PIOTR PANASIUK
Sóbrii estóte, et vigiláte: quia adversárius vester diábolus, tamquam leo rúgiens círcuit, quaerens quem dévoret
7 obserwujących
32 notki
75k odsłon
  242   0

Wypiski z MACKINDERASpołeczny impet

Idealizm to teraz samorealizacja, kiedyś jak nic nie było - to realizowano się we wnętrzu, w ubóstwie. Teraz cały świat i jego bogactwo stoi otworem. Społeczeństwo to maszyna, która jest skompilowana i zależy od nawyków ludzi.


Potencjał organizacji zależy od dyscypliny, która może zmieniać nawyki. Utrata dyscypliny rozprzęga państwo. Potrzebuje ono wówczas źródła nowej dyscypliny, przywrócenie dyscypliny następuje z reguły siła militarną.  Organizator traktuje ludzi jak narzędzia, uważa, że ludzie istnieją dla państwa. Jednak takie państwo dla demokraty jest złem, Lewiatanem, gdyż ogranicza wolność.


Wielka Brytania ma setki lat doświadczeń wolnościowych, tutaj wolność i uprzedzenia, nawyki zwyciężają nad potrzebą organizacji siły, nawet w czasie wojny. Parlament – uniemożliwia działania- to broni swobód.


Despotyczna władza- organizatora zawsze znajdzie swoją Moskwę, swoje Waterloo i zawsze zbankrutuje. Tan skończył Napoleon, tak tez skończył genialny Bismarck. Prusy wychowane na materializmie i dyscyplinie nadały narodowi niemieckiemu zgubny impet. Materialistyczna geografia- reali polityk wszczepiła narodowi niemieckiemu konkret, mechaniczną realizację określonych celów bez moralności. To prowadzi na manowce.


Kto wygra – organizator, czy demokrata? Skrupulatna machina wojskowa, czy etyka demokracji oceniająca rzeczy z punku widzenia zwykłego zjadacza chleba? Biurokracja i militaryzm Napoleona i Józefa II idący z góry, czy tez chaotyczna i zmienna, ale budowana od dołu etyka demokracji?


Morski punkt widzenia

Ocean zawsze był obecny w działaniach ludzkich, ale mało, kto zdawał sobie sprawę z jego ważności. To linia komunikacyjna, spajająca cały świat.


Nil w Egipcie spajał komunikacyjnie całe Państwo, dawał dostęp do każdego poletka. Pozwalał organizować siłę żywą wydłuż rzeki i przesuwać zasoby.


Kreta – pierwsza baza do panowania na morzach, potem bazą stał się Półwysep Grecki – bardziej zasobny w środki. Grecy i Macedończycy opanowawszy wszystkie porty uczynili Morze Śródziemne morzem wewnętrznym –bez osłony marynarki, gdyż nie istniał żaden rywal.


Tak samo Rzymianie opanowawszy wybrzeża zachodnie Morza Śródziemnego i pokonawszy Kartaginę uczynili go morzem wewnętrznym.


Lądowe wysiłki Kserksesa czy tez Hannibala nie miały dłużej perspektywy w starciu z zasobami ludów mających silne bazy oraz kontrolujących wybrzeża. Bitwa pod Akcjum – uczyniła całe Morze Śródziemne – morzem wewnętrznym. Rzym był potężny, bo w pełni kontrolował Może Śródziemne – główna arterie handlową.

Wniosek- prawdziwe imperium dąży do zamknięcia oceanów i mórz pod swoją kontrolę.


Władza Rzymu upadła, kiedy Morze Śródziemne przestało być morzem zamkniętym.
Po narodzinach islamu Może Śródziemne stało się granicą miedzy chrześcijaństwem a islamem. Islam blokował kontakty z Dalekim Wschodem, sam suto zarabiając na pośrednictwie.


Po odkryciu drogi do Indii i opłynięciu Afryki wyeliminowano z handlu kupców arabskich. Europejczycy zakładali faktorie na wysepkach leżących wzdłuż wybrzeży Hong Kong, Bombaj, Singapur. Potem posuwano się w górę rzek penetrując kontynent.
Wskutek większej mobilności na 500 lat europejscy ludzie morza zdobili przewagę nad resztą Azji i Afryki. Pięć państw morskich– Portugalia, Hiszpania, Holandia, Francja i Anglia.


Podstawą imperium brytyjskiego- Brytania- dokonała, żyzna, zasobna baza niemożliwa do zawładnięcia lądem. To olbrzymia przewaga – koncentracja na morzu, tworzeniu baz i kontrolowaniu wybrzeży. Imperium brytyjskie naturalnie dążyło do zamknięcia całego do Oceanu- Ocen Indyjski w XIX w. – wewnętrzne morze angielskie.


Potęga finansowa Londynu i City- niezbędną, – bo flota jest droga i wolno powstaje. Angielska flegma i rozwaga też niezbędna- każda rozstrzygająca bitwa na oceanie jest obowiązująca na całym świecie z powodu ciągłości oceanu i mobilności okrętów. Bitwę morską można teraz przegrać z reguły jeden raz.


Wielka Wojna udowodniła przewagę państw morskich, okręty niemieckie zepchnięto z mórz, a kolonie zablokowano, a statki aliantów zbliżyły się go wybrzeży niemieckich na odległość strzału.


Połączone Azja , Europa i Afryka to Światowa Wyspa


Ameryki, Brytania, Japonia, Australia – to jej satelity


Celem polityki Imperium Brytyjskiego– nie dopuścić do zjednoczenia Wyspy Świata pod jedną Władzą, – bo stanie się ona bazą niezwyciężonego mocarstwa morskiego.

Lądowy Punkt Widzenia

Wyspa Świata – dzieli się na niedostępny dla ludzi morza Heartland otoczony pasem pustyń od południa, a Morzem Arktycznym od północy . Niziny stepowe łączą północ Syberii poprzez Arabię z Afryką. Inna droga to szlak z Syberii trawiastym brzegiem Morza Kaspijskiego aż do serca Europy. Drogi na Wschód - to poprzez Mongolię na Chiny. Inna droga wiedzie poprzez Iran do Indii.

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura