Blog
Umiarkowana konserwatystka
Aleksandra
Aleksandra nauczyciel akademicki (AGH)
10 obserwujących 70 notek 41042 odsłony
Aleksandra, 9 sierpnia 2018 r.

Czy Janusz Waluś jest więźniem politycznym?

Zanim odpowiem na pytanie zawarte w tytule, poinformuję o obecnym etapie starań o zwolnienie warunkowe. Zgodnie z tym, co pisałam wcześniej https://www.salon24.pl/u/olenkawagner/886498,sprawa-janusza-walusia-i-nie-tylko , 7.08.2018 w sądzie (High Court) w Pretorii odbyła się rozprawa, na której rozpatrywano trzecią już prośbę Janusza Walusia o warunkowe zwolnienie.
Oto wybór wiadomości agencyjnych na ten temat:


http://www.sabcnews.com/sabcnews/judgment-reserved-in-chris-hanis-killer-walus-application-for-parole/
https://citizen.co.za/news/south-africa/1992903/court-reserves-judgment-on-parole-for-chris-hanis-killer/ 
https://www.ofm.co.za/article/national/264502/court-reserves-judgment-on-parole-for-walus
https://ewn.co.za/2018/08/07/there-s-no-reason-why-janusz-walus-should-remain-in-prison
https://www.timeslive.co.za/news/south-africa/2018-08-07-political-interference-sank-previous-parole-bids-claims-lawyer-for-chris-hanis-killer/  


W materiałach informujących o wyniku rozprawy pojawia się sformułowanie: „reserved judgement”. Jest to prawniczy termin stwiedzający, że decyzja będzie wydana później. Tak jest zazwyczaj, gdy w trakcie rozprawy pojawia się wiele argumentów z jednej i drugiej strony i sędzia musi siąść i je przemyśleć. W tym konkretnym przypadku nie ogłoszono terminu wydania przez sędziego decyzji. Sędzia to Selby Baqwa (https://www.timeslive.co.za/news/south-africa/2018-08-07-this-is-the-judge-who-will-decide-if-chris-hanis-killer-will-get-parole/ ). Jest to ten sam sędzia, który wydał decyzję o warunkowym zwolnieniu skazanego razem z Januszem Walusiem Clive’a Derby-Lewisa. Derby-Lewis wielokrotnie starał się o zwolnienie warunkowe. Otrzymał je pod koniec maja 2015 r. Minister Sprawiedliwości Michael Masutha, który jeszcze w styczniu tego samego roku odmówił warunkowego zwolnienia tym razem (mimo negatywnych reakcji ze strony towarzyszy partyjnych Haniego) nie zdecydował się na odwołanie się od decyzji sądu. Fakt ten może skłaniać do ostrożnego optymizmu. Ostrożnego, gdyż przypadki te nieco różnią się, mimo że obaj skazani zostali za dokonanie tego samego czynu i otrzymali ten sam wyrok – wyrok śmierci, nie wykonany z uwagi na obowiązujące już wtedy moratorium, ostatecznie zamieniony na karę dożywotniego więzienia. Przyczyną zwolnienia Derby-Lewisa była jego śmiertelna choroba. Chorował na raka i lekarze dawali mu kilka miesięcy życia. Po opuszczeniu więzienia przeżył jeszcze 16 miesięcy. Natomiast trudno powiedzieć, który ze skazanych budzi bardziej negatywne emocje. Z jednej strony to Waluś strzelał, a Derby-Lewis jedynie dostarczył broni, to Derby-Lewis był autorem pomysłu, a Waluś jedynie wykonawcą. Tak więc argument o tym, że Derby-Lewis nie był bezpośrednim sprawcą prawdopodobnie nie odegrał tu roli. Zadecydowały najprawdopodobniej przede wszystkim kwestie medyczne, które w przypadku Walusia nie były podnoszone. Z kolei Waluś spędził w więzieniu już 25 lat (Derby-Lewis 22 lata). Przy okazji: w niektórych doniesieniach pada określenie „prawie 25 lat”. Waluś został aresztowany krótko po zastrzeleniu Haniego, co nastąpiło 10 kwietnia 1993 r. Tak więc minęło już 25 lat. Natomiast wyrok zapadł 15 października tego samego roku, więc prawie 25 lat temu.
Fakt, iż sędzia Baqwa udzielił zwolnienia warunkowego Derby-Lewisowi może też mieć dla Walusia skutek negatywny (choć miejmy nadzieję, że tak się nie stanie). Zastępca Sekretarza Generalnego Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej Solly Mapaila, jako jeden z argumentów przeciw zwolnieniu Walusia podał swoje wątpliwości, co do tego czy wyrażony przez Walusia żal był szczery. Jako uzasadnienie swych obiekcji podał przykład Derby-Lewisa, który wyraził żal, został warunkowo zwolniony, a następnie „nagrał video (co go którego zażądał by zostało opublikowane po jego śmierci), gdzie potwierdził swój antykomunizm i fakt, że znów dopuściłby się takiej zbrodni”.  Słowa te padły w wywiadzie dla eNCA.  Do wywiadu wrócimy, bo padło tam szereg osobliwych stwierdzeń wartych szczegółowego omówienia. Tekst na temat nagranego przez Derby-Lewisa video zawiera szereg nieścisłości. Po pierwsze: sugeruje, że to Derby-Lewis z własnej inicjatywy nagrał video, gdy tymczasem po prostu udzielił wywiadu Ernstowi Roetsowi. Wywiad można obejrzeć na youtube . Z uwagi na to, że jednym z warunków zwolnienia był zakaz kontaktów z mediami zadecydowano, że wywiad zostanie dopiero opublikowany po śmierci Derby-Lewisa.  Po drugie: w wywiadzie Derby-Lewis nie powiedział, że  jeszcze raz dokonałby takiego czynu. Podtrzymał wprawdzie bardzo negatywną ocenę Haniego, SACP, komunizmu jako takiego oraz rządów ANC, powiedział, że wtedy uważał za priorytet niedopuszczenie do rządów ANC, ale słowa sugerowane przez Solly’ego Mapailę nie padły.

Opublikowano: 09.08.2018 20:28.
Autor: Aleksandra
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Swoją "działalność polityczną" rozpoczęłam w roku 1968 w wieku lat... sześciu ;). Postanowiłam wtedy wyrzucić przez okno kilkanaście napisanych własnoręcznie "ulotek" o treści "W POLSCE JEST RZĄD GŁUPI". Zamiar nie udał się, bo gdy wyjawiłam go Tacie, ten przestraszył się nie na żarty (pracował na uczelni) i rzecz jasna zniszczył kartki. Motywacja mojej "działalności" była jednak specyficzna: chodziło o to, ze milicja przez parę dni obstawiała Rynek, a je lubiłam chodzić karmić gołębie.

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Wolniak - pewnie wpis został przeedytowany. Teraz jest: "Ale chwila, w koncu zydzi nawiet...
  • @Alexandra - ja również podrawiam. Nie ma problemu. Pisownia naszych nicków różni się....
  • @Wolniak - czyli nie odpowiedział Pan na pytanie co miała zrobić Brygada, pisząc że nie...

Tematy w dziale