Windows 11 - co nowego?

Nowy interfejs Windows 11.
Nowy interfejs Windows 11.
Microsoft zapowiedział oficjalnie kolejną wersję systemu Windows, który nosi nazwę Windows 11. Co ciekawe, kiedy w 2015 r. wprowadzano Windows 10, Microsoft ogłosił, że będzie to finalna wersja oprogramowania.

Jak wygląda Windows 11

Jak pisze CEO Microsoftu inspiracją do zmian był nowy sposób użytkowania komputerów, które podczas pandemii stały się nie tylko miejscem pracy, ale i spotkań towarzyskich oraz kanałem rozrywki. - Chcieliśmy oferować Ci znajome miejsce, w którym możesz tworzyć, uczyć się, bawić i, co najważniejsze, łączyć się na wiele nowych sposobów - pisze Satya Nadella.

Eksplorator plików jest cały przeprojektowany. Jest nowoczesny, świeży, wygląda ładnie. Inaczej wygląda Menu Start, Pasek zadań, Centrum akcji, Ustawienia, dźwięki i ikonki.

Nowości w systemie Windows 11

Start wykorzystuje zamiast aktywnych kafelków moc chmury Microsoft 365, aby wyświetlać najnowsze pliki bez względu na miejsce lub urządzenie, na którym je wcześniej były przeglądane, nawet jeśli było to urządzenie z systemem Android lub iOS.

Nowością w systemie Windows 11 jest wprowadzenie Snap Layouts, Snap Groups i Desktops, aby zapewnić jeszcze wydajniejszy sposób na wielozadaniowość. Są to nowe funkcje zaprojektowane, aby pomóc uporządkować okna i zoptymalizować aktualnie potrzebny obszar ekranu. Po najechaniu kursorem na przycisk maksymalizacji pojawi się małe menu kontekstowe, dzięki któremu okno aplikacji będzie można wygodnie przypiąć do jednej z krawędzi ekranu, automatycznie rozmieszczając pozostałe otwarte okna.

Aplikacja Skype zostanie całkowicie zastąpiona przez Microsoft Chat. Microsoft Teams w Windows 11 zintegrowany jest z paskiem zadań. Teraz można błyskawicznie łączyć się za pomocą wiadomości tekstowych, czatu, głosu lub wideo ze wszystkimi osobistymi kontaktami w dowolnym miejscu, bez względu na platformę lub urządzenie, na którym się znajdują, w systemie Windows, Android lub iOS. 

Polecamy:

Windows 11 dla graczy?

Windows 11 chce być także przyjazny graczom, wykorzystując niektóre z najnowszych technologii do gier. Na przykład: DirectX 12 Ultimate, który umożliwia zapierającą dech w piersiach, wciągającą grafikę przy dużej liczbie klatek na sekundę; DirectStorage dla szybszego ładowania i bardziej szczegółowych światów gry; Auto HDR zapewnia szerszą, żywszą gamę kolorów, zapewniając spore wrażenia wizualne.

Dzięki Xbox Game Pass na PC lub Ultimate gracze uzyskują dostęp do ponad 100 wysokiej jakości gier na komputery PC z nowymi grami dodawanymi przez cały czas.

Windows 11 ma też nowy widżet — spersonalizowany kanał oparty na sztucznej inteligencji przeglądarki Microsoft Edge. Prezentować będzie on informacje z usługi Microsoft News – a w nieodległej przyszłości też od zewnętrznych twórców aplikacji. Po otwarciu spersonalizowanego kanału przesuwa się on po ekranie jak tafla szkła, aby nie zakłócać tego, co aktualnie robisz.

Windows 11 - aktualizacja

Microsoft ogłosił, że po raz pierwszy wprowadza aplikacje na Androida do systemu Windows. Jeszcze w tym roku użytkownicy będą mogli wyszukiwać aplikacje na Androida w Microsoft Store i pobierać je za pośrednictwem Amazon Appstore. 

Jeśli chodzi o IT, to system Windows 11 opiera się na podstawie systemu Windows 10. Uaktualnienie do systemu Windows 11 będzie jak aktualizacja systemu Windows 10. Pliki aktualizacji mają być o 40 proc. mniejsze i instalowane w tle, bez konieczności ingerencji ze strony użytkownika.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie