0 obserwujących
9 notek
4680 odsłon
  423   0

POCZTA STRAJKOWA

1970r, Polmo w Szczecinie
1970r, Polmo w Szczecinie

Najstarsze pozycje poczty strajkowej oraz „stemple strajkowe” jakie udało mi się spotkać pochodzą ze szczecińskiego POLMO. Zostały wydane w czasie strajków grudniowych w 1970 roku. Nie wyklucza to istnienia starszych pozycji. W grudniowym strajku charakterystycznym elementem jest napis „POCZTA STRAJKU EKONOMICZNEGO”.

Problem polega na tym, że brakuje informacji o twórcach tego stempla strajkowego. Jeśli ktoś z Państwa wie cokolwiek - bardzo proszę o kontakt.

Charakterystycznymi cechami wydawanych w stoczni Gdyńskiej w 1980r.. stempli jest to, że każdego dnia używano innych kolorów i datowników. Przez trzy dni na kopertach pojawiały się postulaty strajkowe oraz inne charakterystyczne elementy. Istniały również stemple w kształcie znaczków pocztowych.

Gdyńskie stemple strajkowe z 1980r. są bardzo poularne dlatego zamieściłem ten rzadziej spotykany i tylko jeden:).

Oprócz „stoczniowych” stempli istnieją również stemple z Przedsiębiorstwa Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich z Gdyni oraz stemple uczelniane wydane w czasie przygotowania strajku, w trakcie jego trwania, stemple z Pomorskiej Akademii Medycznej oraz Akademii Rolniczej w Szczecinie, również koperty ze stemplami Ogólnopolskiego Komitetu Strajkowego NSZZRI. Stemple strajkowe powstały również w Akademii Medycznej w Gdańsku. Istnieją zachowane po dziś dzień całe arkusze znaczków z okresu strajków w klubie GENCJANA w Jeleniej Górze.

W zależności od pomysłowości twórców poczt strajkowych w danym rejonie Polski przygotowano różne grafiki, stemple, pieczęcie, a nawet znaczki. Pięknie wykonane znaczki pochodzą również ze strajków w 1988r.

Zobacz galerię zdjęć:

1970r. Polmo w Szczecinie.
1970r. Polmo w Szczecinie. 1770r, Polmo w Szczecinie. 1980r, Stemple strajkowe z Gdyni. 1980r, Studenci też maja poczte strajkową. 1981r, Gencjana w Jeleniej Górze. 1980r, Poczta strajkowa pracowników Łącznosci. 1981r, strajki rolnicze. +2 zdjęcia +3 zdjęcia
Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura