Elon Musk chce wszczepiać ludziom mikroczipy

fot. Pixabay
fot. Pixabay
Firma Elona Muska testuje wszczepianie mikroprocesorów mózgowych, które mają połączyć umysł z komputerem. Pierwsze eksperymenty na ludziach planowane są na przyszły rok.

Mikroczipy dla niepełnosprawnych

Firma Elona Muska Neuralink zajmuje się technologią interfejsów mózgowych. Multimiliarder wierzy, że będzie ona mogła pomagać osobom z poważnymi uszkodzeniami rdzenia kręgowego. Musk liczy na to, że wszczepione do mózgu urządzenie pozwoli odzyskać sprawność osobom, które nie chodzą lub nie poruszają rękoma.


Jak to działa?

Według Neuralink wszczepiony chip pozwoli na łączenie się z urządzeniami cyfrowymi z podobnymi technologiami i wykonywanie takich czynności jak zamawianie zakupów, komunikowanie się z bliskimi czy przeglądanie stron internetowych. Wszystko będzie możliwe za sprawą fal mózgowych. Elektrody montowane w obszarze mózgu, który kontroluje ruchy dobrowolne, połączą się ze specjalną macierzą odpowiedzialną za stymulowanie, przetwarzanie i przekazywanie sygnałów neuronowych do komputerów lub urządzeń mobilnych. 

"Gdyby użytkownicy pomyśleli o poruszaniu rękami lub rękami, odszyfrowalibyśmy te intencje, które byłyby przesyłane przez Bluetooth do komputera użytkownika" – czytamy na stronie Neuralink. "Użytkownicy początkowo nauczyliby się sterować urządzeniem za pomocą wirtualnej myszy. Później, w miarę zdobywanej praktyki i poprawiania naszych adaptacyjnych algorytmów dekodowania, użytkownicy będą mogli kontrolować wiele urządzeń, w tym klawiaturę lub kontroler do gier" — zapewnia producent.

Testy na ludziach już w 2022 r. 

Na razie przeprowadzane są testy na małpach i świniach, a Musk twierdzi, że wypadają dobrze. - Mam nadzieję, że już w przyszłym roku chip pojawi się u pierwszych ludzi, którzy będą mieli poważne urazy rdzenia kręgowego - powiedział w tym tygodniu Musk, podczas szczytu CEO Council Summit, organizowanego przez "The Wall Street Journal".

Multimiliarder ma nadzieję, że urządzenie zostanie zaakceptowane przez amerykańską Agencję Żywności i Leków i będzie mogło już w przyszłym roku pomagać ludziom z poważnymi uszkodzeniami rdzenia kręgowego.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj24 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie