By Daniel Oberhaus - Self-photographed, https://www.flickr.com/photos/163370954@N08/46339127625/, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77017161
By Daniel Oberhaus - Self-photographed, https://www.flickr.com/photos/163370954@N08/46339127625/, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77017161

Elon Musk znów zaskoczył. Sprzedaje jedne ze swoich najważniejszych aktywów. Po co?

Redakcja Redakcja Giełda Obserwuj temat Obserwuj notkę 13
Elon Musk znów sprzedaje akcje Tesli i to za ogromne pieniądze - poszły za blisko miliard dol. Prezes i zarazem główny udziałowiec spółki wykonał ten krok niemal zaraz po tym, jak kolejny raz zrealizował opcje na zakup akcji Tesli na bardzo niskich warunkach - zaledwie 6,24 dol. Aktualnie ich wartość rynkowa wynosi ponad tysiąc dolarów, co jest równoznaczne z podatkiem do zapłaty. Elon Musk sprzedał już akcje Tesli za niemal 8 mld dolarów, a to jeszcze nie koniec.

Elon Musk znów wyprzedaje akcje Tesli

Zgodnie z raportem giełdowym złożonym przez Teslę u regulatora amerykańskich giełd Elon Musk sprzedał dokładnie 934 tys. akcji spółki, wzbogacając się o 930 mln dolarów. Warto przypomnieć, że w ubiegłym tygodniu ekscentryczny miliarder sprzedał akcje firmy za prawie 7 miliardów dolarów.

O co w tym wszystkim chodzi? Elon Musk sprzedaje akcje po kursie rynkowym, który wynosi ponad 1000 dolarów za sztukę, ale wykorzystuje także zapis w swoim kontrakcie menadżerskim na zakup akcji na zasadach ustalonych wcześniej. A te warunki są niezwykle atrakcyjne. Cena za sztukę wynosi zaledwie 6,24 dol. Musk w ciągu kilku dni wykupił 4,3 mln akcji na podstawie wynegocjowanych wcześniej warunków.

image

Czy taka praktyka jest legalna? Tak, jednak w takim przypadku należy zapłacić podatek od różnicy pomiędzy ceną rynkową a transakcyjną. Jak podaje portal Spidersweb, ostatnia sprzedaż akcji przez Elona Muska jest spowodowana właśnie obowiązkiem odprowadzenia podatku.

Nie wszyscy jednak tak uważają. Michael Burry, inwestor, który był pierwowzorem jednego z bohaterów głośnego filmu "The Big Short", uważa, że Elon Musk chce po prostu sprzedać akcje Tesli i nie robi tego, bo chce opłacić podatki.


Elon Musk spytał co ma zrobić na Twitterze

Elon Musk, który zgodnie z rankingiem Bloomberga jest aktualnie najbogatszym człowiekiem świata, będzie dokonywał jeszcze wielu takich operacji. Ma na to jeszcze czas. Opcje na zakup akcji Tesli na niezwykle atrakcyjnych warunkach wygasają mu dopiero w sierpniu przyszłego roku.

Ekscentryczny biznesmen zaczął sprzedawać akcje Tesli po tym, zapytał na Twitterze, czy powinien sprzedać 10 proc. akcji firmy, by opłacić podatki. W sondzie podkreślił, że jej wyniki zobowiążą go do wykonania woli społeczności. Zdecydowana większość głosujących odpowiedziała na jego pytanie "tak". Elon Musk robi więc to, zapowiedział.

SW

Zobacz: 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj13 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka