Alkohol i papierosy będą droższe - rząd mocno podnosi akcyzę

Za piwo i papierosy zapłacimy od przyszłego roku więcej.
Za piwo i papierosy zapłacimy od przyszłego roku więcej.

Od nowego roku wzrosną ceny na wyroby alkoholowe i tytoniowe. Rząd przyjął projekt przewidujący wzrost akcyzy. Dzięki zmianie w 2020 r. budżet zyska dodatkowe ok. 1,7 mld zł. Ile zdrożeją wódka i papierosy?

Wyższa akcyza, wyższe wpływy do budżetu

Proponowana zmiana podwyższa stawki akcyzy na alkohol etylowy i wyroby tytoniowe o 10 proc. Chodzi o wyroby będące używkami,tj. alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy i wyroby nowatorskie - wyjaśniono w uzasadnieniu do projektu. 

 Zmiana ma wejść w życie 1 stycznia 2020 r. Dzięki zmianie budżet zyska w przyszłym roku ok. 1,7 mld zł i po tyle samo w kolejnych latach. Dane te uwzględniają dodatkowe wpływy z akcyzy i VAT. 

"Oczekiwany skutek budżetowy (łącznie 1 698,7 mln zł) obejmuje w 2020 r. ok. 552,9 mln zł w przypadku napojów alkoholowych, z wyłączeniem cydru i perry, oraz ok. 1145,9 mln zł w przypadku wyrobów tytoniowych, suszu tytoniowego i wyrobów nowatorskich" - wynika z Oceny Skutków Regulacji.

Zobacz także: Mamy w Polsce problem. Pijemy coraz więcej alkoholu

Ile zdrożeje wódka?

Wzrost stawki na alkohol etylowy może oznaczać wzrost ceny półlitrowej butelki wódki o mocy 40 proc. o ok. 1,14 zł (z VAT-em ok. 1,4 zł). Zmiana akcyzy na piwo może oznaczać wzrost ceny półlitrowej puszki tego napoju (o ekstrakcie 12 st. Plato) o ok. 0,05 zł (z VAT-em ok. 0,06 zł).

Wina o poj. 0,75 l mogą podrożeć o ok. 0,12 zł (z VAT-em ok. 0,15 zł), a napoje fermentowane, np. wina owocowe o poj. 0,75 l o ok. 0,12 zł (z VAT-em ok. 0,15 zł). Natomiast tzw. wyroby pośrednie, np. wina porto o poj. 0,5 l mogą zdrożeć o ok. 0,16 zł (z VAT-em ok. 0,20 zł)

Ile zdrożeją papierosy?

Ministerstwo Finansów szacuje, że podwyższenie akcyzy związane z wyrobami tytoniowymi może oznaczać, że paczka papierosów (20 szt.) podrożeje przeciętnie o ok. 1,02 zł, a paczka tytoniu do palenia (50 g) będzie droższa o 1,69 zł. Cena cygar może wzrosnąć ok. 0,40 zł za sztukę, a kilograma suszu tytoniowego o ok. 22,93 zł.

Nie wszystkie alkohole i papierosy w górę

Nie zdrożeją natomiast cydr i perry (gruszecznik). Wyroby te pozostaną opodatkowane preferencyjną stawką podatku akcyzowego w wysokości 97 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu. Rząd chce rozwijać ten rynek i wspierać produkcję sadowniczą, "stanowiącą jeden z filarów polskiego rolnictwa". Cydr i perry bez nowej akcyzy nie mogą mieć mocy przekraczającej 5 proc. 

Wyłączenie obejmuje także akcyzę na papierosy elektroniczne, na które do końca czerwca 2020 r. obowiązuje zerowa stawka akcyzy. Wyroby te będą opodatkowane efektywną stawką akcyzy od 1 lipca 2020 r. 

Branża alkoholowa niemile zaskoczona

Podywżki cen alkoholu odczyje również polska gospodarka. Przedstawiciele branży alkoholowej zostali zaskoczeni podwyżką akcyzy. Jak mówi prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy Witold Włodarczyk, skala podwyżki nie była wcześniej konsultowana ani komunikowana w środowisku. Zdziwienie budzi ekstraordynaryjny tryb projektu zmiany ustawy.

Zdaniem Włodarczyka rząd nie wykorzystał okazji do wprowadzania polityki równego traktowania wszystkich alkoholi. Z uzasadnienia projektu wynika bowiem, że taka sama ilość alkoholu etylowego zawarta w piwie będzie objęta około dwa razy mniejszą podwyżką, niż podobna ilość alkoholu zawarta w wódce albo whisky.

-  Należy także pamiętać, że duży wzrost akcyzy to realna groźba wzmocnienia szarej strefy – nie tylko przemytu, ale przede wszystkim wzrostu nielegalnej produkcji alkoholu z wykorzystaniem odkażanego spirytusu technicznego, co stanowi poważne zagrożenie dla życia i zdrowia nabywców takich wyrobów - dodał prezes ZPPPS.

Zobacz też: Bezpieczna dawka alkoholu

Ostatnia zmiana stawek akcyzy na alkohol etylowy i wyroby tytoniowe była 5 lat temu i wynosiła odpowiednio 15 proc. (alkohol) i 5 proc. (wyroby tytoniowe).

Zobacz także: Polacy jedzą cukier na potęgę. Czy podatek od cukru ograniczy jego spożycie?

ja

Lubię to! Skomentuj188 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka