Stołeczni urzędnicy biją na alarm w sprawie nauczycieli. "Sytuacja jest dramatyczna"

fot. canva
fot. canva
Aż 6 tys. nauczycieli w Warszawie dostało niższe pensje przez "Polski Ład". Połowa chce porzucić zawód. - Sytuacja jest zła, a nawet dramatyczna - twierdzi odpowiedzialna za edukację wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

Niższe pensje dostało w styczniu, po wprowadzeniu "Polskiego ładu", 20 proc. nauczycieli - wyliczył warszawski ratusz. Z przeprowadzonych badań wynika, że połowa z nich myśli o odejściu z zawodu.

Czytaj też:

Ratusz: prawie połowa nauczycieli chce odejść z pracy

W warszawskich szkołach i placówkach oświatowych zatrudnionych jest ponad 31 tysięcy nauczycieli. 70 proc. badanych nauczycieli pracuje w edukacji powyżej czterech lat. 62 proc. spośród nich pracuje w podstawówkach, 25 proc. w przedszkolach, a 13 proc. w szkołach ponadpodstawowych.

W badaniu prowadzonym przez miasto we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim wzięło udział 828 osób. Z badania możemy dowiedzieć się m.in. z jakiego powodu nauczyciele odchodzą z zawodu.

- Wyniki, o których dziś mówimy są tylko cząstkowe, bo nasze badanie jest częścią projektu, w którym uczestniczą też uczelnie z Turcji i Walii - zastrzegła Joanna Gospodarczyk, szefowa stołecznego Biura Edukacji.

- Badani nauczyciele wskazywali, że praca negatywnie wpływa na ich zdrowie, kondycję psychiczną i relacje w rodzinie - mówiła dyrektor Gospodarczyk.

 - Sytuacja jest zła, a nawet dramatyczna. Mamy niemal dwa tysiące wakatów, kolejnych pięć tysięcy nauczycieli już jest na emeryturze lub ma do niej uprawnienia. Do tego przed nami kolejne trudności, między innymi kumulacja roczników w tegorocznej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych i pomysły ministra Czarnka dążące do centralizacji oświaty - podsumowała wiceprezydent Kaznowska .

W przyszłym tygodniu władze miasta mają te cząstkowe wyniki omówić z dyrektorami szkół. - Będziemy dokładać starań, by polepszyć sytuację, zatrzymywać nauczycieli w zawodzie, ale to nie jest proste zadanie - dodała Kaznowska.

Dlaczego nauczyciele rozważają zmianę pracy?

Niemal połowa badanych nauczycieli nie jest zadowolona z pracy. Na pytanie "czy odczuwasz satysfakcję z pracy?" 22 proc. odpowiedziało, że "tak", 49 proc. - "raczej tak', 20 proc. - "raczej nie", a 9 proc. "nie". Wśród rzeczy, które najbardziej demotywują ich w codziennej pracy, wymieniali: wynagrodzenia (75 proc.), trudności we współpracy z rodzicami (49 proc.), warunki wykonywania pracy (29 proc.). 49 proc. badanych przyznało, że myśli o zmianie zawodu.

Wśród odpowiedzi pojawiały się m.in. takie zdania: "Spadek rangi zawodu nauczyciela, brak szacunku społecznego, słabe zarobki, brak perspektyw i dialogu z rządem". "Czuję się niedoceniana przez otoczenie. Zawód nauczyciela stał się zawodem bez prestiżu społecznego" czy "Praca jest dużym obciążeniem czasowym za niewielkie wynagrodzenie, a dodatkowo jest bardzo obciążająca psychicznie i fizycznie".


Polecamy:


KJ


Lubię to! Skomentuj139 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo