10 obserwujących
275 notek
442k odsłony
741 odsłon

Orlen chce kupić Ruch. Wszystko zależy od wydawców, którzy są wierzycielami spółki

Pieniądze Orlenu miałyby pójść na spłatę zobowiązań Ruchu i dalszą jego działalność, fot. ruch.com.pl
Pieniądze Orlenu miałyby pójść na spłatę zobowiązań Ruchu i dalszą jego działalność, fot. ruch.com.pl
Wykop Skomentuj18

PKN Orlen złożył w czwartek ofertę finansowania Ruchu z zamiarem przejęcia 100 proc. akcji spółki Ruch SA - poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Sfinalizowanie  oferty zależeć będzie od decyzji wierzycieli Ruchu oraz pozostałych podmiotów zaangażowanych w proces.W zeszłym tygodniu koncern paliwowy zakończył due dilligence spółki, czyli szczegółową analizę jej dokumentów finansowych i prawnych. Niedawno prezes informował, że PKN Orlen mógłby kupić Ruch, jeśli wyniki prowadzonych analiz będą pozytywne.

- Jeśli ze wszystkich analiz wyjdzie, że opłaca nam się kupić Ruch, to go kupimy. Podchodzimy do tego biznesowo. Ruch działający w branży FMCG mógłby uzupełnić nasze aktywa choćby w obszarze detalu. Czasami łatwiej jest kupić pewne elementy biznesu niż samemu budować je od zera - mówił Obajtek.

Orlen jest zainteresowany przejęciem części detalicznej Ruchu obejmującej ok. 1,7 tys. własnych kiosków i saloników prasowych (plus ok. 500 wynajmowanych). Inwestor zakłada restrukturyzację i wykorzystanie synergii pomiędzy dotychczasowym modelem biznesowym Ruchu, a dynamicznie rozwijającym się segmentem detalicznym PKN Orlen.

– Ten projekt ma dla nas potencjał, zwłaszcza w kontekście wyników osiąganych przez segment detaliczny Orlenu, które potwierdzają nasze kompetencje i ambicje biznesowe w tym obszarze. Nasze analizy pokazują, że możemy mieć synergie z działalnością spółki Ruch i przy konsekwentnie realizowanym programie restrukturyzacyjnym możemy odnieść sukces - mówi prezes PKN Orlen.

Jego zdaniem to dobra perspektywa biznesowa dla wszystkich zainteresowanych stron. - Zdajemy sobie sprawę, że spółka znajduje się obecnie w trudnym położeniu, mamy jednak plan jej rozwoju, który, pozwoli Ruchowi wyjść na prostą. Po złożeniu oferty oczekujemy na decyzje  wierzycieli spółki  – powiedział Daniel Obajtek.

- Taki partner jak Orlen sprawi, że będziemy w stanie szybko odbudować pozycję rynkową i w krótkim czasie generować dodatnie przepływy. Od razu będziemy mieli kapitał na zatowarowanie punktów sprzedaży, rozwój sieci, wprowadzenie nowego mixu produktowego, rozszerzenie wachlarza usług, rozwoju istniejącego już potencjału w obszarach logistyki, e-commerce, sprzedaży prasy oraz handlu detalicznego - mówił prezes Ruchu Marcin Szulc pod koniec marca w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

PKN Orlen nie podał, ile pieniędzy zainwestuje w Ruch. Miłosz Szulc stwierdził, że majątek firmy kolporterskiej został wyceniony przez zewnętrzną firmę na prawie 80 mln zł. Przyznał też, że Ruch nie prowadzi rozmów z żadnym innym potencjalnym inwestorem, jednocześnie nadal notuje straty operacyjne i potrzebuje zastrzyku finansowego w wysokości ok. 100-120 mln zł.

Ruchu nie stać na spłatę 100 proc. wierzytelności. Większych wierzycieli (z kwotami powyżej miliona złotych) prosi więc o zgodę na umorzenie 80 proc. długu, mniejszych (powyżej 100 tys. zł.) o rezygnację z 50 proc. wierzytelnościom. Dług tych pierwszych wynosi 143 mln zł, zaś tych drugich 19 mln zł.

15 kwietnia mają się odbyć zgromadzenia wierzycieli Ruchu. Jeśli nie dojdzie do porozumienia to "zarząd mając świadomość sytuacji finansowej Ruchu będzie musiał złożyć wniosek o upadłość" - mówi Szulc.

PKN Orlen w komunikacie przypomina, że w swojej strategii, zaktualizowanej w ub.r., zapowiedział m.in. rozwój oferty pozapaliwowej, także w ramach punktów sprzedaży funkcjonujących poza własnymi stacjami paliw. Zwraca też uwagę, że podobnie postępują na rynkach zagranicznych m.in. MOL i Circle-K.

Ponadto Orlen przekonuje, że jego doświadczenie i know-how w zakresie budowania relacji z klientami i sprzedaży produktów FMCG doprowadzi do poprawy efektywności działalności Ruchu. Zapewnia też, że Ruchu nadal będzie zajmował się kolportażem prasy.

Sieć własna Ruchu składa się z 1800 punktów zapewniających roczny obrót w wysokości około 870 mln zł. Kolportaż Ruchu dociera do ok. 20 tys. punktów i generuje roczny obrót o wartości ok. 500 mln zł. Ruch ma 13 centrów logistycznych i jeden magazyn centralny. Według danych Izby Wydawców Prasy Ruch ma 29,9 proc. udziału w rynku dystrybucji prasy. Liderem jest Kolporter z 51,9 proc. udziału, a trzeci Garmond Press ma 13,1 proc.

źródło: PAP, PKN Orlen, press.pl, wirtualnemedia.pl

ja

Wykop Skomentuj18
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka