matthew88 matthew88
3307
BLOG

Reportaż TVN24 o Smoleńsku nic nie zmieni. Pogłębi tylko podziały, co już się dzieje.

matthew88 matthew88 Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 514

TVN24 bardzo wyraźnie promuje reportaż swojego dziennikarza red. Święczka o rzekomym odkłamywaniu tez stawianych przez podkomisję smoleńską A. Macierewicza.  Na swoim pasku chwali się, że jest on pokazywany w wielu mediach, ale na razie widziałem go w Wirtualnej Polsce, może Onecie. Materiał ten został wypuszczony w zasadzie wtedy, kiedy temat tragedii smoleńskiej praktycznie nie istniał w polskiej przestrzeni publicznej, był wygaszony.  Ale sam materiał miał kilka celów, o których poniżej:

1. Reportaż red. Święczka jasno miał pokazać, że to, co mówiła podkomisja Macierewicza (o czym mówi tytuł "Siła kłamstwa") jest kłamstwem i manipulacją. Nawet jeśli był szef MON i eksperci w jakimś momencie opierając się na dowodach, mówili prawdę. Nie trzeba nawet tego oglądać, aby wiedzieć kto występował: zapewne Lasek, Klich, Siemoniak, może Sikorski czy Tusk bądź Kopacz. Wszystko po to, aby mieć także swój materiał kontrujący ustalenia zespołu smoleńskiego. I rzecz jasna miał uderzyć w PIS; teraz takich materiałów będzie cała masa. W żadnym w mojej ocenie procencie, nie miało to nas przybliżyć do prawdy. A o to najbardziej chodzi.

2. W przypadku, gdy za taki reportaż bierze się TVN24, zachodzi pytanie o wiarygodność. Nasuwa się prosty przykład: film braci Sekielskich o pedofilii w Kościele. Szumnie zapowiedziany, emitowany i promowany, miał roznieść w puch polskie duchowieństwo i Episkopat. Efekt był taki, że Kościół dalej ma się w miarę dobrze, a Episkopat działa. Z kolei część zarzutów wobec księży i biskupów, została wycofana, a duchowni zostali przez sądy oczyszczeni. Będąca drugą częścią opowieść braci, nie została dokończona i nie wiadomo kiedy ujrzy światło dzienne. Teraz w tym przypadku, może być podobnie. Padną oskarżenia, być może wnioski do sądu, które albo zamienią się w wielkie grzywny i przeprosiny albo zostaną odrzucone. Czyli kolejne błędne koło.

3. Na sam koniec należy sformułować najważniejszy wniosek: podobnie jak film braci Sekielskich o Kościele, którego efektem jest oglądana powiększająca się nienawiść do Kościoła co i podczas kolędy możemy obserwować. Podobnie może być w tym przypadku; podział smoleński będzie większy, a ludzie będą wzajemnie przerzucać się oskarżeniami czy to na Tuska czy Kaczyńskiego. Wynik będzie mizerny, a na tym straci Polska. Uważam, że TVN wypuścił kiepski materiał nic nie wnoszący do naszego życia publicznego.matthew88
O mnie matthew88

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura