11 obserwujących
304 notki
485k odsłon
2007 odsłon

LOT kupuje niemieckie linie lotnicze Condor

LOT wygrał rywalizację o Condora z kilkoma innymi inwestorami.
LOT wygrał rywalizację o Condora z kilkoma innymi inwestorami.
Wykop Skomentuj110

Polski LOT przejmie największą niemiecką wakacyjną linię lotniczą Condor. Przedsiębiorstwu groził upadek po bankructwie najstarszego biura turystycznego świata Thomas Cook - właściciela firmy.

Transakcja przejęcia linii lotniczych Condor przez Polską Grupę Lotniczą ma się zakończyć do końca kwietnia tego roku. – To dowód siły polskiej gospodarki – podsumował premier Mateusz Morawiecki. 

LOT przejmie Condora

Linie wakacyjne Condor to największe tego typu linie w Niemczech. LOT uratuje niemieckie przedsiębiorstwo przed upadkiem, które groziło mu po plajcie najstarszego biura turystycznego świata Thomas Cook - właściciela linii.

Transakcja przejęcia Condora przez Polską Grupę Lotniczą ma się zakończyć do końca kwietnia tego roku.

- Ekspansja LOT-u napawa nas dumą - powiedział premier Mateusz Morawiecki, ogłaszając przejęcie niemieckiej linii czarterowej Condor Air przez LOT.

Premier podkreślił, że w ciągu czterech lat LOT zwiększył liczbę przewożonych pasażerów z 4 do prawie 11 milionów. Morawiecki ocenił, że to "fenomenalny przyrost", który udało się uzyskać dzięki rozszerzeniu rynków między innymi o rynki Dalekiego Wschodu.

- LOT jest jak polska gospodarka - powiedział Morawiecki. Dodał, że choć nie jest ona największa i trzeba nad nią "popracować", to jednak - zazanczył - jest jedną z najdynamiczniej rozwijących się gospodarek, a OECD stawia ją na pierwszym miejscu wśród 36 innych gospodarek tej organizacji.

Premier powiedział,że cieszy go ekspansja polskich firm, bo - jak mówił - na tym polega budowa oszczędności krajowych i zmniejszanie uzależnienia od zagranicy. Dotąd to firmy zagraniczne przejmowały cenne polskie aktywa - my odwróciliśmy ten trend.

Morawiecki tłumaczył, że "mądra repolonizacja i ekspansja firm zagranicą" może mieć miejsce dlatego, że rząd utworzył Polski Fundusz Rozwoju. "Polskie firmy są zarządzane w sposób świadomy przez swoje zarządy, rady nadzorcze, ale też - nie waham się użyć tego słowa - w sposób patriotyczny od strony gospodarczej, bo jak patrzymy na firmy niemieckie czy francuskie to wszyscy we Francji i w Niemczech wiedzą, jakie są ich priorytety" - stwierdził i podkreślił, że Polska o tym zapomniała przez 25 lat mówiąc, że "kapitał nie ma narodowości".

Condor Air
Condor lata do najpiękniejszych wakacyjnych miejsc na świecie. 

Wielu chętnych na kupno Condora

LOT wygrał rywalizację o Condora z kilkoma innymi inwestorami, m.in. z amerykańskim funduszem Apollo i brytyjskim Greybull. Condor jest ważnym partnerem dla niemieckich biur podróży. Firma zatrudnia około 5 tys. osób i operuje ok. 60 samolotami. Zarejestrowane we Frankfurcie nad Menem linie lotnicze należące od 2009 roku do Thomasa Cooka, przetrwały plajtę właściciela  dzięki finansowej pomocy państwa niemieckiego w wysokości 380 mln euro. 

Condor lata do najpiękniejszych wakacyjnych miejsc na świecie od 1956 roku. Każdego roku około 9,4 mln pasażerów lata na pokładach Condora z ośmiu niemieckich lotnisk do około 90 miejsc w Europie, Afryce i Ameryce. W roku obrotowym 2018/19 Condor Flugdienst GmbH zanotował około 57 mln euro zysku operacyjnego, przy przychodach na poziomie około 1,7 mld euro. Condor dysponuje flotą ponad 50 samolotów utrzymywanych przez spółkę zależną Condor Technik GmbH zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa we Frankfurcie i Düsseldorfie. Według ankiety przeprowadzonej przez niemiecki instytut jakości usług na zlecenie kanału informacyjnego n-tv, Condor od wielu lat jest najpopularniejszą wakacyjną linią lotniczą w Niemczech. 

Lotnisko w Niemczech
Spekulowano, że Condora przejmie niemiecka Lufhansa.

KJ

Wykop Skomentuj110
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka