Ojciec 1500 plus Ojciec 1500 plus
3391
BLOG

A może byś tak przeczytał choć jedną książkę Orwella, Marku Kondracie?

Ojciec 1500 plus Ojciec 1500 plus Literatura Obserwuj temat Obserwuj notkę 57

Żałośnie wypada taki IGNORANT jak Marek Kondrat, co NIE PRZECZYTAŁ ANI JEDNEJ KSIĄŻKI ORWELLA, a cytuje go z krążącego po Facebooku memu. Memu, który sam pobrałem kilka dni temu z profilu grupy "Popieramy Premiera M. Morawieckiego!" (proszę sprawdzić jest on tam do dziś - wstawiony przez Jan Kosir). 

image


Orwell pod koniec życia (czyli wtedy gdy pisał bestsellery "Folwark zwierzęcy" i "Rok 1984") był bardziej "pisowski" od przeciętnego wyborcy PiS.

Przede wszystkim był SOCJALISTĄ, który takich szpanujących celebrytów jak Marek Kondrat traktował z mieszaniną odrazy i politowania (proszę przeczytać "Wiwat aspidistra"... nawiasem mówiąc sam muszę ją przeczytać bo jest jednym z nielicznych dzieł Orwella, których jeszcze nie zdążyłem przeczytać - wszystkie pozostałe wymienione przeze mnie powieści i zbiory felietonów przeczytałem... niektóre kilka razy).

Po drugie podczas wojny domowej w Hiszpanii skutecznie "wyleczył się" ze wszystkich rewolucyjnych i skrajnie lewicowych ciągotek, więc na widok platformerskiej dziczy dewastującej fasady kościołów i krzyczącej "wypie.....lać" pewnie odwróciłby się do niej plecami i napisał na jej temat kolejny bardzo krytyczny felieton (proszę przeczytać "W hołdzie Katalonii"). Stał się także zdeklarowanym wrogiem komunizmu (proszę przeczytać "Folwark zwierzęcy").

Po trzecie był ANTYELITARNY - zmienił nazwisko, żeby nie być kojarzonym z bogatą rodziną i elitarną szkołą. Wolał głodować niż poprosić bogatą rodzinę o pomoc (proszę przeczytać "Na dnie w Paryżu i Londynie"). Pokazał, że grupą która jest najmniej podatna na manipulację za pomocą nowoczesnych środków przekazu jest prosty lud roboczy. "Jeśli istnieje jakakolwiek nadzieja, to jest ona w PROLACH" (proszę przeczytać Rok 1984). Przypisuje mu się także cytat "To musiał być inteligent - zwykły człowiek nie mógł być aż takim durniem" choć przyznam się, że jeszcze nie udało mi się zidentyfikować powieści lub felietonu z którego ten cytat pochodzi.

I po czwarte pod koniec życia zaczął dostrzegać pozytywy pewnych wartości konserwatywnych, choć wcześniej był zdeklarowanym przeciwnikiem konserwatyzmu i prawicy. Na przykład zaczął doceniać rolę rodzin wielodzietnych - pokazywał, że są one szkołą charakteru, uczą zarówno poświęcenia jak i zdrowej rywalizacji, braterstwa, samodzielnego radzenia sobie z problemami zarówno w życiu jak i w relacjach. Zakończył swój wywód konkluzją "Być może Petain, gdy stanął na czele Francji, miał trochę racji, mówiąc że klęska Francuzów wyniknęła częściowo z niskiej stopy urodzeń." Co najciekawsze jako ateista zaginał niektórych współczesnych mu protestanckich teologów zarzucając im, że relatywizują najważniejsze idee np.: ZMARTWYCHWSTANIE nas wszystkich, co jego zdaniem mogło nieść zgubne skutki dla społeczeństwa - bez wieczności i zmartwychwstania poświęcenie życia dla czegokolwiek lub kogokolwiek w większości przypadków traci sens (zarówno kwestia wielodzietności jak teologii - proszę przeczytać zbiór esejów, felietonów i szkiców literackich "Czy naprawdę schamieliśmy?".

Więcej na temat mojego ulubionego pisarza (no nie powstrzymam się, aby tego nie napisać: mojego ulubionego WIESZCZA) w artykule:

George Orwell "W hołdzie Katalonii" - najlepsza książka na współczesne czasy w Polsce


https://www.salon24.pl/u/ojciec1500/1265730,george-orwell-w-holdzie-ktalonii-najlepsza-ksiazka-na-wspolczesne-czasy-w-polsce


Post Scriptum - kilka dodatkowych ciekawostek o życiu Orwella.

Naukowcy zastanawiają się dlaczego on - facet będącym tak nieprzeciętnym okazem zdrowia z wręcz nieprawdopodobnymi zdolnościami regeneracji organizmu (walcząc w Hiszpanii został postrzelony przez snajpera w szyję - lekarze twierdzili, że przeżył cudem i nigdy nie odzyska głosu, a już wkrótce zaczął normalnie mówić) zmarł tak młodo w wieku czterdziestu siedmiu lat na gruźlicę, która od lat 40. XX w., dzięki stosowaniu równocześnie szczepionki przeciwgruźliczej oraz streptomycyny, uznawana była  za chorobę wyleczalną. Jedną z hipotez jest, że WIZJA TOTALITARNEJ PRZYSZŁOŚCI ŚWIATA OPANOWANEGO PRZEZ KULTUROWY KOMUNIZM (czyli to, do czego zmierza dziś UE) była dla niego czymś tak przerażającym i dołującym, że jego organizm przestał się bronić. 

Pod koniec życia Orwell deklarował się jako "praktykujący niewierzący". Wbrew swoim młodzieńczym komunistycznym hasłom twierdził, że jednak wiara i religia są wartościami pozytywnymi o ile nie podchodzi się do nich w sposób fanatyczny lub zakłamany. Jednak ubolewał, że nie jest w stanie uwierzyć, dlatego przyznawał się, że jego uczestnictwo w obrzędach kultu religijnego jest pewnego rodzaju oszustwem. 

Kto wie... może gdyby uwierzył, że jego wizja świata nie jest czymś deterministycznym i jakimś cudem może zostać odwrócona, to może pożyłby dużo dłużej. Ale i tak stworzył trzy arcydzieła ("W hołdzie Katalonii", "Folwark zwierzęcy", Rok 1984") bez których nie sposób zrozumieć współczesnego świata - zwłaszcza zwłaszcza polityki, mediów, propagandy i techniki która przejmuje nad nami coraz większą kontrolę. 

Na swoje zdjęcie profilowe wybrałem taki oto mem przedstawiający mistrza Orwella czytającego w Niebie doniesienia z ostatnich dwóch lat naszego realnego świata: 

image

Dlaczego "Ojciec 1500 +"? Z czystej przekory, na złość tym, co widzą w nas "patologię". Błędem, jaki popełniłem prowadząc mój wcześniejszy blog polityczny (Peacemaker) było wdawanie się w dyskusję z trollami i hejterami. Dlatego tutaj przyjmę radykalną strategię wobec osób rozwalających dyskusję i naruszających dobra innych - będę usuwał drastyczne komentarze, banował trolli i hejterów, a omentarze najbardziej ośmieszające hejtera pozostawiał dla potomności ku przestrodze (o nile nie naruszają prawa i dóbr osobistych. Jeśli chcecie mnie tu wkręcać w swoją spiralę nienawiści, to odpuśćcie sobie. "I got a peaceful easy feeling" jak to śpiewała moja ulubiona grupa The Eagles i nie mam zamiaru tego popsuć ani zmieniać.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura