Minister Teresa Czerwińska. Fot. Ministerstwo Finansów
Minister Teresa Czerwińska. Fot. Ministerstwo Finansów

Minister Czerwińska: Nie obniżymy podatku VAT. Podatnicy będą mieli swojego rzecznika

Redakcja Redakcja Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 67

Rząd Mateusza Morawieckiego planuje wprowadzić instytucję Rzecznika Praw Podatnika. W pierwszym wywiadzie, udzielonym przez nową minister finansów, dowiadujemy się o poglądach Teresy Czerwińskiej na temat deficytu budżetowego i ewentualnego przystąpienia do strefy euro.

Rzecznik Praw Podatnika

Jaki jest główny cel resortu finansów w najbliższych miesiącach? - Stawiamy na strategię 3xP, czyli Prostotę, Przejrzystość i Przyjazność systemu. Robimy przegląd przepisów w celu wyłapywania „nadregulacji" - powiedziała "Rzeczpospolitej" Teresa Czerwińska. Uproszczenie przepisów, usunięcie niepotrzebnych regulacji, zmiana relacji na linii urzędnicy - podatnik, aż wreszcie powołanie Rzecznika Praw Podatnika - to najważniejsze zadania, wytyczone przez nową minister.

Sylwetki nowych ministrów w rządzie Morawieckiego

- Planujemy powołać rzecznika praw podatnika. Zadbam, by szybko przedstawić odpowiednie regulacje. Kolejna kwestia to nowa ordynacja podatkowa. Mamy już gotowy projekt opracowany przez zespół kierowany przez profesora Leonarda Etela. To dobry projekt, wymaga on jednak jeszcze pewnych korekt, które zaproponujemy Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego. Będą to głównie właśnie poprawki podnoszące ochronę podatnika - wyliczyła Czerwińska.

- Pewną odpowiedzią będzie powołanie rzecznika praw podatnika, ale jest za wcześnie na podawanie szczegółów - przyznała. Ministerstwo finansów planuje wdrożyć w życie maksymę, o której sporo mówił Mateusz Morawiecki jako wicepremier i minister rozwoju: "Co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone".

"Konstytucja dla biznesu", przyjęta przez rząd w listopadzie ub. r., wdrożyła wspomnianą zasadę. Nowe przepisy zaczną funkcjonować od marca. Przedsiębiorcy będą mogli prowadzić biznes w sposób dowolny, jeśli nie łamią prawa. Wreszcie państwo ma uwzględniać domniemanie niewinności prowadzących działalność gospodarczą - teraz przedsiębiorca nie będzie musiał się tłumaczyć przed urzędnikami, bowiem wszystkie wątpliwości mają zostać rozstrzygane na jego korzyść.

"Konstytucja dla biznesu" zakłada powołanie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców na sześcioletnią kadencję. Interwencje w sprawach przedsiębiorców, zapytania do premiera o objaśnienie skomplikowanych przepisów - to zadania apolitycznej i bezstronnej instytucji.

Konstytucja dla biznesu przyjęta przez rząd. Morawiecki: To ogromna pomoc dla firm

Wzrost gospodarczy jeszcze nas zaskoczy

Teresa Czerwińska wyraziła przekonanie w rozmowie z "Rzeczpospolitą", że deficyt budżetowy za 2017 rok będzie niższy, od zapowiadanych 30 mld złotych. Jak przyznała, jest jeszcze za wcześnie na spekulacje, a pełne dane gospodarcze poznamy w marcu. Według minister finansów, zaskoczy nas za to efekt poprawy ściągalności podatków i koniunktura gospodarcza. - Przewidujemy wzrost gospodarczy na poziomie 3,8 proc. Konsensus rynkowy przewiduje wyższy, na poziomie 4 proc. Rynek ocenia więc, że jest pewien potencjał do pozytywnych zaskoczeń - stwierdziła Czerwińska.

Nie możemy się spodziewać zapowiadanej w kampanii wyborczej obniżki podatku VAT. Minister finansów przyznała, że na razie prace nad obniżką z 23 do 22 proc. nie są prowadzone. Teresa Czerwińska nie jest zagorzałą przeciwniczką strefy euro, bowiem m swoje wady i zalety, ale wyraźnie optuje za pozostaniem przy narodowej walucie. - Nie powinniśmy się więc zbyt łatwo wyzbywać mechanizmu prowadzenia własnej, elastycznej polityki monetarnej, który jest przydatny w momencie różnego typu szoków, czy stresów zewnętrznych - zaznaczyła w wywiadzie.

Ministerstwo finansów kończy prace nad tzw. ustawą PPK, czyli o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Zdaniem Teresy Czerwińskiej, rozwinie "polski rynek kapitałowy". - Już wkrótce przekażemy ustawę do Sejmu - zapowiedziała. Oprócz tego, rząd Morawieckiego przekształci OFE w fundusze inwestycyjne - 75 proc. aktywów ma trafić na Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego Polaków (IKZE). Pozostałe 25 proc. - do Funduszu Rezerwy Demograficznej, którymi będzie zarządzał Polski Fundusz Rozwoju.

Źródło: "Rzeczpospolita"

GW


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.




Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka