13 obserwujących
356 notek
537k odsłon
  486   1

Ostatni dzień na złożenie PIT. Kara za złożenie zeznania po terminie może zaboleć

Dziś ostatnia szansa na rozliczenie z fiskusem.
Dziś ostatnia szansa na rozliczenie z fiskusem.

Piątek, 30 kwietnia jest ostatnim dniem na złożenie deklaracji PIT za zeszły rok. Resort finansów nie planuje wydłużenia tego terminu, jak zrobił w zeszłym roku.

Postulat przedłużenia terminu na rozliczenie PIT, przynajmniej dla podatników prowadzących działalność gospodarczą, pojawił się w środowisku doradców podatkowych. Doradca podatkowy w firmie inFakt Piotr Juszczyk, zauważył, że przedsiębiorcy, którzy rozliczają się za pomocą elektronicznych formularzy PIT-36 oraz PIT-36L, mieli na to w tym roku bardzo mało czasu – dopiero w kwietniu dostali możliwość składania deklaracji podatkowych za zeszły rok za pomocą formularzy elektronicznych. W efekcie na rozliczenie się z fiskusem przez internet mieli zamiast 11 tylko 4 tygodnie.

"Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku fiskus wydłużył termin składania deklaracji do końca maja z uwagi na pandemię. Teraz powinien postąpić podobnie" - uważa doradca podatkowy.

Do kiedy trzeba rozliczyć PIT za 2020 r.?

PIT w 2021 r. rozliczamy za przychody uzyskane w 2021 r. Pracodawca jest zobowiązany dostarczyć PIT 11 najpóźniej do 1 marca 2021 r. za poprzedni, 2020 r. PIT za 2020 r. należy rozliczyć do 30 kwietnia.

Zeznania podatkowe PIT 2021 za 2020 r. składamy do 30 kwietnia 2021 r. (piątek) - PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39


Wysokie kary za niezłożenie zeznania w terminie

Podatnik, który nie złoży deklaracji podatkowej w wyznaczonym terminie, musi liczyć się z określonymi konsekwencjami. Jaka kara grozi osobom, które nie złożą deklaracji PIT w terminie?

Nierozliczenie podatku może zostać potraktowane jako wykroczenie skarbowe, jeśli kwota niezapłaconego podatku nie przekracza 5-krotności minimalnego wynagrodzenia (14 tys. zł w 2021 roku). Od maja zmieni się kwota mandatu, który obecnie wynosi maksymalnie 2-krotność minimalnego wynagrodzenia - 5600 zł. Od 1 maja kwota ta wzrośnie do 5-krotności płacy minimalnej - 14 tys. zł.

Wysokość kary zależy od tego, czy niezłożenie lub nieterminowe złożenie zeznania zostanie uznane za wykroczenie czy przestępstwo skarbowe - nie ma tutaj jednak reguły, gdyż każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie.

Jak rozliczyć PIT przez Internet?

Usługa Twój e-PIT dostępna jest wyłącznie w e-Urzędzie Skarbowym na podatki.gov.pl. W jej ramach zostały przygotowane zeznania: PIT-37, PIT-38 oraz PIT-28 i PIT-36 dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej.

- Jeśli podatnik samodzielnie nie złoży swojego rozliczenia, to w usłudze Twój e-PIT zeznania PIT-37 i PIT-38 zostaną automatycznie zaakceptowane i uznane za złożone z 30 kwietnia - tłumaczy fiskus. Dodaje, że gdy z rozliczenia będzie wynikać niedopłata podatku, to urząd skarbowy powiadomi o konieczności dopłaty podatku. Od momentu otrzymania tej informacji podatnik ma 7 dni na zapłatę. Po upływie tego czasu, ale nie wcześniej niż od następnego dnia po upływie terminu płatności podatku, będą naliczane odsetki.

Formularze PIT można też składać w formie papierowej w urzędach skarbowych w punktach podawczych lub do specjalnych urn na dokumenty (bez potwierdzenia odbioru) - przypomina ministerstwo. W przypadku zeznań wysłanych pocztą o zachowaniu terminu decyduje data stempla pocztowego.

- Gdyby okazało się, że zeznanie PIT trzeba skorygować, to można to zrobić po 30 kwietnia zarówno poprzez usługę Twój e-PIT, system e-Deklaracje lub też w sposób tradycyjny na papierowym formularzu - tłumaczy MF. W usłudze Twój e-PIT jest też opcja korekty zeznania, zarówno zaakceptowanego przez podatnika jak i zaakceptowanego automatycznie.


Osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą rozliczyć się sami

Zeznanie PIT-36 (w przeciwieństwie do rozliczenia PIT-37 i PIT-38), nie zostanie automatycznie zaakceptowane. Należy pamiętać, aby sprawdzić i uzupełnić to rozliczenie, a następnie je zaakceptować i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej samodzielnie wypełniają i przesyłają do urzędu skarbowego zeznanie PIT-36 lub PIT-36L. Mogą to zrobić w systemie e-Deklaracje, gdzie znaleźć można interaktywne formularze zeznań dla przedsiębiorców. Poprzez e-Deklaracje mogą również rozliczać się osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej.

Przekaż 1 proc. podatku

W usłudze Twój e-PIT oraz w systemie e-Deklaracje można też złożyć oświadczenie PIT-OP i przekazać 1 proc. swojego podatku wybranej organizacji pożytku publicznego, łącznie ze wskazaniem celu szczegółowego. Podatnicy korzystający z usługi Twój e-PIT mają automatycznie wskazaną OPP z ubiegłorocznego rozliczenia - zauważa MF.

Zobacz też:  Zerowy PIT dla młodych. Szczegóły nowej ulgi

KJ


Lubię to! Skomentuj6 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka