wręcz.

W produkcję zaangażowano aktora Keanu Reevesa, który gra głównego bohatera z oryginalnej gry, rockmana-terrorystę Johnny'ego Silverhanda. 

Dostępna jest pełna polska wersja językowa gry, w której usłyszymy m.in. Lidię Sadową i Kamila Kulę (obydwoje jako V) oraz Michała Żebrowskiego (Johnny Silverhand).

image
Keanu Reeves w Cyberpunk 2077.

Wysokie oczekiwania wobec Cyberpunk 2077

Oczekiwania wobec gry były wysokie. Firma CD Projekt Red z siedzibą w Warszawie wyrobiła sobie renomę serią gier "Wiedźmin". Oparte na napisanych przez polskiego pisarza Andrzeja Sapkowskiego w latach 90. powieściach fantasy, trzy gry wiedźmińskie wniosły znaczący wkład w przybliżenie znanej głównie koneserom sagi szerszej publiczności.

Wiedźmin 3 z 2015 r. uznawany jest za jedną z najlepszych gier w minionej dekadzie, jeżeli nie w historii. Jeśli chodzi o otwarty świat gry, wolność wyboru i opowiadanie historii, wyznaczył standardy, z którymi od tego czasu muszą się mierzyć wszystkie inne gry przygodowe. Tzw. gry w otwartym świecie dają graczom dużą swobodę eksploracji i nie wiążą ich z linearną historią. 

image
Głowny bohater Cyberpunk 2077.

Pierwsi testerzy określają grę Cyberpunk 2077 jako udaną, ale wielu krytykuje liczne błędy techniczne, które wystąpiły w wersji na komputery PC w czasie testów. Studio twierdzi, że w najnowszej wersji wiele błędów zostanie naprawionych.

Produkt CD Projekt spotkał się w zdecydowanej większości z przychylnymi recenzjami w międzynarodowej prasie. Krytycy zwracają uwagę przede wszystkim na gigantyczny rozmiar wirtualnego miasta - zwanego Night City - które można dowolnie eksplorować.

"Zapłaciłbym pełną cenę tylko po to, by przechadzać się po mieście i robić zdjęcia, moje zmysły są w ciągłym upojeniu" - napisał w recenzji krytyk portalu PC Gamer. "Washington Post" docenił również wciągającą fabułę i klimat, a także aktorstwo Reevesa. Agregujący recenzje portal Metacritic dał grze ocenę 91/100 w oparciu o 50 recenzji krytyków.

Mimo to, na wiele recenzji wpływ miały techniczne błędy gry w pierwotnej jej wersji. Produkcja wzbudziła również kontrowersje wśród części krytyków z powodu konieczności binarnego wyboru płci głównego bohatera, mimo że zgodnie z tradycją gatunku cyberpunk, gra przedstawia świat, gdzie modyfikacje ciała są powszechne.

image
Mateusz Morawiecki o premierze Cyberpunk 2077.

CD projekt - od pucybuta do milionera

Firma założona w 1994 r. przez Marcina Iwińskiego i Michała Kicińskiego początkowo zajmowała się dystrybucją na polskim rynku gier zagranicznych producentów, następnie w 2002 r. otworzyła własny oddział zajmujący się tworzeniem gier (CD Projekt Red). 

Dzięki sukcesom CD Projektu bracia Kicińscy należą do najbogatszych ludzi w Polsce. Pakiet akcji należący do Adama warty jest ok. 1,6 mld zł, Michał zaś „wyceniany jest” na blisko 4 mld zł. Jeszcze większy majątek w akcjach założonego przez siebie CD Projektu posiada Marcin Iwiński (5 mld zł).

Do tej pory CD Projekt był znany głównie z gier opartych na sadze Andrzeja Sapkowskiego. Producent gier komputerowych rozsławił polską kulturę na świecie. Gdyby nie popularność gier, zapewne Netflix nie nakręciłby serialu o Wiedźminie.

KJ

Lubię to! Skomentuj35 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości