To oni rozbili PiS. Kim jest trójka posłów z „Wybór Polska”

To oni rozbili PiS. Kim jest trójka posłów z „Wybór Polska”. Fot. Facebook
To oni rozbili PiS. Kim jest trójka posłów z „Wybór Polska”. Fot. Facebook
PiS traci większość parlamentarną po tym, jak klub postanowiła opuścić trójka posłów. Zbigniew Girzyński, Małgorzata Janowska i Arkadiusz Czartoryski ogłosili w piątek utworzenie koła poselskiego „Wybór Polska”. Kim są politycy, którzy pozbawili PiS najważniejszego narzędzia w sprawowaniu władzy?

Zbigniew Girzyński, Małgorzata Janowska i Arkadiusz Czartoryski o godzinie 13. ogłosili w Sejmie opuszczenie klubu parlamentarnego PiS. Posłowie przekonywali, że partia odeszła od swoich ideałów, krytykowali „Nowy Ład”, zarządzanie spółkami Skarbu Państwa czy politykę energetyczną.

To oni rozbili PiS. Kim jest trójka posłów z „Wybór Polska”

Anita Czerwińska, rzeczniczka PiS przyznała, że rządzący stracili większość, ale tylko formalnie. Podkreśliła, że liczy się to, jak posłowie zagłosują, a nie ilu oficjalnie należy do Zjednoczonej Prawicy.

Problem w tym, że w wielu głosowaniach nawet w ramach koalicji są podziały. Kim są posłowie, którzy wbili klin w pęknięcia w PiS i pozbawili Jarosława Kaczyńskiego najważniejszego narzędzia w sprawowaniu władzy?

Polecamy:

Zbigniew Girzyński. To on pozbawił PiS większości

Zbigniew Girzyński do PiS wstąpił w 2001 roku, a już kilka miesięcy później został prezesem partii w województwie kujawsko-pomorskim i członkiem rady politycznej PiS. W 2004 r. bezskutecznie startował do Parlamentu Europejskiego. 

W 2005 roku dostał się do Sejmu i zasiada w nim do tej pory z przerwą w latach 2015-2019. To wtedy opuścił PiS po raz pierwszy i kandydował bez poparcia żadnej partii. Pod skrzydła Jarosława Kaczyńskiego wrócił w 2019 roku, ale niedawno został zawieszony.

Poszło o to, że jako nauczyciel akademicki przeciw COVID-19 zaszczepił się już w styczniu, zgodnie z rekomendacją ministra zdrowia. Ten sam minister nazwał jego zachowanie dziecinnym, a Jarosław Kaczyński zdecydował o jego zawieszeniu. Przywrócono go po cichu w czerwcu.

Małgorzata Janowska. To ona pozbawiła PiS większości

Małgorzata Janowska do włos od wejścia do Sejmu była już w 2015 r. Zajęła drugie miejsce na liście Kukiz’15 w okręgu łódzkim. Na początku 2017 roku, po tragicznej śmierci posła Rafała Wójcikowskiego, zajęła jego miejsce w sejmowych ławach.

Janowska nie dołączyła jednak do klubu Kukiz’15, tylko zasiliła Partię Republikańską, która później weszła w skład PiS. Pracowała w komisjach do Spraw Energii i Skarbu Państwa. W obecnej kadencji uzyskała reelekcję startując z list PiS.

Małgorzata Janowska zasłynęła niedawno krytyką ustaleń szczytu klimatycznego. Posłanka zagłosowała też, podobnie jak posłowie Solidarnej Polski, przeciwko ratyfikacji Funduszu Odbudowy.

Arkadiusz Czartoryski. To on pozbawił PiS większości

Arkadiusz Czartoryski jest magistrem historii i absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Startuje z okręgu Ostrołęka, której prezydentem był w latach 1998-2002. W w ostatnich wyborach oddano na niego ponad 22 tys. głosów. 

Czartoryski do PiS wstąpił przed wyborami parlamentarnymi w 2005 roku. Był posłem V, VI, VII i VIII kadencji, a także wiceministrem SWiA w pierwszym rządzie PiS.

MD

Lubię to! Skomentuj71 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka