Pamięć i Przyszłość Pamięć i Przyszłość
66
BLOG

Uczkiewicz: Czy 4 czerwca zastąpi 1 maja?

Pamięć i Przyszłość Pamięć i Przyszłość Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

Powoli kończy się festiwal imprez związanych z dwudziestą rocznicą wyborów 4 czerwca. Ich rozmach i ładunek emocjonalny dowodzą, że to, co bywa pejoratywnie określane jako "polityka historyczna", ma jednak znaczenie i to często fundamentalne.

Wrocławski Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" wrzucił swój kamyczek do tego ogródka, współogranizując na wrocławskim Rynku wystawę "Wrocław '89. Ostatni rok Peerelu". Reakcje przechodniów na pokazane tam fotografie mówią o tamtym okresie równie wiele, jak same zdjęcia. A może nawet więcej.

Pierwsze pejoratywne dopiski przechodniów  pojawiły się na banerach jeszcze przed oficjalnym otwarciem wystawy. Adam Michnik miał zamalowane na czarno zęby, a na fotografii przedstawiajacej demonstrację przeciwko podwyżkom cen ktoś dopisał "Okradliście mnie".  Dzień później ślady do tym "społecznym odzewie" usunięto przy pomocy środka do czyszczenia toalet (marki nie podaję, by nie robić kryptoreklamy). Kolejne spontaniczne komentarze były dopisywane praktycznie codziennie. Oczywiście, można zżymać się na te akty zwykłego wandalizmu (gwiazdy Dawida, genitalia), czy frustracji / desperacji (dopiski typu: "dziś ja głoduję", czy mój ulubiony: "Policja mnie bije 2009"). Ale można też potraktować je jako swego rodzaju papierek lakmusowy.

Jak wynika z moich ( i nie tylko moich) obserwacji, nie wszystkie dopiski były dziełem podpitych małolatów. Autorami wielu z nich byli kulturalnie wyglądający ludzie w starszym wieku. Jeden z nich, obserwując kolejną próbę wyczyszczenia banerów, skomentował : "Wtedy Moskwa kazała czyścić napisy, dziś Bruksela". Absurd? Na pewno. Frustracja? Być może. Ale...

W rocznicowych obchodach 4 czerwca widoczny był zamiar, by uczynić z tamtych wyborów mit założycielski wolnej od komunizmu Polski. Reakcje przechodniów na naszą ( i nie tylko tę zresztą) wystawę pokazują, że to się po prostu - w takiej formie - nie uda. A w każdym razie będzie bardzo trudne. 4 czerwca jako symbol kształtowania wspólnoty wolnych obywateli  zbyt wielu z tej wspólnoty wyklucza. Czy jest szansa, by ich trwale "przywrócić"? Na razie ci wykluczeni (często działacze antykomunistycznej opozycji) tego dnia rozpamiętują rocznicę "nocnej zmiany" i upadku rządu Jana Olszewskiego ( aż słychać złośliwy chichot Historii) .

Czy chcemy, by 4 czerwca stał się odpowiednikiem peerelowskiego 1 maja - oficjalnym świętem władz w oderwaniu od odczuć i pamięci obywateli? Szkoda pięknego letniego dnia.

Katarzyna Uczkiewicz

tekst jest wyrazem prywatnych poglądów autorki

 

Blog Kwartalnika Pamięć i Przyszłość redaguje: Katarzyna Uczkiewicz - redaktor naczelna Kwartalnika Pamięć i Przyszłość, dr nauk humanistycznych, slawista, teoretyk literatury. Zajmuje się semiotyką kultury, szczególnie interakcjami między historią i popkulturą. Tłumacz literatury czeskiej. Publikowała m.in. w „Odrze” i „Rita Baum”. Kontakt Kwartalnik Pamięć i Przyszłość jest wydawany przez wrocławski Ośrodek Pamięć i Przyszłość. Dotychczas ukazały się: Numer 1/2008 Exit. Kresy Wschodnie - Ziemie Zachodnie, a w nim między innymi: Kargul i Pawlak na dzikim zachodzie i zbiorowa psychoterapia wysiedlonych Niemców. Więcej tutaj Numer 2/2008 Krasnoludki i żołnierze. Wrocławska opozycja lat osiemdziesiątych, a w nim między innymi: Morawiecki o inwigilacji Solidarności Walczącej i "Major" Fydrych w babskich ciuchach. Więcej tutaj Numer 1/2009 (3) Polska – Niemcy. Pojednanie. Od orędzia biskupów polskich do spotkania w Krzyżowej, a w nim między innymi: Richard von Weizsacker o pojednaniu polsko-niemieckim oraz Kloss i Bruner, Hupka i Czaja, Podolsky i Klose. Więcej tutaj Numer 2/2009 (4) Jesteśmy na wczasach, a w nim między innymi: wczasy z kaowcem, naturyści vs. tekstylni i rocznicowa wystawa "Wrocław '89". Więcej tutaj Numer 3/2009 (5) Kontrkultura. Wrocław lat 80. między systemem a kontestacją, a w nim Janerka o Jaskierni, Kaman o koncercie dla ambasadora Nigerii w PRL, dużo punk rocka, blues i alternatywny teatr, ale także dziennik kampanii września '39 kpt Stefana Turkowskiego. Kwartalnik Pamięć i Przyszłość dostępny jest w salonach prasowych na terenie całego kraju. O archiwalnych numerach i sprzedaży wysyłkowej więcej dowiesz się tutaj Na blogu zamieszczane są wybrane teksty z kwartalnika, jak również bieżące komentarze autorów z nami współpracujących. Publikowane teksty polemiczne wyrażają prywatne podglądy autorów i nie powinny być traktowane jako oficjalne stanowisko Ośrodka "Pamięć i Przyszłość" i Redakcji

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura