Przeskanują wszystkie SMS-y. Dla Twojego bezpieczeństwa

Pixabay
Pixabay
Oszustwa SMS-owe są poważnym problemem. Cyberprzestępcy dochodzą do coraz większej wprawy w wyłudzaniu danych i pieniędzy. Rząd ma jednak na to rozwiązanie. Chce, by operatorzy telefonii komórkowej skanowali nasze SMS-y.

Rząd chce walczyć z internetowymi przestępcami, którzy stają się coraz większym problemem już nie tylko dla osób, dla których technologia nie jest chlebem powszednim. W pułapkę oszustów wpadają już wszyscy, dlatego władza zdecydowała się wziąć sprawy w swoje ręce.

Przeczytają SMS-y - dla Twojego dobra

Minister do spraw cyfryzacji w Kancelarii Premiera ma w poniedziałek rzedstawić założenia nowej ustawy, której celem jest rozprawienie się raz na zawsze z podobnymi oszustwami.

Pomysł rządu polega na tym, by operatorzy telefonii komórkowej przygotowali narzędzie, które wychwytywałoby podejrzanych treści w SMS-ach, które do nas przychodzą.

Narzędzie to miałoby wyłapywać konkretne frazy, sformułowania typowe dla wiadomości od oszustów. System mógłby np. ostrzegać przed popularnymi SMS-ami, w których znajduje się informacja o konieczności dopłaty do przesyłki, zapłaty zaległej faktury lub prośba o zalogowanie się na konkretną stronę.

Zobacz: Stołeczni urzędnicy biją na alarm w sprawie nauczycieli. "Sytuacja jest dramatyczna"

- Chcemy, żeby operatorzy telekomunikacyjni - dysponując środkami technicznymi i kompletem informacji - wsparli działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa w tym obszarze - powiedział minister ds. cyfryzacji w Kancelarii premiera Janusz Cieszyński.

Oszuści piszą nawet z numeru banku

Innym pomysłem jest możliwość zablokowania SMS-ów, które wysyłane są z tzw. bramek SMS, które wysyłane są jednocześnie do tysięcy osób, a poza tym wiadomości te mogą być oznaczone jako SMS-y np. od naszego banku czy nawet od Ministerstwa Zdrowia.

W tej chwili trwa dyskusja na temat tego, czy to użytkownik musiałby sam zainicjować blokadę, czy tego rodzaju blokada powinna być nakładana odgórnie.

Zobacz: Blisko 3 tys. zł na wyciągnięcie ręki. Wystarczy, że zrobisz jedną rzecz

Coraz więcej wiadomości od oszustów

Oszuści uciekają się do wszelkich możliwych sposobów, by wyciągnąć od nas dane i pieniądze. Ostatnio popularnym sposobem wśród oszustów jest wysyłanie SMS-ów o kwarantannie. Coraz więcej osób dostaje bowiem wiadomości o skierowaniu na kwarantannę domową. Przed tego typu oszustwem ostrzegał zespół CERT Polska, który działa w strukturach NASK.

WP


Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj82 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie