Od 1 stycznia 2020 roku wyższe ceny alkoholu i papierosów

Ceny alkoholu pójdą w górę od przyszłego roku.
Ceny alkoholu pójdą w górę od przyszłego roku.

Pół litra wódki zdrożeje o około 1,4 zł, a paczka papierosów – o złotówkę. Od nowego roku akcyza na alkohol i produkty tytoniowe wzrośnie o 10 proc. Zdecydował o tym podpis prezydenta.

Andrzej Duda podpisał nowelizację stawki podatku akcyzowego. - Uchwalona ustawa ma na celu realizację działań w obszarze podatków, dotyczy indeksacji stawek podatku akcyzowego na wyroby akcyzowe będące używkami, tj. alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, wyroby nowatorskie oraz płyn do papierosów elektronicznych - oświadczyła Kancelaria Prezydenta. 

 – Polska jest państwem w UE z jedną z najniższych akcyz na wyroby tytoniowe i alkohol – mówi szefowa resortu rozwoju Jadwiga Emilewicz. Podkreśla, że nawet po podniesieniu wysokości akcyzy podatek ten w Polsce będzie jednym z najniższych w Europie. Budżet zyska natomiast ok. 1,7 mld zł. Podwyżka akcyzy obejmie alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy i wyroby nowatorskie.

Zobacz też: Czy lampka wina jest zdrowa?

Zdaniem rządu wzrost jest bezpieczny i nie ma ryzyka wzrostu szarej strefy. Ostatnia podwyżka stawek akcyzy na alkohol etylowy i wyroby tytoniowe miała miejsce 1 stycznia 2014 r. i wynosiła odpowiednio 15 proc. i 5 proc. 

Alkohol i papierosy
Spożywanie alkoholu i palenie papierosów szkodzą zdrowiu.

Ile zdrożeje alkohol?

Kiedy nowa akcyza zacznie obowiązywać, za półlitrowej butelki wódki o mocy 40 proc. zapłacimy o ok. 1,14 zł więcej (z VAT-em ok. 1,4 zł). Półlitrowa puszka piwa zdrożeje o ok. 5 groszy (z VAT-em ok. 6 groszy).

Wina o poj. 0,75 l mogą podrożeć o ok. 12 groszy (z VAT-em ok. 15 groszy), a napoje fermentowane, np. wina owocowe o poj. 0,75 l o ok. 12 groszy (z VAT-em ok. 15 groszy). Natomiast tzw. wyroby pośrednie, np. wina porto o poj. 0,5 l mogą zdrożeć o ok. 16 groszy (z VAT-em ok. 20 groszy)

butelki z winem
Wina podrożeją o ok. 15 groszy.

Cydr bez podwyżek

Podwyżka akcyzy nie obejmie cydru i perry, czyli niskoalkoholowych napojów z jabłek (cydr) i gruszek (perry) o mocy nieprzekraczającej 5 proc. Jak zaznaczono, wyroby te pozostaną opodatkowane preferencyjną stawką podatku akcyzowego w wysokości 97 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu - "w celu rozwoju tego rynku i pośredniego wspierania produkcji sadowniczej, stanowiącej jeden z filarów polskiego rolnictwa".

Ile zdrożeją papierosy?

Cena paczki papierosów (20 szt.) wzrośnie o ok. 1,02 zł, a paczka tytoniu do palenia (50 g) będzie droższa o 1,69 zł. Cena cygar może wzrosnąć ok. 40 groszy za sztukę, a kilograma suszu tytoniowego o ok. 22,93 zł.

niedopałek papierosa
Palenie tytoniu powoduje wiele bardzo poważnych chorób.

E-papierosy także będą droższe

Akcyza na e-papierosy miała wejść dopiero od lipca 2020 r. Posłowie w ramach poprawki dopiszą jednak, że stawka akcyzowa na elektroniczne papierosy będzie obowiązywała już od stycznia. Cena liquidu, czyli płynu do elektronicznych papierosów ma wzrosnąć o 55 groszy.

O takie rozwiązanie od dawna starało się jednak Ministerstwo Zdrowia, a w szczególności szef resortu prof. Łukasz Szumowski, kardiolog. Ministerstwo wielokrotnie ostrzegało o zagrożeniach płynących ze stosowania e-papierosów, szczególnie wśród młodzieży. 

Bardzo wielu nastolatków sięga po papierosy. Według danych Fundacji Aflofarm, każdego dnia po pierwszego papierosa sięga 500 młodych ludzi. Rocznie to 180 tysięcy nowych ofiar tego nałogu. Im wcześniej człowiek sięga po papierosa, tym większe jest prawdopodobieństwo, że zostanie nałogowym palaczem. 

Zobacz: Zabójcza moda. Codziennie 500 nastolatków zaczyna palić papierosy

Istnieje przekonanie, że e-papierosy są zdrowszą alternatywą i lepiej sięgać po nie, niż po tradycyjne papierosy. Okazuje się jednak, że to mit i szkodzą one równie mocno, co zwykłe papierosy.

e-papieros
Cena płynu do elektronicznych papierosów ma wzrosnąć o 55 groszy.

Wyższa akcyza pomoże walczyć z uzależnieniami?

Według ministerstwa walka ze skutkami społecznymi i zdrowotnymi picia alkoholu oraz palenia papierosów jest coraz droższa. Dlatego trzeba podnieść akcyzę. 

Według najnowszego raportu WHO Polacy piją więcej alkoholu niż w czasach PRL-u. Jesteśmy blisko przekroczenia granicy, za którą czeka nas degradacja społeczna. Alkohol jest też jednym z głównych czynników powodujących raka. Wypijając dziennie kieliszek-dwa wina czy jedno-dwa małe piwa już zwiększamy możliwość wystąpienia raka. Do nowotworów najsilniej związanych z działaniem alkoholu zalicza się raka piersi, jelita grubego i odbytnicy, raka wątroby, krtani, gardła i przełyku.

Nie inaczej sprawa ma się z nałogowym paleniem papierosów. Dym tytoniowy zawiera co najmniej 4 tysiące różnych związków chemicznych, z czego setki są toksyczne, a 40 to substancje rakotwórcze. Szacuje się, że palenie papierosów odpowiada za ok. 30 proc. zgonów na nowotwory złośliwe. Za nałogowe palenie odpowiedzialna jest nikotyna, które może uzależniać tak silnie, jak heroina, kokaina czy alkohol.


Zobacz też: Uzależnienia dzieci i młodzieży - problem narasta. Zapaść psychiatrii dziecięcej


KJ


Lubię to! Skomentuj47 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka