To i owo
Przez poznanie do poznania...
45 obserwujących
1170 notek
780k odsłon
  254   0

Chiny tracą tempo

Chiny tracą tempo

W „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego: CZEPIEC (mówi)

Cóż tam, panie, w polityce?

Chińcyki trzymają się mocno!?

DZIENNIKARZ

A, mój miły gospodarzu,

mam przez cały dzień dosyć Chińczyków.Wielu ludzi biznesu mówi dziś słowami Dziennikarza....

W ciągu ostatnich dwóch lat wojny handlowej dynamika gospodarcza Chin gwałtownie zwolniła. Donald Trump sprawdził, że gospodarka Stanów Zjednoczonych, prowadzona przez solidny rynek pracy i wysokie wydatki konsumentów na mieszkanie, dobra trwałe, usługi, podróże i rozrywkę,   nie jest tak skorelowana z gospodarką Chin, jak twierdzi wielu ekonomistów...


https://www.salon24.pl/u/r8w8b8j8/923181,chimerica


Wyniki chińskiego indeksu kompozytowego w Szanghaju są wysoce skorelowane ze stosunkiem rachunku bieżącego do PKB. I podczas gdy indeks szanghajski stopniowo rośnie od 1995 r., saldo obrotów bieżących bilansu PKB w Chinach znacznie spadło i jest na skraju ujemnego poziomu. 

W ubiegłym tygodniu globalni doradcy State Street prognozują, że PKB Chin w 2020 r. spadnie poniżej 6%, po raz pierwszy od 1990 r.

Osłabienie krajowej gospodarki szkodzi chińskiemu rynkowi akcji.

Chińska gospodarka jest pod presją z kilku frontów. Niższe inwestycje na powolnym rynku mieszkaniowym wywierają presję na gospodarkę. Ten powolny spadek nastąpi w 2020 r., gdy rząd zachowa ścisłą kontrolę nad spekulacjami na rynku nieruchomości i ograniczy zdolność deweloperów do pozyskiwania kapitału.

Spowolniono również wydatki na infrastrukturę, które odegrały kluczową rolę w gwałtownym rozwoju Chin w latach 1990–2012, co zmusiło samorządy w 2019 r. do przyspieszenia emisji obligacji celowych, ukierunkowanych na projekty robót publicznych. Wydatki na infrastrukturę w ciągu pierwszych 10 miesięcy 2019 r. wzrosły tylko o 4,2%. (Źródło: caixinglobal.com)

Producenci i łańcuchy dostaw przenoszą się z Chin. Taryfy i ciągła niepewność skłaniają firmy do przeniesienia produkcji z Chin do sąsiednich państw np.: Tajwan, Indie, Wietnam, Malezja, Filipiny i Indonezja. Brana pod uwagę jest także Polska..... Według The Wall Street Journal, Apple rozważa przeniesienie 15–30% produkcji do Indii, a Dell może przenieść produkcję komputerów osobistych na Tajwan. Prowadzone są także rozmowy z Polską.

Według Instytutu Finansów Międzynarodowych (IIF) kluczowy wskaźnik zadłużenia Chin przekroczył 300% produktu krajowego brutto, ponieważ Pekin zwiększa wsparcie dla gospodarki, próbując jednocześnie ograniczyć ryzyko finansowe.

Całkowite zadłużenie przedsiębiorstw, gospodarstw domowych i sektora instytucji rządowych i samorządowych w Chinach wzrosło do 303% PKB w pierwszym kwartale 2019 r., z 297% w tym samym okresie rok wcześniej, IIF podało to w raporcie z tego tygodnia, który podkreśla rosnące poziomy zadłużenia na całym świecie.

IIF jest prywatnym globalnym stowarzyszeniem branży finansowej z siedzibą w Waszyngtonie.

Ministerstwo Finansów ChRL poinformowało we wtorek, że w pierwszej połowie tego roku łączna emisja obligacji netto samorządów wyniosła 2,1765 biliona juanów (316,5 mld USD).

Aby ożywić inwestycje i chronić miejsca pracy, Pekin zachęca banki do udzielania większych pożyczek.https://youtu.be/ApANiPz9Qis.....

Lubię to! Skomentuj16 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka