To i owo
Przez poznanie do poznania...
17 obserwujących
544 notki
212k odsłon
209 odsłon

How Z-Pak Could Slay COVID-19 - dla lekarzy specjalistów

Wykop Skomentuj

COVID-19, znany również jako SARS-CoV-2, jest nowym, wyłaniającym się zoonotycznym wirusem koronowym rodziny SARS (zespół ciężkiego ostrego układu oddechowego) i MERS (zespół wschodniego układu oddechowego). COVID-19 powstał w Chinach i rozprzestrzenił na całym świecie, co doprowadziło do pandemii w 2020 r. Z jakiegoś powodu COVID-19 wykazuje znacznie wyższą śmiertelność u pacjentów w zaawansowanym wieku chronologicznym. To nasuwa pytanie, czy istnieje funkcjonalny związek między zakażeniem COVID-19 a procesem chronologicznego starzenia. Dla COVID-19 zaproponowano dwa receptory gospodarza. Jeden to CD26, a drugi to ACE-2 (enzym konwertujący angiotensynę 2). Co ciekawe, zarówno CD26, jak i układ angiotensyny wykazują związki ze starzeniem się. Podobnie, dwoma proponowanymi lekami do leczenia zakażenia COVID-19 są azytromycyna i kwercetyna, oba leki o znacznej aktywności senolitycznej. Związki związane z chlorochiną hamują również indukcję dobrze znanego markera starzenia, beta-galaktozydazy. Należy również wziąć pod uwagę inne leki przeciwstarzeniowe, takie jak rapamycyna i doksycyklina, ponieważ działają one jak inhibitory syntezy białek, blokując zarówno SASP, jak i replikację wirusa. Dlatego chcemy spekulować, że walka z chorobą COVID-19 powinna obejmować testowanie hipotezy, że senolityki i inne leki przeciwstarzeniowe mogą odgrywać znaczącą rolę w zapobieganiu przenoszenia wirusa, a także pomoc w jego leczeniu. W związku z tym proponujemy, aby nowe badania kliniczne były uzasadnione, ponieważ kilka leków senolitycznych i przeciwstarzeniowych to istniejące leki zatwierdzone przez FDA, o doskonałych profilach bezpieczeństwa, i byłyby łatwo dostępne w przypadku zmiany przeznaczenia leków. Ponieważ zarówno azytromycyna, jak i doksycyklina są powszechnie stosowanymi antybiotykami, które hamują replikację wirusa i produkcję IL-6, możemy rozważyć tę ogólną klasę antybiotyków, która funkcjonalnie hamuje syntezę białek komórkowych jako efekt uboczny, w leczeniu i zapobieganiu COVID-19 choroba.

Pierwsze retrospektywne badanie epidemii COVID-19 w Wuhan w Chinach, opublikowane w Lancet, było jednym z pierwszych badań klinicznych, w których zidentyfikowano starszy wiek jako istotny czynnik ryzyka śmiertelności wewnątrzszpitalnej, sugerując, że zaawansowany wiek chronologiczny może mieć znaczenie w wynikach klinicznych pacjentów [1].

Śmiertelność była również związana z innymi chorobami towarzyszącymi, zwykle uważanymi za choroby związane ze starzeniem się, takie jak cukrzyca lub choroba wieńcowa, a także krytyczny mediator zapalny fenotypu sekrecyjnego (SASP), a mianowicie IL-6 [ 1].

To specyficzne powiązanie śmiertelności z COVID-19 z zaawansowanym wiekiem chronologicznym zostało bezpośrednio potwierdzone przez CDC w populacji USA [2] i opublikowane w tygodniku Morbidity and Mortality Weekly Report (MMWR) 18 marca w następujący sposób: „To pierwszy wstępny opis wyników wśród pacjentów z COVID-19 w Stanach Zjednoczonych wskazuje, że śmiertelność była najwyższa u osób w wieku ≥85, w zakresie od 10% do 27%, a następnie od 3% do 11% wśród osób w wieku 65–84 lat, 1% do 3% wśród osób w wieku 55–64 lat, <1% wśród osób w wieku 20–54 lat i brak ofiar śmiertelnych wśród osób w wieku ≤ 19 lat ”.

Jaki mógłby być mechanizm biologiczny, za pomocą którego wirus COVID-19 preferencyjnie atakuje pacjentów w zaawansowanym wieku chronologicznym?

Dla COVID-19 zaproponowano dwa receptory gospodarza. Jeden to CD26 [3], a drugi to ACE-2 (enzym konwertujący angiotensynę 2) [4]. Co ciekawe, zarówno CD26, jak i układ angiotensyny wykazują związki ze starzeniem się. Na przykład ACE-2 jest znanym inhibitorem proliferacji komórek, a układ angiotensyny jest regulowany w górę zarówno w przedwczesnym, jak i replikacyjnym starzeniu [5,6]. Co ciekawe, wiadomo, że CD26 jest markerem powierzchni komórek bonafidowych starzejących się komórek [7]. Podobnie miofibroblasty (które są uważane za komórki starzejące się i pro-fibrotyczne) również nadeksprymują CD26 i ACE-2 [8,9]. Komórki starzejące się wytwarzają duże ilości zapalnych cytokin w wyniku fenotypu sekrecyjnego związanego z wiekiem (SASP), w tym IL-6.

Co ciekawe, receptorem gospodarza dla MERS-CoV, wysoce spokrewnionego wirusa koronowego, jest CD26, znany również jako dipeptydylopeptydaza IV (DPP4) [10–12]. Dowody genetyczne, w tym badania funkcjonalne istniejące polimorfizmy ludzkie CD26 i humanizowane transgeniczne mysie modele zwierzęce CD26 wykazały bezpośrednio, że CD26 jest funkcjonalnym receptorem gospodarza dla MERS-CoV, który jest szczególnie wymagany do przyłączania się komórek gospodarza, wchodzenia, a zatem do produktywnych zakażeń komórek gospodarza, a także gatunków ograniczenia [10–12] Ponadto ostatnie badania strukturalne przewidują, że glikoproteiny kolczaste COVID-19 również bezpośrednio oddziałują z komórką CD26 komórki gospodarza [3].

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości