Naukowcy zbadali, jak szczepionka Pfizera działa na Omikron. Efekty były zaskakujące

CC0
CC0
Naukowcy z Republiki Południowej Afryki ogłosili, ile dawek szczepionki Pfizer-BioNTech może okazać się wystarczających, by uniknąć zakażenia wariantem Omikron.

Badania na zaszczepionych ochotnikach

Zespół naukowców z Africa Health Research Institute w Durbanie w RPA powiedział, że wyniki są lekko niepokojące, ale nie ma powodu do paniki.

Przeprowadzono tam badania na 12 ochotnikach związane z wariantem Omikron. W ciągu dwóch tygodni naukowcom udało się wyhodować wirusa, a następnie przetestować działanie przeciwciał przeciwko niemu. Badacze pobrali przeciwciała od 12 ochotników zaszczepionych preparatem Pfizer-BioNTech, przy czym sześcioro z nich przed szczepieniem przechorowało COVID-19, a sześcioro – nie przechodziło wcześniej infekcji koronawirusem.

Przeciwciała od sześciu zaszczepionych osób, które nie przechodziły wcześniej zakażenia koronawirusem, bardzo słabo działały przeciwko Omikronowi. Natomiast przeciwciała pięciu z sześciu ochotników, którzy przechorowali COVID-19 przed szczepieniem, wywoływały dość silne reakcje.

Efekty badań są „lepsze niż oczekiwałem” – oznajmił prof. Alex Sigal, wirusolog z African Health Research Instutute. Wynika bowiem z nich, że zakażenie koronawirusem wraz ze szczepieniem przeciwko COVID-19 wykazuje zdolność neutralizacji wariantu Omikron. Zdaniem wirusologa sugeruje to, że dawka przypominająca szczepionki może przynieść znaczne korzyści. Badania przeprowadzono bowiem na ochotnikach, którzy nie byli szczepieni trzeci raz. 

Pfizer rekomenduje trzecią dawkę

Natomiast koncern Pfizer testował w warunkach laboratoryjnych, jak trzecia dawka jego szczepionki przeciwko COVID-19 chroni przed nowym wariantem Omikron. Dotychczasowe rezultaty są pocieszające. Z badań tych wynika, że trzecia dawka szczepionki wykazuje zdolność neutralizacji tego wariantu – informuje Reuters.

Ochrona przed zakażeniem wariantem Omikron po przyjęciu trzech dawek jest porównywalna z tą, którą dwie dawki szczepionki dawały przed pierwszą odmianą koronawirusa, która rozprzestrzeniała się na początku pandemii - poinformowały firmy Pfizer i BioNTech we wspólnym komunikacie.

Dodano, że dwie dawki szczepionki dawały znacznie niższą ochronę przed Omikronem. Trzeci zastrzyk zwiększył produkcję przeciwciał 25-krotnie - podkreślono.

Wskazują na to testy laboratoryjne przeprowadzone we Frankfurcie. Niemieccy badacze sugerują, że trzecia dawka szczepionki Pfizera powinna chronić przed ciężkim przebiegiem COVID-19 wywołanym przez wariant Omikron, a zatem i przed zgonem. Badania przeprowadzono, analizując krew osób, które miesiąc wcześniej przyjęły trzecią dawkę preparatu.

Będzie osobna szczepionka na wariant Omikron?

- Najlepszym sposobem na zapobieganie rozprzestrzeniania się Covid-19 pozostaje zadbanie o to, by jak największa liczba osób przyjęła dwie dawki szczepionki plus zastrzyk przypominający"- przekazał prezes Pfizera Albert Bourla.

To pierwsze oficjalne stanowisko firm produkujących szczepionki przeciw Covid-19 dotyczące skuteczność preparatu wobec wariantu Omikron. W najbliższym czasie można się spodziewać podobnych komunikatów firmy Moderna i Johnson & Johnson - pisze Agencja Reutera.

Pfizer już wcześniej zapowiedział opracowanie formuły szczepionki, która byłaby dostosowana do walki z wariantem Omikron. Nie ma jednak jasności, czy taka nowa szczepionka w ogóle będzie konieczna - ocenia Agencja Reutera. Niezależnie od ewentualnych modyfikacji formuły szczepionki, w 2022 r. zostanie wyprodukowanych 4 mld dawek specyfiku - podkreślono w komunikacie.

Omikron nie jest groźniejszy niż Delta?

Dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia ds. sytuacji nagłych dr Mike Ryan zapewnia, że nic wskazuje na to, by Omikron wykazywał większą zdolność ucieczki niż inne warianty. - Mamy wysoce skuteczne szczepionki, które się dotąd sprawdziły w konfrontacji z różnymi wariantami i nic nie wskazuje, że w przypadku Omikronu jest inaczej– powiedział w rozmowie z AFP.

Specjalista dodał, że na razie nie ma sygnałów, by Omikron powodował cięższy przebieg COVID-19 niż wariant Delta oraz inne odmiany wirusa SARS-CoV-2. Jego zdaniem ewolucja tego patogenu zmierza raczej w kierunku wariantów o mniejszej zjadliwości.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj54 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości