8 obserwujących
332 notki
350k odsłon
  533   0

Studenci z Poznania i Lublina wyróżnieni w Szwajcarii

fot. Zercado
fot. Zercado

Inteligentne lusterko do motocykla oraz opracowanie skróconego sposobu startu i lądowania wiatrakowca - to dwa polskie pomysły wyróżnione na tegorocznej Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie.

Zespół studentów z Politechniki Poznańskiej otrzymał nagrodę Automobilklubu Szwajcarii za opracowanie systemu, który dostosowuje ułożenie lusterek motocyklowych do pozycji kierującej nim osoby. Smart Mirrors mają w ten sposób przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa kierowcy.

Zespół z Politechniki Lubelskiej otrzymał zaś nagrodę ufundowaną przez irańską firmę petrochemiczną MARJAN za urządzenie do skróconego startu i lądowania wiatrakowca. Wiatrakowce to statki powietrzne lżejsze i łatwiejsze w obsłudze niż śmigłowce. Wynalazcy z Politechniki Lubelskiej wzbogacili klasyczny układ napędowy wiatrakowca z silnikiem spalinowym - wielowirnikowym napędem elektrycznym, który pozwala na start pionowy lub pod dowolnym kątem w stosunku do podłoża, także bez pasa startowego. Dwa miesiące temu wynalazek ten otrzymał też nagrodę na ogólnopolskim konkursie Student-Wynalazca.

Główną nagrodę wystawy wynalazków w Genewie otrzymał profesor Kok-Wai Cheah za technologię nanoszenia powłoki szafirowej na powierzchnie szklane. Dzięki niej smartfony i inne urządzenia elektroniczne pokryte szkłem są znacznie odporniejsze na stłuczenie i zarysowania. Technologia opracowana przez profesora z Batpist University w Hong Kongu, związanego z firmą Cathay Photonics, może być stosowana na wszelkiego rodzaju wyświetlaczach pokrytych szkłem, także takich, których powierzchnie są zakrzywione. Już bardzo cienka powłoka szafirowa znacznie poprawia odporność na uszkodzenia, a jednocześnie przejrzystość wyświetlaczy pokrytych warstwą szafirową jest praktycznie taka sama, jak w przypadku powłoki szklanej.

Polacy znaleźli się wśród ponad 40 prac nagrodzonych poza Grand Prix. W wystawie wzięło udział 695 wystawców z 40 krajów, prezentujących blisko 1000 wynalazków.

źródło: Zercado, Geneva Inventions, PAP
AB

 

Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie