Blog
Dekadencja i co potem?
piko
piko piko
67 obserwujących 336 notek 650434 odsłony
piko, 10 lipca 2018 r.

"Skaczące kropelki" - realny odpowiednik funkcji falowej

726 22 2 A A A

Wydawało się, że to co napisałem w poprzednich tekstach o Michale Gryzińskim i jego teorii budowy atomu nie znajdzie życzliwego zainteresowania  i standardowo zakończy się krytyką tutejszych  fizyków. Jednak nie jest tak źle, jak myślałem. Spotkało mnie miłe zaskoczenie, bo odezwał się (na PW) fizyk (@Jarek213) który również widzi, że fizyka atomowa wpadła w koleinę wyrytą przez szkołę kopenhaską i coraz głębiej się w niej pogrąża.

Wydobycie się z tej koleiny wydaje się prawie beznadziejne, ale trzeba próbować, bo jak mówi przysłowie: „KROPLA DRĄŻY SKAŁĘ”. W naszym przypadku jest to beton paradygmatu QM.

Dzięki temu, że @Jarek213 podał mi ciekawe odnośniki mogę zaprezentować jak niektóre zjawiska, które dzieją się w skali atomowej, można wyjaśnić jakościowo i opisać ilościowo za pomocą prostych deterministycznych metod (woda i KROPLE oleju silikonowego).

Prezentowany film świetnie przedstawia to o czym pisał Gryziński – cząstki (czym by nie były) wytwarzają własne pola oscylacyjne, które oddziałują z otaczającą materią. Te pola przewidywał de’Broglie jako falę pilotującą związaną z każdą cząstką.
Polecam włączyć napisy i ustawić je na wersję polskojęzyczną.To co zaprezentowano na filmie jest wersją spopularyzowaną, są dostępne profesjonalne publikacje.

Ciekawe ilu czytających wiedziało owalking droplets ? Ja właśnie teraz się dowiedziałem, że od około 2006 zaczęto z dużym sukcesem modelowanie zjawisk atomowych za pomocą tej metody.

W tym temacie również polecam ciekawy artykuł z 2014: https://www.granicenauki.pl/nowa-mechanika-kwantowa-prosta-jasna-i-zrozumiala-25913

-----------------------------------------------------------------------------

Uzupełnienie

Wykresy z książki Michała Gryzińskiego "Sprawa atomu"  przedstawiające jak uzyskiwano zgodność wyliczeń w oparciu o hipotezę QM z pomiarami.


image

image

Opublikowano: 10.07.2018 21:22. Ostatnia aktualizacja: 17.07.2018 11:21.
Autor: piko
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Jaki jestem? Normalny - tak sądzę.

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Autor pisze: "Oczywiście, że mieszkając w Europie, w Polsce, mamy wpływ na zmiany klimatu,...
  • Religia klimatyczna podsumowana w aspekcie finansowym (Tomasz Wróblewski...
  • Jedna z definicji lewaka (czyli również autora) - uważa że można kontrolować klimat a nie...

Tematy w dziale Technologie