4 obserwujących
23 notki
60k odsłon
8241 odsłon

Westerplatte 1 września 1939, część 1

Foto: Sonnke. Wbrew podpisowi na zdjęciu nie przedstawia ono pierwszych salw pancernika "Schleswig-Holstein" 1 września 1939 r.
Foto: Sonnke. Wbrew podpisowi na zdjęciu nie przedstawia ono pierwszych salw pancernika "Schleswig-Holstein" 1 września 1939 r.
Wykop Skomentuj

 

Plut. Buder wspomina:

(...) Pociski robiły wrażenie gazowych, tak dużo dawały dymu przy wybuchach. Chorąży Gryczman zarządził „gaz”, ale tylko część załogi posiadała maski, reszta same pochłaniacze. Moją maskę ktoś mi w zamieszaniu zabrał. Słychać było tylko piekielne dudnienie artylerii, chrapanie, rzężenie żołnierzy w maskach, którzy dosłownie nie mieli czym oddychać. Czując, że nie wytrzymam dłużej, zerwałem maskę i krzyknąłem: „Pogotowie gazowe skończone!”. Żołnierze nie zareagowali na to. W tym czasie obserwacja [przedpola – przyp. Autora] nie była zbyt dokładna, ponieważ wszyscy byli zajęci „oddychaniem”. Chodziłem więc od jednego do drugiego i zrywałem maski. Czułem, że nie ma gazu i że grozi nam nowy atak[282].

 

Zburzone, dymiące resztki znaczą linię, która jeszcze przed godziną biegła wokół polskich składów amunicyjnych w postaci muru[283]. Przetrzebiony został także płonący las[284].

Nagle z półwyspu wystrzeliwują czerwone rakiety! Sygnał został odebrany na pancerniku - ogień zostaje wstrzymany zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami (Tajny Rozkaz dowództwa - Rozkaz Nr 2 dla Kompanii Szturmowej do zajęcia Westerplatte)[285]. Przy drugim ostrzale pancernik wystrzelił 90 pocisków kal. 280 mm, 407 pocisków kal. 150 mm i 366 pocisków kal. 88 mm. Działka C/30 kal. 20 mm wystrzeliły 3000 sztuk amunicji. Kompania Szturmowa wsparta plutonem SS na prawym skrzydle ruszyła do ataku.

Kiedy załamał się atak byliśmy rozgoryczeni i załamani. Chęć by wziąć rewanżu na Polakach wzięła górę i znów chcieliśmy stanąć do walki” – wspomina Helmut Schauer z Kompanii Szturmowej[286].

 

(C) Mariusz Wójtowicz-Podhorski '2009

 

 

Przypisy:


 

 

 

[1] Relacja S. Treli, s. 5. Oryginał rękopisu w archiwum autora; Relacja S. Treli, [w:] Westerplatte, s. 162.

[2] Relacja J. Łopatniuka, [w:] Westerplatte, s. 278.

[3] Część dokumentów niemieckich dotyczących działań wojennych w Polsce w 1939 r. podaje godziny zdarzeń o jedną godzinę większą (stąd spotyka się czasami godzinę rozpoczęcia wojny jako 0545). Taki czas był w Berlinie. Jednak Dziennik Bojowy Schleswig-Holsteina ma godziny i minuty wpisane wg czasu jaki obowiązywał w Polsce.

[4] Mewi Szaniec (Mövenschanze) – historia tej fortyfikacji sięga początków XIX w., kiedy to Francuzi zbudowali tu w l. 1811-13 ufortyfikowane pozycje obronne. W 1829 r. fort został zniszczony przez sztorm. W kolejnych latach „Mewi Szaniec” był przebudowywany przez Prusaków, a w l. 1874-1876 przekształcony został w baterię nadbrzeżną z 3 działami kal. 210 mm. W 1895 r. bateria została zlikwidowana, a w 1912 r. fortyfikację przekazano władzom cywilnym W.M.Gdańska. W latach 70-tych XX w. fort częściowo rozebrano. Obecnie znajduje się tam baza urządzeń nawigacyjnych Urzędu Morskiego w Gdyni. Szerz. zob.: R. Hirsch, Mewi Szaniec, Infort 1994, nr 2, s. 2-8. W planie zagospodarowania przestrzennego Westerplatte Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej WST na Westerplatte opracowanym w 2003 r. „Mewi Szaniec” jest zaproponowany jako jeden z obiektów administracyjno-wystawienniczych projektowanego przez Stowarzyszenie „Muzeum Westerplatte”. Więcej w zakończeniu książki.

Uzupełnienie z 1 września 2011:

W trosce o dalsze losy Westerplatte i pozyskanych zabytków Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte z inicjatywy ostatnich żyjących Obrońców Westerplatte m.in. mjr. Ignacego Skowrona, weteranów II w.ś., żołnierzy Armii Krajowej, mieszkańców Ziemi Świętokrzyskiej, przedstawicieli prezydenta miasta Kielce, powołało 31 sierpnia 2009 r. Społeczne Muzeum Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte (Muzeum Westerplatte) -> www.westerplatte.org. Uroczystość odbyła się na majdanie Szańca Mewiego na Westerplatte, w miejscu kapitulacji Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Akt erekcyjny podpisał m.in. kpt. Ignacy Skowron. W ten symboliczny sposób pamięć o Obrońcach Westerplatte będzie kontynuowana przez ludzi, którym nie są obojętni Polscy Bohaterowie, Ojczyzna i patriotyzm.

Foto z uroczystości:polskalokalna.pl/galerie/galeria/gdansk-kpt-skowron-podpisuje-akt-erekcyjny/zdjecie/duze,1101767

[5] Odległość 400 m nie była przypadkowa. W ostatnich dniach sierpnia por. Henningsen zmierzył ją osobiście sam wespół z danymi mu do pomocy gdańskimi geodetami. Przed wojną Kompania Szturmowa na placach ćwiczeń oraz na poligonie ćwiczyła różne warianty ataków, w tym szybki bieg po piachu z obciążeniem 25 kg na dystansie 400 m. Wiedziano tym samym ile czasu zajmie dobiegnięcie do murów Składnicy po zakończonym ostrzale pancernika wschodniej części Składnicy, [za:] Relacja H. Denkera, w zbiorach J. Żebrowskiego.

[6] Relacja H. Denkera, w zbiorach J. Żebrowskiego.

[7] Relacja H. Schauera, w zbiorach J. Żebrowskiego.

[8] Dalba – kilka pali drewnianych stykających się ze sobą górną częścią, połączonych stalową obręczą. Wbite w dno w pewnym oddaleniu od brzegu służą do cumowania statków oraz do ochrony brzegu, nabrzeży itp. Patrz: I. Grajewski, J. Wójcicki, Mały leksykon morski, Warszawa 1981, s. 52.

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura