mniejwięcej brydż
oraz struganie w aDNA
19 obserwujących
276 notek
92k odsłony
  779   0

Skandynawski topór bojowy, czyli Odyn zza morza!

źródło: Uniwersytet Uppsala
źródło: Uniwersytet Uppsala

Nowe badanie aDNA nadciąga ze Szwecji. Oto wstęp do badania w omówieniu naukowców z Uniwersytetu w Uppsali (tu link  , tłumaczenie maszynowe + drobne poprawki, wytłuszczenia i wstawka w  { } moje): 

=============

"W interdyscyplinarnym badaniu opublikowanym w Proceedings of the Royal Society B międzynarodowy zespół badawczy połączył dane archeologiczne, genetyczne i stabilne dane izotopowe, aby zrozumieć procesy demograficzne związane z Kulturą Toporów Bojowych i jej wprowadzeniem w Skandynawii.

W 1953 r. podczas budowy ronda w Linköping znaleziono znaczące miejsce pochówku należące do Kultury Toporów Bojowych {BAC=Battle Axe Culture}. 4500 lat temu pochowano mężczyznę i kobietę wraz z dzieckiem, psem i bogatym zestawem grobów, w tym jeden z tytułowych toporów bojowych. „Dziś nazywamy tę witrynę„ Bergsgraven ”. Długo byłem ciekawy tego szczególnego pochówku. Współpraca archeologów z genetykami pozwala nam lepiej zrozumieć tych ludzi jako osobników, a także to, skąd pochodzą ich przodkowie”. mówi archeolog Helena Malmström z Uppsala University, główna autorka badania.

Kultura skandynawskiego topora bojowego pojawia się w zapisie archeologicznym około 5000 lat temu, a archeologicznie przypomina kontynentalną kulturę ceramiki sznurowej w Europie. „Pojawienie się i rozwój kompleksu kulturowego jest od dawna dyskutowane, zwłaszcza czy było to zjawisko regionalne, czy też było związane z procesami migracyjnymi grup ludzkich, a jeśli tak - skąd”, mówi osteoarcholog Jan Storå Uniwersytetu Sztokholmskiego, jednego ze starszych autorów badania.

Dzięki sekwencjonowaniu genomów prehistorycznych osobników ze współczesnej Szwecji, Estonii i Polski zespół badawczy wykazał, że skandynawska kultura topora bojowego i kontynentalna kultura ceramiki sznurowej mają wspólny rodowód genetyczny, który nie był obecny w Skandynawii ani w Europie Środkowej przed 5000 Lata temu. „To sugeruje, że wprowadzenie tej nowej manifestacji kulturowej było związane z przemieszczaniem się ludzi. Grupy te mają historię, którą ostatecznie możemy prześledzić na Pontyjskim Stepie na północ od Morza Czarnego”, mówi genetyk populacji Torsten Günther z Uniwersytetu w Uppsali, - wiodący autor opracowania.

W poprzednich badaniach zespół badawczy był w stanie wykazać, że inne zmiany kulturowe w epoce kamienia łupanego, takie jak wprowadzenie praktyk rolniczych, były również związane z przemieszczaniem się ludzi. Torsten Günther: „Ponownie analizy archeogenomiczne ujawniają nowe i zaskakujące wyniki dotyczące procesów demograficznych w epoce kamienia łupanego”. Jan Storå dodaje: „Prehistoryczne ruchy ludzi odegrały istotną rolę w rozpowszechnianiu innowacji. Istnieje jednak również pewna integracja i ponowne połączenie poprzednich elementów. Na przykład okazało się, że ludzie dzielący się sygnałem genetycznym z miejsc Axe Battle byli ponownie wykorzystywani grobowce megalityczne na ich pochówki ”.

Porównania między tymi osobami a innymi prehistorycznymi Skandynawami dostarczyły dalszych cennych informacji. Mattias Jakobsson, genetyk populacji na Uniwersytecie w Uppsali i jeden ze starszych autorów tego badania, zauważa: „Interesujące jest również to, że pasterze z Battle Axe Culture różnili się od innych współczesnych grup rolników i myśliwych-zbieraczy w Skandynawii. Co najmniej trzy genetycznie a różne grupy kulturowe żyły obok siebie przez stulecia i niewiele się mieszały ”."

=============

    Tyle tytułem wstępu, a samo badanie zostało opublikowane ( link  ) pt.: "Genomowe pochodzenie ludzi skandynawskiej kultury Axe Battle i ich związek z szerszym horyzontem Ceramiki Sznurowej"  2019 Autorzy:Helena Malmström†, Torsten Günther†, Emma M. Svensson, Anna Juras, Magdalena Fraser, Arielle R. Munters, Łukasz Pospieszny, Mari Tõrv, Jonathan Lindström, Anders Götherström, Jan Storå and Mattias Jakobsson

Cytuję: 

"Okres neolitu charakteryzuje się dużymi przemianami kulturowymi i migracjami ludzi, których skutki trwają w całej Europie. Aby zrozumieć dynamikę populacji w neolitycznej Skandynawii i regionie Morza Bałtyckiego, badamy genomy osobników związanych z kulturą topora bojowego (BAC), środkowo-neolitycznego kompleksu w Skandynawii przypominającego kontynentalną kulturę ceramiki sznurowej (CWC). Zsekwencjonowaliśmy 11 osobników (datowanych na 3330–1665 skalibrowanych przed erą wspólną (cal BCE)) ze współczesnej Szwecji, Estonii i Polski do zasięgu 0,26–3,24 ×. Trzy osoby pochodziły z kontekstów CWC, a dwie ze środkowo-szwedzkiego pogrzebu BAC „Bergsgraven”. Analizując te genomy wraz z wcześniej opublikowanymi danymi, pokazujemy, że BAC reprezentuje grupę inną niż inne populacje neolityczne w Skandynawii, ujawniając rozwarstwienie wśród grup kulturowych. Podobnie jak w przypadku kontynentalnego CWC , osobniki związane z BAC mają pochodzenie od pasterskich pasterzy stepowych i kaspijskich, a także mniejsze komponenty pochodzące od myśliwych-zbieraczy i wczesnych neolitów. Tak więc pochodzenie stepu widoczne u tych skandynawskich osobników BAC można wytłumaczyć jedynie migracją do Skandynawii."

Lubię to! Skomentuj9 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura