Alkohol jest rakotwórczy

Alkohol jest jednym z głównych czynników powodujących raka.
Alkohol jest jednym z głównych czynników powodujących raka.

Alkohol jest jednym z głównych czynników powodujących raka. Ryzyko zachorowania wzrasta już wtedy, gdy wypijamy dziennie kieliszek-dwa wina czy jedno-dwa małe piwa. 

Do nowotworów najsilniej związanych z działaniem alkoholu zalicza się raka piersi, jelita grubego i odbytnicy, raka wątroby, krtani, gardła i przełyku.

Choć wciąż nie rozszyfrowano, w jaki dokładnie sposób alkohol może pobudzać rozwój nowotworów złośliwych, Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) przy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zalicza alkohol do najważniejszej grupy czynników rakotwórczych, tzw. kancerogennych.

Podczas Światowego Kongresu Onkologicznego (World Cancer Congress), który odbywał się w Paryżu w dniach 31 października – 3 listopada 2016 roku, eksperci z IARC poinformowali, że w 2012 r. ponad 700 tys. nowych zachorowań na nowotwory złośliwe na świecie miało związek z piciem alkoholu. Z ich powodu zmarło natomiast 366 tys. osób. Większość tych przypadków miała miejsce w krajach dobrze rozwiniętych – w Ameryce Północnej, Australii  i Europie (głównie w jej wschodniej części).

Zdaniem Kevina Shielda z IARC, bardzo duży odsetek ludzi nie jest jednak świadomy tego, że alkohol może wywoływać raka.

Co ważne, ryzyko to nie dotyczy wyłącznie osób, które piją alkohol w dużych ilościach, choć oczywiście jest ono u nich proporcjonalnie większe. W sierpniu 2015 r. na łamach British Medical Journal opublikowano analizę dotyczącą niemal 100 tys. osób, która wykazała, że nawet jeśli spożywamy jedną do dwóch porcji alkoholu dziennie (np. kieliszek lub dwa kieliszki wina, bądź jedno czy dwa małe piwa)  to prawdopodobieństwo zachorowania na raka wzrasta. 

IARC ocenia, że alkohol przyczynia się w największym stopniu do nowych zachorowań na raka piersi – obecnie nieco więcej niż jedna czwarta nowych przypadków tego nowotworu ma związek z piciem alkoholu. Istotną tego przyczyną jest fakt, iż młode kobiety sięgają po niego coraz chętniej, goniąc pod tym względem panów. Drugim w kolejności nowotworem złośliwym najsilniej związanym z piciem alkoholu jest rak jelita grubego (ok. 23 proc. nowych przypadków tego nowotworu przypisuje się konsumpcji alkoholu). 

W lipcu 2016 r. pismo Addiction zamieściło analizę badań z ostatnich 10 lat. Potwierdziła ona silny związek między piciem alkoholu a siedmioma nowotworami złośliwymi – oprócz raka piersi oraz jelita grubego i odbytnicy, są to również rak wątroby, krtani, gardła i przełyku. Wynika z niej również, że ryzyko raka rośnie tym bardziej, im więcej alkoholu pijemy.  

W grudniu 2013 r. IARC informowała na łamach tego samego czasopisma, że spośród 67 ocenianych czynników ryzykowane picie alkoholu stanowi trzecią przyczynę uszczerbku na zdrowiu i życiu ludzi (po nadciśnieniu tętniczym i paleniu papierosów). Dotychczas powiązano je z ponad 200 różnymi schorzeniami i urazami ciała. 

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że ponad 80 proc. dorosłych Polaków spożywa alkohol, a blisko 12 proc. z tej grupy nadużywa go.  

JM

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Artykuł współfinansowany z funduszu prewencyjnego PZU.

 

Lubię to! Skomentuj50 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości