61 obserwujących
264 notki
295k odsłon
169 odsłon

Sprzątanie kuwety 78; Niegraczowy zapłon głowy.

Wykop Skomentuj5

O niepalności elementów z aluminium dla fizyków - ale też psychiatrów.

Napisano już wiele, ale o mentalności Niegracza vell Qwerty świadczy pewnien techniczny szczegół proponowanego przez niego eksperymentu:

""Uwaga:  nie jest dozwolone  dodawanie do elementu z Al  innych substancji..."


Tak się tylko durnie składa, że w motoryzacji czy przemyśle lotniczym, czy w ogóle w technice czystego aluminium praktycznie się nie używa. Czyste aluminim jest za miękkie i dlatego używa się stopów.

"... ,kształtownik z  Al - zostanie  poddany działaniu ognia zewnętrznego np. z palnika propan-butan,palnik acetylenowo -tlenowego w czasie max.5minut. ..."

Też bez sensu, bowiem przy przewodności cieplnej aluminium i jego stopów ciepło będzie rozprowadzane. Trzeba by zasymulować warunki pożaru przestrzennego.


A sam pożar metalu; metale palą się bardzo niespektakularnie:

https://www.youtube.com/watch?v=oXSQnR_Sm8o

Czasem nawet nie wiemy, że mamy do czynienia z (współistniejącym) pożarem metaluUzupełnienie; O skali ignorancji świadczy poniższy fragment jego notki:

image

( Tu  moje dodatkowe wyjaśnienie:  to relacja prasowa, w której niedouczony  dziennikarz używa określenia  -  "palące się odpady aluminium:"gdy w rzeczywistości  spalały się śmieci a  odpady aluminiowe topiły

Akurat tak się składa, że wióry, pyły i szlamy aluminium, a jeszcze bardziej magnezu należą do bardzo wrednych i reaktywnych substancji, o czym można przeczytać w każdym podręczniku dla wiejskiej OSP.

Niczym innym jak takim pożarem aluminiowych odpadów jest prezentacja widoczna na podlinkowanym powyżej filmie. W przypadku większej ilości drobnych odpadów magnezu w obecności niewielkiej ilości wody może dojść nawet do samozapłonu.


W przypadku palącego się magazynu z odpadami poprodukcyjnymi mamy taki sam pożar w skali makro. Dlaczego palącego się aluminium czy magnezu nie należy gasić wodą widzimy na powyższych filmach. Krytykowany przez Qwerty artykuł jak najbardziej odpowiada realiom i rzecznik komendanta PSP jak najbardziej wiedział co mówi.

Wykop Skomentuj5
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale