152 obserwujących
1555 notek
2447k odsłon
2700 odsłon

FAZA CHIRURGICZNA

Wykop Skomentuj52

Z ostatniej chwili: Wieczorem  po raz pierwszy w Tel Awiwie rozległy się syreny alarmowe; na południowych obrzeżach miasta (wybrzeże morskie Bat-Jamu) nastąpił wybuch. Nikt nie doznał obrażeń. Do ataku przyznał się Dżihad Islamski - w Gazie pozostała jeszcze niewielka ilość rakiet Fadżar-5, co umożliwia ostrzał Tel Awiwu. Cahal w każdej chwili może wprowadzić do akcji siły lądowe. W atakach z powietrza zginęło już blisko 20 terrorystów Hamasu i Dżihadu.

Odpalona wczoraj o godz. 16 izraelska operacja „Słup Chmur” przeciw Hamasowi w Strefie Gazy nie będzie raczej krótkim zabiegiem chirurgicznym, choć jej początek zdawał się na to wskazywać. Celem błyskawicznego ataku był dowódca Hamasu A.Dżabri i podziemne składy irańskich rakiet Fadżar-5 - mogących osiągnąć Tel Awiw. Dla Hamasu był to grom z jasnego nieba.

Przez moment mogło się wydawać, że hamasowcy zadowolą się „minorową reakcją”, ale tak się nie stało. Dziś od rana zmasowany ostrzał rakietowy skierowany został na miasta Beer-Szewę, Aszkelon i Aszod. Antyrakietowe baterie „Żelazna kopuła” zestrzeliły większość „Gradów”, ale jeden z nich trafił w dom mieszkalny w miejscowości Kiriat-Malachi (3 zabitych - 7 rannych).

Oprócz ataków na skupiska ludności w płd. Izraelu może też dojść do zamachów w centrum kraju, na Zachodnim Brzegu i koło granicy z Egiptem na płw. Synaj. Z paru szpitali miejskich wypisano część chorych, żeby zrobić miejsce dla ew. ofiar - powoli, ale wyraźnie narasta atmosfera wojenna - radio i tv przekazują na żywo wycie syren alarmowych z ostrzeliwanych miast.

Ze strony izraelskiej jest to nadal „faza chirurgiczna” - ataki z morza i powietrza - aprobowana przez USA, pod warunkiem, że nie dojdzie do masakry cywilnych Palestyńczyków. Ruszyła już jednak dyskretna mobilizacja rezerwistów z oddziałów Obrony Terytorialnej - być może także z jednostek liniowych, co wskazywałoby na przygotowania do szerokiej inwazji lądowej.

Pierwszy raz od wybuchu arabskiej wiosny (początek 2011.) Izrael znalazł się w centrum wydarzeń regionalnych. Grozić to może wzrostem ingerencji Iranu, zaostrzeniem konfliktów wewnątrz krajów arabskich i zerwaniem układu pokojowego Camp-David między Izraelem i Egiptem. Dla Izraelczyków oznaczałoby to konieczność całkowitego rozbicia Hamasu w Strefie Gazy.

@

OFF-TOPIC: Izraelskie operacje militarne opatrywane są za kazdym razem... dosyć egzotycznymi kryptonimami. Wojskowi zwalają winę na cholerny "komputer, który je wymyśla". Trzy lata temu w Gazie był "Płynny Ołów", teraz exodusowy "Słup Chmur" - lepiej brzmiący po hebrajsku (Amud Anan) i po angielsku (Pillar Cloud). Gazetka.pl. spolszczyła to wdzięcznie na „Filar Obrony”..., zaś Hamas swoje bohaterskie ataki rakietowe na miasta izraelskie nazwał „niebiańskimi kamieniami”.    

Wykop Skomentuj52
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale