10 obserwujących
270 notek
432k odsłony
819 odsłon

System e-awizo już od przyszłego roku. Zastąpi papierowe pisma z urzędów

System e-awizo ma zastąpić papierowe pisma z urzędów.
System e-awizo ma zastąpić papierowe pisma z urzędów.
Wykop Skomentuj6

System e-awizo w ciągu kilku lat wyeliminuje pisma papierowe z urzędów - zapowiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski. Według niego Narodowym Operatorem zostanie najprawdopodobniej Poczta Polska. 

- Właśnie zaczynamy prace nad opracowaniem i wdrożeniem systemu e-awizo - poinformował minister. Narodowym Operatorem Cyfrowym, odpowiedzialnym za dostarczanie poleconych przesyłek elektronicznych, zostanie najprawdopodobniej Poczta Polska.

- Ma już gotową platformę Envelo, przygotowaną do świadczenia tego typu usług - powiedział. Dodał też, że już w przyszłym roku system zacznie testować na "własnej skórze" Ministerstwo Cyfryzacji, a następnie zostanie on wdrożony przez Ministerstwo Sprawiedliwości. To oznacza, że przesyłki polecone z sądów będą przychodziły drogą elektroniczną. 

Poczta Polska zapowiedziała też, że wybuduje hub do obsługi e-commerce.

 

image
 Przesyłki polecone z sądów będą przychodziły drogą elektroniczną, nie tradycyjną

Minister podkreślił jednak, że budowa systemu wymaga czasu. Przede wszystkim - jak zaznaczył - Narodowy Operator Cyfrowy będzie musiał stworzyć bazę danych adresów elektronicznych. Nie będą to jednak klasyczne adresy mailowe, tylko tzw. adresy skrzynek, podobne do tych, które działają na platformie e-PUAP.

Skrzynki będzie zakładała Poczta Polska, ale każdy adresat będzie musiał wyrazić na to zgodę. Obecnie takie skrzynki mają już osoby, które zarejestrowały się na platformie Envelo i już dzisiaj dostają korespondencję cyfrowo. 

 Z informacji resortu wynika, że skrzynki będą zakładane bezpłatnie i będą działały podobnie do tych, które są na klatkach schodowych i przed wejściami do domów. Osoby, które nie założą skrzynki, pozostaną w systemie tradycyjnym.  

źródło: PAP

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Wykop Skomentuj6
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka